Duże okna na taras i balkon – wady i zalety, ceny w 2023
Data dodania: 25.06.2019 | Ekspert BudogramDuże przeszklenia stały się obecnie bardzo modne. Często więc są proponowane przez projektantów i chętnie wybierane przez inwestorów. Jakie duże okna na taras i balkon wybrać, na co zwracać uwagę?
Duże okna tarasowe to zaawansowana technologicznie stolarka. To nie tylko wytrzymałe profile i pakiety szybowe o doskonałych parametrach, ale też nowoczesne okucia umożliwiające wygodne otwieranie i zamykanie skrzydeł okiennych, które potrafią ważyć kilkaset kilogramów.
Okna tarasowe – jakie wybrać ramy?
Do dużych i ciężkich pakietów szybowych najbardziej odpowiednie są profile aluminiowe lub drewniane. Renomowani producenci okien z PVC również oferują profile zapewniające sztywność i wytrzymałość wielkogabarytowej konstrukcji okna tarasowego. Profile okienne z PVC mają wewnątrz specjalne wzmocnienia. Ponadto duże okna tarasowe z PVC mogą mieć pionowe i poziome podziały, które są jednocześnie elementami konstrukcyjnymi, co pozwala zwiększyć powierzchnię całego przeszklenia.
Okna tarasowe – rodzaje konstrukcji
Okna rozwierane. To najczęściej okna dwuskrzydłowe o szerokości 90 cm skrzydła każde. Są to typowe konstrukcje, które obecnie raczej nie są zaliczane do dużych przeszkleń.
Okna typu fiks. To okno nieotwierane. Jeśli nie będzie miało ono większej powierzchni niż 8 m², jego ramy mogą być zarówno z PVC, jak i drewna czy aluminium. Okna typu fiks oferowane są też w wersji ze spoiną (jeśli ze względu na wielkość szyby zespolonej trzeba podzielić przeszklenie). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma dwóch pakietów szybowych w dwóch ramach, połączonych np. grubym słupkiem, lecz odpowiednio oszlifowane szyby łączy spoina ze specjalnego silikonu. Podobnie łączy się szyby w narożnikach (Glass Corner). Nieotwieralne okno panoramiczne zazwyczaj montuje się tam, gdzie jest do niego dostęp z zewnątrz. W przeciwnym razie kłopotliwe będzie jego mycie.
Okna typu HS. Duże okna tarasowe podnoszono-przesuwne typu HS mogą mieć różne sposoby otwierania, które nazywane są schematami. W oknach z PVC najpopularniejszy jest schemat A, w którym jedna część jest stała, druga zaś przesuwna. Pozostałe schematy dotyczą najczęściej okien drewnianych i aluminiowych. Po zamknięciu skrzydła nie tworzą jednej płaszczyzny, część ruchoma wystaje na grubość ramy. W konstrukcjach o dużych ramach za część nieruchomą mogą schować się dwa skrzydła ruchome. Są też okna w wersji dwu- i czteroczęściowej ze wszystkimi skrzydłami przesuwnymi.
W oknach typu HS można stosować duże i ciężkie skrzydła. Dzięki specjalnym rozwiązaniom technologicznym z ich obsługą nie ma żadnego kłopotu. Oczywiście można też wybrać okna ze sterowaniem za pomocą pilota.
Okna typu PSK lub HKS. To także system uchylno-przesuwny, ale tańszy od HS-ów, bo stosowany do mniejszych przeszkleń (np. o skrzydłach szerokości do 1,6 m, nie cięższych niż 200 kg), gdzie stosowane są standardowe profile okienne oraz okucia obwiedniowe. W pozycji zamkniętej oba skrzydła takiego okna tworzą jedną płaszczyznę.
Okna typu FS. To system składano-przesuwny, w którym niezbyt szerokie i niezbyt ciężkie (do 100 kg) skrzydła składa się „w harmonijkę”.
Systemy fasadowe. To okna aluminiowe, które umożliwiają konstruowanie dowolnie przeszklonych elewacji. Najpopularniejszy jest system o konstrukcji słupowo-ryglowej. Najczęściej jednak są to indywidualne rozwiązania.
Okna tarasowe – wymiary
Teoretycznie okna tarasowe z aluminium mogą mieć dowolną wielkość. Wymiary ograniczają pakiety szybowe, jakie można wyprodukować, i okucia, które mogą „obsłużyć” dane okno. W naszym kraju dostępne są szyby o wymiarach tafli 6 × 3,21 m. Wielkość okna mogą zmniejszyć antywłamaniowe zabezpieczenia szyb, ponieważ zwiększają ich masę.
Największe okna tarasowe typu HS z PVC mają około 6 × 2,6 m, a maksymalne pojedyncze przeszklenie to 3 × 3 m. Wysokość okien drewnianych czy aluminiowych może wynosić ponad 4 m, a zestawione w odpowiednim schemacie otwierania mogą być szerokie na kilkanaście metrów.
Okna tarasowe – szyby
Na energooszczędność okien w największym stopniu wpływa pakiet szybowy, który może zajmować 90 proc. jego powierzchni; izolacyjność cieplna ram okiennych o wartości 0,6–1 W/(m2K) nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o izolacyjność całej konstrukcji.
Obecnie minimalnym standardem są zestawy zespolone jednokomorowe o parametrach Ug = 1,0 W/(m2K), jednak w domach energooszczędnych stosowane są szyby dwu- i trzykomorowe o Ug = 0,3–0,7 W/(m2K).
Szyby w energooszczędnych zestawach są łączone za pomocą ciepłej ramki i wypełniane gazami szlachetnymi. Ponadto na powierzchni tafli szklanych nanoszone są specjalne powłoki odbijające promieniowanie cieplne.
Okna tarasowe – wady i zalety
Współczesne duże przeszklenia renomowanych producentów nie mają wad, poza… ceną. Wymagają też zaplanowania już na etapie projektowania odpowiednich osłon okiennych, by móc swobodnie sterować światłem słonecznym, które dociera do pomieszczeń, nie zaś w obawie o ich przegrzewanie.
Okna tarasowe – cena
Duże przeszklenia wycenia się indywidualnie. Ceny najprostszych konstrukcji (typu fix) zaczynają się od około tysiąca złotych. Często jednak za duże okno tarasowe trzeba zapłacić kilkanaście–kilkadziesiąt tysięcy złotych, a koszt zaawansowanych technologicznie rozwiązań, na przykład okien drewniano-aluminiowych, przekracza 100 tys. zł.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku