Okna energooszczędne – jak działają? Co warto wiedzieć?

Data dodania: 28.06.2022 | Iwona Czyżykowska
Dom z oknami energooszczędnymi
Facebook Messenger Twitter Mail

Okna energooszczędne to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak z kilku powodów. Ich dostępność jest coraz większa, zwiększa się także świadomość inwestorów dotycząca wpływu poszczególnych elementów domu czy mieszkania na wydatki związane z jego utrzymaniem.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że znacząco wzrasta zainteresowanie budownictwem energooszczędnym i pasywnym, a plany są takie, by nowe budynki z czasem powstawały wyłącznie w takich technologiach. Kiedy można mówić o energooszczędnych oknach? Dlaczego dokładnie warto je wybrać i co warto wiedzieć na ich temat przed zakupem?

 

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Okna energooszczędne kojarzą się przede wszystkim z nowoczesnym budownictwem energooszczędnym i pasywnym. Jednak co dokładnie oznacza pojęcie „okno energooszczędne”? Warto przyjrzeć się poszczególnym parametrom tego typu produktów. Zadaniem okien tego typu jest zatrzymanie jak największej ilości ciepła wewnątrz budynku, co z kolei ma wpłynąć na jego mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. W przypadku domów energooszczędnych mówi się o 70 kWh/m2 rocznie, a pasywnych 15 kWh/m2 rocznie.

Trzeba jednak wiedzieć, jakie okna mogą być nazywane energooszczędnymi. Wskazuje się, że najważniejszym parametrem będzie tutaj współczynnik przenikania ciepła (Uw). Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym lepiej. Dla standardowych okien wynosi on ok. 1,8‒1,5 w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane okna. W przypadku okien przeznaczonych do budownictwa energooszczędnego wynosi on ok. 1,0–0,8. Najmniejszy współczynnik, poniżej 0,8 mają okna przeznaczone do budownictwa pasywnego.

Okna energooszczędne trzyszybowe mają zazwyczaj niższy współczynnik Uw niż te, które mają dwie szyby. Warto też pamiętać o tym, że na energooszczędność okna wpływa także jego konstrukcja. Aby zmniejszyć wartość współczynnika Uw, w oknach energooszczędnych komory pomiędzy szybami wypełnia się gazem szlachetnym, np. argonem, który lepiej izoluje ciepło niż powietrze. Warto też wspomnieć o tym, że szyby w takich oknach są często powlekane specjalną warstwą umożliwiającą przenikanie ciepła słonecznego do wnętrza budynku i jednocześnie chroniącą przed wydostawaniem się go na zewnątrz.

 

Dlaczego warto wybrać okna energooszczędne?

Wiele osób przed zakupem stolarki okiennej zastanawia się, czy inwestycja w okna energooszczędne faktycznie się opłaca. Jak się okazuje, jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które stawiają nowe domy i zależy im na tym, aby wszystkie ich elementy pozwalały na jak największe zminimalizowanie utraty ciepła i ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Okna tego typu można montować zarówno w ścianach, jak i w dachach. Oczywiście można je zastosować także w istniejących już budynkach, również w starym budownictwie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tutaj straty ciepła mogą być większe z uwagi na fakt, że ściany czy dachy są budowane w innych technologiach i przy użyciu materiałów, które nie osiągają tak dobrych parametrów izolacji cieplnej.

Wskazuje się, że jeżeli budynek jest odpowiednio izolowany, to zakup okien energooszczędnych i pasywnych może zwrócić się już mniej więcej po ok. 6–8 latach, w zależności od tego, jaki dokładnie model został kupiony. Okres ten wydłuża się, jeśli budynek nie jest dobrze izolowany, o czym zostało wspomniane wyżej.

 

Dlaczego prawidłowy montaż okien energooszczędnych jest tak ważny?

Na to, czy okna energooszczędne będą w pełni spełniać swoje zadanie, wpływa wiele czynników. Największe znaczenie ma prawidłowa konstrukcja wkładu szybowego i ramy. Jednak trzeba również pamiętać o tym, że niezwykle istotny jest także właściwy montaż okien w ścianach czy powierzchni dachu. Takie okna powinny być montowane przez specjalistyczną ekipę, która ma doświadczenie w pracy z technologiami energooszczędnymi. Ma to istotne znaczenie, ponieważ w czasie montażu często dochodzi do błędów, które mogą skutkować powstaniem tzw. mostków termicznych. To właśnie przez takie miejsca ucieka najwięcej ciepła. A jak pokazują różnego rodzaju analizy, bardzo często tworzą się one właśnie po nieprawidłowym montażu stolarki okiennej i drzwiowej.

Przy montażu okien energooszczędnych warto zwrócić uwagę na rozwiązanie, jakim jest ciepły parapet, który również pozwala na zwiększenie izolacji cieplnej w okolicy montażu okna. Wykonuje się go w czasie montażu okna, więc warto zapytać ekipę, czy oferuje takie usługi i czy ma w nich doświadczenie. 

PODZIEL SIĘ: