Nadproże: ceramiczne, betonowe, prefabrykowane
Data dodania: 18.05.2020 | Ekspert Budogram
W ścianach murowanych, nad otworami okiennymi i drzwiowymi potrzebne są wzmocnienia. Stosuje się je zarówno w przypadku ścian murowanych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. To konstruktor wybiera, jakie nadproże jest potrzebne, aby ściana była wytrzymała. Jeśli chcemy je zmienić, potrzebna jest adaptacja projektu.
Nadproża to belki nośne nad otworami w ścianach podtrzymujące znajdującą się nad nimi konstrukcję budynku. Nadproże musi być wytrzymałe, a w ścianach zewnętrznych, szczególnie w jednowarstwowych, również ciepłe. Wymiary nadproża oraz materiał, z którego ma być wykonane, dobiera się do konkretnego budynku.
Belki nadprożowe mogą być gotowe lub wykonywane na placu budowy albo częściowo prefabrykowane. Nadproża zwykle są żelbetowe, ceramiczne, z betonu komórkowego lub stalowe. Producenci pustaków i bloczków do budowy ścian oferują nadproża systemowe, wykonane z tego samego materiału.
Nadproże żelbetowe
Wykonuje się je w całości na budowie z mieszanki betonowej oraz zbrojenia z prętów stalowych i strzemion. Zazwyczaj jest to belka umieszczona nad otworem, czasem łączy się ją konstrukcyjnie ze stropem. Nadproże żelbetowe wymaga ocieplenia.
Aby przygotować nadproże żelbetowe, trzeba wcześniej ułożyć deskowanie podparte stemplami, w nim – na podkładkach dystansowych – zaprojektowane zbrojenie. Na koniec deskowanie należy wypełnić mieszanką betonową, którą się zagęszcza.
Nadproża żelbetowe wykonywane na budowie mogą mieć dowolny kształt i dowolną rozpiętość, co przydaje się szczególnie wtedy, gdy potrzebne jest jakieś nietypowe rozwiązanie, na przykład nadproże narożne.
Nadproże prefabrykowane
To gotowe nadproże żelbetowe przygotowane w wytwórni elementów betonowych. Może być wykonane tradycyjnie lub ze sprężonymi stalowymi strunami (nadproża strunobetonowe), dzięki którym ma większą nośność i rozpiętość oraz mniejszy przekrój. Prefabrykowane belki żelbetowe mają różny przekrój i długość najczęściej 100-420 cm.
Gotowa belka nadprożowa L-19 jest specjalnie oznaczona, co ułatwia dobranie jej do odpowiedniego zastosowania (belka N nadaje się do nadproży obciążonych stropem, belka S do nadproży nieobciążonych stropem, belka D do ścian działowych).
Nadproże z betonu komórkowego
Producenci bloczków z betonu komórkowego oferują systemowe nadproża z tego samego materiału. Ich przekrój ma wymiary 12 x 24 cm lub 18 x 24 cm i długość 140-230 cm. Takie belki można zestawiać obok siebie, dzięki czemu nadają się do zastosowania również w ścianie jednowarstwowej.
Nadproże w szalunku traconym
Nadproże można też wykonać w szalunku traconym (co oznacza, że zostaje on w ścianie) ułożonym z kształtek U wyprodukowanych z tego samego materiału, co ściany. Zbrojenie układa się w takich kształtkach (trzeba je podeprzeć) i wypełnia betonem. Jeśli ściana ma być jednowarstwowa, w szalunku traconym układa się również pas ocieplenia.
Nadproże ceramiczne Porotherm
To systemowe nadproża ceramiczne, a właściwie ceramiczno-żelbetowe. Powstają w fabryce dzięki wypełnieniu ceramicznych kształtek zbrojeniem i mieszanką betonową – belki nadprożowe Porotherm 23.8 składają się z poryzowanych kształtek ceramicznych, zbrojenia kratownicowego oraz betonu klasy C30/37. Belki nadprożowe Porotherm 23.8 nie wymagają nadmurówki (belki Porotherm 11.5 wymagają połączenia z nadmurowaną warstwą cegieł pełnych lub pustaków ze spoiną pionową i/lub z warstwą betonu konstrukcyjnego).
Nadproże Porotherm 23.8 ma długość 100-325 cm, a jego wysokość jest dopasowana do wysokości pustaków ceramicznych. Zależnie od grubości i przeznaczenia ściany układa się różną liczbę belek w różnych zestawieniach, np. z ociepleniem w przypadku ściany zewnętrznej. Po ułożeniu w ścianie nadproże ceramiczne Porotherm od razu pełni funkcję nośną.
Przeczytaj także: Ceramiczne stropy gęstożebrowe Protherm – zalety.
Nadproże stalowe
Powstaje ze stalowych dwuteowników, ceowników lub kątowników montowanych po kilka sztuk obok siebie, w zależności od grubości ściany. Obecnie wykonuje się je tylko w domach remontowanych.
Czytaj także
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku