Podłoga do kuchni – jaki materiał wybrać?

Data dodania: 19.07.2022 | Agnieszka Bartel
Drewniana podłoga w kuchni
Facebook Messenger Twitter Mail

Kuchnia to niewątpliwie jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tu spędzasz czas z rodziną, przygotowując i spożywając wspólne posiłki. Podłoga do kuchni powinna być nie tylko ładna i pasować do wystroju, ale także być odporna na zanieczyszczenia i łatwa w pielęgnacji. Jakie materiały są dziś w modzie i które cieszą się największym zainteresowaniem?

Wybierając posadzkę do kuchni, musisz przeanalizować kilka czynników: materiał, kolorystykę i parametry techniczne. Jaka podłoga pasuje do białej kuchni, a jaka podłoga będzie najlepsza do kuchni z salonem? Podczas remontu i wykańczania tego ważnego pomieszczenia z pewnością pojawi się wiele pytań i wątpliwości, ale dobrze przemyślany wybór przyniesie ci same korzyści w przyszłości. Materiał, który wybierzesz, powinien być przede wszystkim odporny na wchłanianie zanieczyszczeń i najlepiej, by jego wykończenie nie było jednobarwne, gdyż widać na nim każdy okruszek.

 

Płytki ceramiczne

Zastanawiasz się, czy płytki do kuchni to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Wciąż jest to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w tym pomieszczeniu. Swoją popularność zawdzięczają dużej odporności na wilgoć, ścieranie i czyszczenie środkami chemicznymi. Podłoga w twojej kuchni nabierze dzięki nim charakteru, a przede wszystkim wyczyścisz ją bez najmniejszego problemu.

Płytki to dobry materiał na podłogi do kuchni i przedpokoju, jeśli stanowią jedną płaszczyznę. Sprawdzi się on zarówno w pomieszczeniu urządzonym nowocześnie, jak i tradycyjnie. Wadą płytek jest to, że jeśli wylejesz na nie wodę, stają się dość śliskie i jeśli coś na nie upuścisz, to talerz czy szklanka raczej nie przetrwają spotkania z ich twardą powierzchnią.

 

Trwałe i eleganckie: beton i kamień

Do łask wracają naturalne materiały, które odpowiednio dobrane uzupełnią wystrój każdego pomieszczenia. Jeśli zależy ci na industrialnym klimacie lub minimalistycznym efekcie, warto zainteresować się betonem. W tym przypadku musisz jednak pamiętać o zabezpieczeniu posadzki lakierem, który utrudnia wchłanianie wody czy tłuszczu. Beton architektoniczny występuje w formie płyt, które możesz ułożyć w dowolnej konfiguracji. Idealnie nadaje się dla alergików czy osób z chorobami układu oddechowego, gdyż nie zawiera w sobie żadnych szkodliwych substancji.

Dla ciekawego efektu kolorystycznego wybierz kamień naturalny, który odpowiednio zakonserwowany będzie odporny na działanie wody, tłuste zabrudzenia czy kwaśne substancje. Marmury, łupki czy granit nadadzą posadzce różne struktury i pozwolą ci oryginalnie uzupełnić wystrój kuchni.

 

Podłoga drewniana do kuchni

We wnętrzach domów i mieszkań pojawia się coraz więcej drewna, więc naturalne jest, że inwestorzy szukają opcji, jak wprowadzić je również do kuchni. Posadzka z drewna to piękny i ekologiczny pomysł, ale wymaga trochę zabiegów po twojej stronie. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni gatunek drewna, który będzie odporny na działanie wilgoci i pary ‒ może to być na przykład dąb, buk lub egzotyczne twarde drzewa. Koniecznie go zakonserwuj, a do mycia używaj wyłącznie środków przeznaczonych do danego materiału, aby nie wypaczyć desek.

 

Posadzka z żywicy

Warty rozważenia jest również pomysł, aby wylać na posadzkę żywicę. Nie dość, że możesz uzyskać ciekawy efekt kolorystyczny, to jeszcze optycznie powiększysz pomieszczenie, gdyż w przypadku tego materiału nie występują łączenia. Dzięki tej opcji uzyskasz równą powierzchnię. Taka podłoga jest niezwykle gładka i bardzo łatwo ją wyczyścić. Alternatywą może być kauczuk, który sprawdzi się jako podłoga do białych mebli w kuchni lub wykończenie podłogi do czarno-białej kuchni. Jest odporny na zarysowania i występuje w wielu kolorach.

 

Podłoga korkowa do kuchni

Rzadziej stosowanym, ale dobrym materiałem do wykorzystania w kuchni jest korek. Łatwo go położyć i pielęgnować. Będzie szczególnie przydatny, jeśli chcesz ocieplić wnętrze oraz je wyciszyć, gdyż jest to produkt, który idealnie tłumi hałasy. Powlekane płyty zabezpieczone winylem są wyjątkowo odporne na ścieranie. Wystarczy odpowiednio je pielęgnować, a posłużą ci przez lata.

 

Podłoga do kuchni a panele

Popularnym wykończeniem w mieszkaniach są panele, które łatwo i szybko można położyć nawet na większych powierzchniach. Jednak w przypadku kuchni nie są one dobrym pomysłem. Mogą wchłaniać wodę i nasiąkają osadami z tłuszczu, a w łączeniach gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą z czasem je rysować, wydają głośny odgłos, gdy się po nich chodzi, a ponieważ powinno się je myć bez użycia dużej ilości płynów i środków czyszczących, są po prostu niepraktycznym rozwiązaniem. Nawet jeśli twoja kuchnia łączy się z salonem, to w wydzielonej dla niej strefie lepiej, żebyś użył innego materiału wykończeniowego: płytek lub żywicy. Bezpieczniejszym rozwiązaniem mogą być za to panele winylowe, które są wodoodporne.

PODZIEL SIĘ: