Rolety drewniane – wewnętrzne i zewnętrzne

Data dodania: 18.07.2022 | Monika Krzyśków
Drewniane rolety w oknie
Facebook Messenger Twitter Mail

Rolety drewniane swoim wyglądem przypominają tradycyjne żaluzje wykonane z drewna. Świetnie sprawdzają się do zasłonięcia okien przed nadmiernym nagrzewaniem, a do tego pięknie się prezentują. Rolety drewniane można montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Rolety drewniane w formie żaluzji lamelowych są bardzo funkcjonalne, ale też wysoce dekoracyjne. Dzięki dostępności różnorodnych produktów z łatwością można dopasować sposób ich wykonania czy kolor do wystroju wnętrza lub ramy okiennej od zewnątrz.

 

Zalety rolet drewnianych

Rolety drewniane świetnie sprawdzą się w sytuacji, kiedy chcesz osłonić pomieszczenie przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi. Dzięki nim w trakcie słonecznych dni wnętrze mniej się nagrzewa. Żaluzje z drewna pozwalają również na swobodne regulowanie dostępu światła naturalnego do wnętrza ‒ w łatwy sposób rolety mogą całkowicie zasłaniać przeszklenia lub pozostać osłonięte, wpuszczając do wnętrza rozproszone światło.

Nie bez znaczenia dla inwestorów jest również wysoka estetyka rolet wykonanych z drewna. Łatwo je dopasować zarówno do wystroju pomieszczenia, jak i do ramy okiennej, dzięki dostępności różnorodnych modeli produktów. Na rynku dostępne są m.in. rolety drewniane białe, w odcieniach brązu, szarości, czerni lub z naturalnym rysunkiem słojów drewna. Przy wyborze koloru lameli warto mieć na względzie, że ich jasne kolory skuteczniej odbijają światło słoneczne, a tym samym wnętrze jest bardziej doświetlone, natomiast ciemne barwy ograniczają oświetlenie wnętrza. Rolety z naturalnego surowca świetnie wpasowują się zarówno we wnętrza nowoczesne, jak i klasyczne. Bardzo dobrze komponują się ze stylem rustykalnym lub skandynawskim.

Drewniane żaluzje są rozwiązaniem dość trwałym i łatwym w utrzymaniu w czystości. Drewno stosowane do ich produkcji jest zabezpieczone przed działaniem wilgoci, szkodników i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Regularnie odkurzane i przecierane wilgotną szmatką przez długi czas będą prezentowały się bez zarzutu.

 

Jakie rolety drewniane wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem osłony okiennej, zwłaszcza takiej o nietypowych rozmiarach, warto postawić na rolety drewniane na wymiar. Oferowane przez wielu producentów żaluzje z drewna będą wtedy idealnie dopasowane do każdej ramy okiennej.

W zależności od stylistyki rolet drewnianych do wyboru są dwa ich rodzaje ‒ z lamelami pionowymi i poziomymi. Pierwsze z nich są wybierane najczęściej ze względu na swój nietypowy design. Tego rodzaju rolety zbudowane są z pionowych lameli przymocowanych do szyny, a następnie do ściany lub sufitu. Poszczególne lamele można obracać o 180 stopni, a tym samym całkowicie zasłonić okno przed słońcem lub odsłonić, przesuwając roletę na bok okna.

Poziome rolety drewniane przypominają tradycyjne żaluzje zamontowane w ramie okiennej, na ścianie lub suficie, a składają się z lameli o grubości np. 25 mm lub 50 mm.

Oba rodzaje rolet drewnianych ‒ pionowe i poziome ‒ są przystosowane do montażu wewnątrz pomieszczeń. Producenci osłon okiennych oferują jednak również drewniane wersje do instalacji zewnętrznej. Rolety drewniane zewnętrzne najczęściej są tworzone na wymiar i bardzo skutecznie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się i zbyt silnym słońcem.

 

Rolety drewniane wewnętrzne a zewnętrzne

Drewniane rolety wewnętrzne można z łatwością dopasować do aranżacji wnętrza, decyzję o ich zakupie można zatem podjąć na etapie wykańczania pomieszczeń, a nawet później. Wewnętrzne żaluzje są bardzo dekoracyjne, jednak nie chronią tak skutecznie przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza domu jak wersje zewnętrzne. Jeśli zatem w projekcie domu możemy uwzględnić drewniane rolety zewnętrzne, warto je wybrać, zwłaszcza w przypadku budynków z oknami zorientowanymi na południe lub południowy zachód.

Wyboru zewnętrznych rolet drewnianych najlepiej dokonać na etapie projektowania budynku, gdyż wtedy można je najłatwiej dopasować do wyglądu elewacji czy rodzaju okien. Ich stylistyka ma duży wpływ na estetykę zewnętrzną domu. Montaż i wymiana żaluzji zewnętrznych są dość skomplikowane, dlatego warto wybrać wersje, które będą trwałe i użytkowane przez długi czas.

W przypadku drewnianych rolet montowanych na zewnątrz warto wybrać wersje z mechanicznym systemem sterowania, co znacznie ułatwi ich obsługę. Na rynku oprócz modeli do montażu okiennego dostępne są również żaluzje z drewna na taras lub balkon.

PODZIEL SIĘ: