Łączenie płytek z panelami – jak zrobić to najlepiej?

Data dodania: 18.07.2022 | Agnieszka Bartel
Mężczyzna układa płytki
Facebook Messenger Twitter Mail

Nowoczesne aranżacje domów i mieszkań wykorzystują otwartą przestrzeń, która wymaga inteligentnych rozwiązań designerskich. Wydzielenie odrębnych stref za pomocą różnego rodzaju podłóg pozwala stworzyć przytulne i klimatyczne wnętrze, które jest też funkcjonalne i w którym bez problemu utrzymasz porządek. Panele to wciąż najpopularniejszy materiał, który często łączony jest z płytkami. Jak uzyskać stylowy i niepowtarzalny efekt, zestawiając je ze sobą?

W większości mieszkań z pewnością znajdziesz przynajmniej jedną podłogę pokrytą panelami, które uchodzą za najbardziej eleganckie wykończenie salonu, sypialni czy przedpokoju. Są stylowe i łatwo je położyć nawet na dużej przestrzeni. Płytki z kolei są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu, możesz podkreślić nimi minimalistyczny wystrój lub wręcz przeciwnie ‒ dodać wzorów i kolorów w monochromatycznym pomieszczeniu. Jeśli zdecydowałeś się na otwartą przestrzeń i masz mieszkanie z aneksem kuchennym połączonym z pokojem dziennym, na pewno zastanawiasz się, jak rozwiązać kwestię posadzki. Łączenie płytek z panelami pozwoli ci uzyskać spektakularny efekt, ale musi być przeprowadzone „z głową” i uwzględniać kilka ważnych aspektów.

 

Parametry techniczne materiału na podłodze

W pierwszej kolejności musisz wybrać dobry jakościowo materiał, którym pokryjesz podłogę. Jeśli nie będzie wytrzymały, a co ważne, jeśli nie będzie o podobnej klasie ścieralności, cała twoja praca pójdzie na marne. W takiej sytuacji panele mogą się zniszczyć szybciej niż płytki (lub odwrotnie) i trzeba będzie wymienić dużą część podłogi, co nie pozostanie bez wpływu na pozostały jej fragment.

Dobrze wybierz kolorystykę płytek i paneli, pamiętając, że powinna tworzyć spójną całość z wystrojem pomieszczeń: z meblami, stolarką okienną i drzwiową oraz dekoracjami. Wzorzyste płytki, np. mozaikowe, mogą stanowić kontrast dla paneli w kolorze jasnego drewna. Alternatywą są stonowane kolory i odcienie tej samej barwy. Ciekawe może być też na przykład łączenie płytek drewnopodobnych z panelami dębowymi czy bukowymi. Materiały powinny być w podobnym stylu i tonacji. Kolejny aspekt dotyczy też tego, jak grube są płytki i panele. Muszą być dobrane pod względem tych wymiarów, gdyż inaczej szybko będą się wypaczać i pękać lub stworzą niewygodną do chodzenia powierzchnię.

Gdy zestawiasz ze sobą materiały o tak różnej strukturze, koniecznie przemyśl również kolejność ich układania. Najpierw połóż ten, który wymaga więcej docinania, czyli płytki. Tutaj wyzwaniem może być na przykład łączenie płytek heksagonalnych z panelami, ale z pewnością uzyskasz dzięki nim wyjątkowy efekt np. w pokoju połączonym z aneksem kuchennym czy bawialni połączonej z salonem.

 

Łączenie płytek z panelami a listwy

Najprostszym sposobem jest połączenie odrębnych posadzek za pomocą listwy maskującej. W zależności od własnych preferencji możesz wybrać produkt z aluminium czy tworzywa sztucznego, o różnej szerokości, w kolorze neutralnym lub nawiązującym do kolorystyki posadzki, a nawet we wzory. Największą zaletą tego sposobu jest to, że przykrywa całe połączenie od góry i zasłania przy tym ewentualne nierówności między materiałami. Listwy sprawdzą się również w sytuacji, gdy wystąpiła różnica poziomu między powierzchniami. Niektóre listwy możesz wsunąć pod płytki i przykryć dodatkowo panelem, co wzmacnia trwałość takiego rozwiązania. Łączenie płytek z panelami w drzwiach może jednak wymagać innego sposobu montażu.

 

Łączenie płytek z panelami bez listwy

Jeśli nie chcesz stosować listwy maskującej, masz również możliwość innego sposobu łączenia dwóch materiałów. W wielu miejscach może okazać się ona niezbyt praktycznym rozwiązaniem ‒ np. na wysokości drzwi, gdzie chodzenie po niej mogłoby spowodować jej wygięcie lub szybsze zużycie. Łączenie płytek z panelami bez listwy jest możliwe dzięki wykorzystaniu materiałów takich jak akryl lub korek.

Jeśli chcesz, aby łączenie płytek z panelami na podłodze było jak najmniej widoczne, ciekawą opcją jest wykorzystanie akrylu. Jest to stosunkowo elastyczny produkt, który zabezpiecza brzegi desek i płytek, zostawiając miejsce na ich odkształcenia. Pamiętaj, że drewno reaguje na zmienną temperaturę czy wodę, może się kurczyć i rozprężać i musi mieć na to miejsce. Możesz wybrać akryl o dowolnym kolorze, dzięki czemu idealnie dopasujesz go do paneli i płytek. Do wciśnięcia go w szczelinę potrzebny będzie specjalny pistolet. Inną opcją bez użycia listwy jest łączenie płytek z panelami korkiem, które polega na wykorzystaniu masy z drobinami korka lub użyciu cienkiego paska z tego materiału. Jest on bardzo elastyczny i dzięki swojej barwie i właściwościom często wykorzystuje się go do łączenia płytek z panelami w salonie.

PODZIEL SIĘ: