Elewacja z drewna – cena, montaż, wady i zalety

Data dodania: 18.07.2022 | Iwona Czyżykowska
Nowoczesny dom z drewnianą elewacją
Facebook Messenger Twitter Mail

Większość osób przyzwyczajona jest do tego, że elewacje budynków wykańczane są tynkami lub farbami. Jednak w ostatnim czasie można zaobserwować inwestycje, które są wykańczane w zupełnie inny sposób. Sprawdź, jakie cechy ma elewacja z drewna.

Wielu osobom elewacja z drewna kojarzy się z domkami letniskowymi lub aranżowanymi na zabudowę góralską. Jednak warto wiedzieć, że elewacja z elementami drewna pasuje do budynków w różnej stylistyce. Dużo zależeć będzie od tego, jaki rodzaj drewna oraz kolor wybierzesz. Obecnie niektórzy decydują się na pokrycie całej elewacji deskami lub kompozytem drewnianym. Drewno jest także wykorzystywane jedynie jako element dekoracyjny mający na celu podkreślić wybrany element elewacji, np. okolice okien czy drzwi. Czy faktycznie warto zdecydować się na elewację wykonaną z drewna? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

 

Elewacja z drewna – kiedy warto się na nią zdecydować? Jaki rodzaj drewna wybrać?

Elewacja domu z elementami drewna czy też w całości pokryta tym materiałem może wyglądać ładnie, jeśli wybrane drewno zostanie odpowiednio zabezpieczone i zamontowane. Montaż najlepiej zlecić specjalistom, by elewacja była szczelna i faktycznie chroniła mury i warstwę ocieplenia.

W zależności od koloru drewna, jego rodzaju i szerokości desek można je dobrać tak, by pasowały do budynków o różnej stylistyce. Przykładowo nowoczesny budynek może prezentować się ciekawie z elementami drewna w kolorze czarnym, antracytowym czy szarym. Natomiast jeśli zależy ci na tym, aby twój dom sprawiał przytulne wrażenie i chcesz podkreślić klasyczną aranżację posesji, postaw na drewno w naturalnych, jasnych kolorach lub pomalowane na ciepłe kolory, np. jasne brązy.

Jeżeli chodzi o drewno polecane na elewację, to inwestorzy mogą wybierać zarówno wśród drzew rosnących lokalnie, jak i egzotycznych. Do najczęściej wybieranych gatunków zalicza się przede wszystkim:

  • świerk,
  • sosnę,
  • modrzew,
  • cedr.

 

W przypadku, gdy elewacja domu ma być wykonana z drewna egzotycznego, warto zastanowić się nad takimi gatunkami, jak:

  • tatajuba,
  • meranti,
  • okume.

 

Jakie zatem drewno wybrać na elewację? Tutaj dużo zależy od tego, jaki budżet jest przeznaczony na wykończenie zewnętrznej części domu, a także od efektu, jaki ostatecznie chce się uzyskać. Do nowoczesnych domów w stylu skandynawskim pasować będzie jasne drewno świerkowe lub sosnowe. Trzeba jednak pamiętać, że z reguły jest ono mniej wytrzymałe niż inne wymienione wyżej gatunki. W przypadku, gdy liczy się ciekawy, ale naturalny kolor drewna, warto zdecydować się m.in. na czerwono-żółty modrzew czy dostępny w różnych odcieniach brązu cedr czerwony. Ciekawą kolorystykę mają także drewna egzotyczne. Są one też bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż te rodzime. Do drewna odpornego na niekorzystne warunki zalicza się także modrzew i cedr.

Jeśli chcesz mieć wykonaną z naturalnych surowców estetyczną elewację, która zachowa wygląd i właściwości ochronne przez lata bez dodatkowych nakładów finansowych, rozważ użycie klinkieru albo płytek elewacyjnych. Je też bez trudu dobierzesz do budynków o różnych stylach architektonicznych.

 

Jakie są zalety elewacji drewnianej?

Główną zaletą elewacji wykonanej z drewna jest jej estetyka (o ile montaż elementów drewnianych wykonano prawidłowo i użyte drewno jest odpowiednio przygotowane). Drewno pozwala uzyskać ciekawy wygląd. Sprawia, że budynek wygląda przyjemnie, „ciepło” – kojarzy się z miłą atmosferą. Dzięki drewnu można też uzyskać efekt dopasowanie do ogólnej aranżacji posesji. Warto podkreślić, że drewno dobrze łączy się z innymi materiałami wykończeniowymi, zwłaszcza naturalnymi, jak np. klinkier. Szczególnie dobrze wyglądają elewacje z elementami drewna oraz kamienia lub cegły. Drewno można też stosować przy elewacji malowanej czy wykończonej tynkiem dekoracyjnym.

 

Wybór elewacji – jeśli nie drewno, to co?

Elewacja z drewna ma zalety, ale nie jest też pozbawiona wad. Drewno jest przede wszystkim wrażliwe na wilgoć oraz uszkodzenia związane z ekspozycją na wysokie i niskie temperatury. Istnieje także ryzyko tego, że zostanie zniszczone przez szkodniki, a nawet obgryzione przez zwierzęta domowe (lub dzikie). Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy będzie to dobre rozwiązanie w konkretnym przypadku.

Drewna nie zaleca się szczególnie do wykańczania domów na terenach, gdzie panuje duża wilgotność przy gruncie, a także istnieje ryzyko intensywnych opadów czy podtopień. W takiej sytuacji warto rozważyć wybór innego materiału na wykończenie elewacji. Przykładem mogą być tutaj chociażby wytrzymałe na wyżej wymienione czynniki płytki klinkierowe. Jeżeli zależy ci jednak na użyciu drewna, możesz wykorzystać fakt, że bardzo dobrze komponuje się ono właśnie z płytką klinkierową. Jak połączyć ze sobą te dwa materiały? Klinkier możesz wykorzystać do wykończenia dolnych elementów budynku, w szczególności cokołów, a także elementów wystających z bryły budynku, jak np. wykusze czy lukarny. Są one bowiem bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Drewno natomiast wykorzystać do zaakcentowania poszczególnych elementów budynku, np. okolicy otworu drzwiowego, który znajduje się pod zadaszeniem. 

PODZIEL SIĘ: