Ocieplanie styropianem krok po kroku – cena, materiały
Data dodania: 17.05.2021 | Monika KrzyśkówStyropian jest najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym zewnętrznych ścian budynków. Aby warstwa termoizolacji spełniała swoje funkcje, ocieplanie styropianem należy przeprowadzić zgodnie ze sztuką budowlaną. O czym należy pamiętać przy montażu i jakich błędów unikać?
Ocieplenie styropianem ścian zewnętrznych można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie podłoża, następnie klejenie i kołkowanie płyt styropianowych oraz niezbędne wykończenie.
Ocieplanie styropianem a systemowe rozwiązania
Styropian jako materiał izolacyjny wykazuje się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi, a przy tym stanowi najkorzystniejszy pod względem cenowym wybór wśród materiałów do termoizolacji ścian. Wybierając styropian na materiał ociepleniowy ścian zewnętrznych, warto stawiać na rozwiązania systemowe. Wybór konkretnego systemu ociepleń jednego producenta daje gwarancję ciągłości i skuteczności termoizolacji. Produkty wchodzące w skład systemu są do siebie idealnie dopasowane, dzięki czemu skutecznie spełniają swoje funkcje. W skład systemów ociepleń oprócz styropianu wchodzą zaprawy klejowe, preparaty gruntujące, kołki, siatki z włókna szklanego, a nawet tynki i farby elewacyjne. W sposób systemowy możemy wykonać zarówno ocieplanie styropianem grafitowym, jak i białym.
Ocieplenie styropianem ‒ instrukcja przygotowania podłoża
Pierwszym etapem ocieplenia styropianem ścian zewnętrznych budynku jest właściwie przygotowanie podłoża. Dla dobrej przyczepności kleju warto zadbać o to, by powierzchnia była równa, czysta i nośna. Wszelkie nierówności w postaci ewentualnych fragmentów zaprawy wystających ze spoin należy skuć, gdyż styropian nie będzie dobrze przylegał do nierównych ścian o ograniczonej elastyczności. Oczyszczoną i odkurzoną ścianę należy również zagruntować właściwym preparatem gruntującym, który wyrówna chłonność powierzchni i zwiększy jej przyczepność. Następnym krokiem jest zamocowanie na dolnej części ściany listwy startowej, która będzie stanowić podparcie dla pierwszych płyt styropianu. Montując listwę, należy pamiętać o jej precyzyjnym wypoziomowaniu, co będzie miało wpływ na stopień równości płaszczyzny całej warstwy ociepleniowej. Listwa startowa dodatkowo chroni elewację przed zagnieżdżeniem się w niej gryzoni i owadów.
Ocieplanie styropianem elewacji ‒ klejenie i kołkowanie
Ważnym etapem ocieplania styropianem elewacji jest klejenie. Na płytach styropianowych należy rozprowadzać klej pacą po całym obwodzie płyty i w postaci kilku placków wewnątrz płyty. W niektórych przypadkach ‒ zwłaszcza gdy ocieplamy ściany z betonu komórkowego lub silikatów, które tworzą dość gładkie i równe powierzchnie ‒ klej można aplikować na całą powierzchnię styropianu, jednak w cieńszej warstwie. Częstym błędem podczas klejenia płyt styropianowych jest niedobór zaprawy klejowej. Duży problem może wyniknąć, kiedy klej nałożymy plackami wewnątrz płyty, pomijając jej obwód. Nie dość, że w ten sposób osłabiamy mocowanie płyt, to jeszcze doprowadzamy do powstania szczelin między styropianem a murem w całej warstwie izolacji cieplnej. Płyty styropianowe przykleja się do ścian z przesunięciem spoin pionowych o pół długości, czyli w podobny sposób jak murowanie cegieł.
Kołkowanie ocieplenia styropianem wykonuje się dopiero wtedy, gdy klej zwiąże, czyli najwcześniej po trzech dniach od przyklejania płyt. Nie wszyscy producenci systemów ociepleń wymagają mechanicznego mocowania styropianu, jednak dla pewności większość wykonawców decyduje się je wykonać. Kołkowanie wykonuje się, wiercąc otwory i wbijając kołki. Długość i rodzaj kołków należy dobrać do grubości ocieplenia i materiału, z którego zostały wzniesione ściany zewnętrzne. Otwór w styropianie powstały po zagłębieniu kołka warto przekryć specjalną zaślepką.
Ocieplanie styropianem przy oknach i w narożnikach wymaga szczególnej precyzji w zachowaniu mijankowego układu mocowanych płyt. Jeśli w tych miejscach dojdzie do powstania długich pionowych spojeń, po pewnym czasie możemy się spodziewać pęknięć w warstwie elewacji. W narożnikach okien płyty styropianowe przed klejeniem należy wyciąć w kształt litery L. Na krawędziach ścian oraz w okolicy okien i drzwi warto również zadbać o gęstsze kołkowanie styropianu.
Ocieplanie styropianem ‒ uzupełnienie ubytków i szlifowanie styropianu
Jeśli w trakcie ocieplania ścian zewnętrznych styropianem między płytami powstaną szczeliny, nie warto ich zaniedbywać. Miejsca ubytków mogą być mostkami termicznymi, przez które będzie uciekać ciepło z wnętrza budynku. Wszelkie szczeliny należy zatem uzupełnić kawałkami styropianu lub pianką poliuretanową.
Powierzchnia warstwy ociepleniowej przed jej wykończeniem elewacją powinna być równa i płaska. Wszelkie nierówności mogą się odznaczać na elewacji, co nie będzie się prezentować estetycznie. Dlatego wystające kawałki styropianu i nadmiar pianki należy ściąć, a całą powierzchnię ocieplenia przeszlifować pacą typu zdzierak przeznaczoną do styropianu.
Przed wykonaniem elewacji z tynku lub płytek na warstwę ocieplenia ze styropianu należy nałożyć zaprawę klejową, w której zatapia się siatkę z włókna szklanego. Tym sposobem powstanie wytrzymałe i odporne podłoże pod warstwę elewacyjną ścian zewnętrznych.
Czytaj także
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku