Deski elewacyjne – jak dobrać deski i jak zamontować deski elewacyjne

Data dodania: 22.08.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Drewniane elewacje wykonuje się zarówno na budynkach szkieletowych, jak i na murowanych. Deskami można pokryć całe ściany lub ułożyć je jedynie na ich fragmentach. Do wyboru jest wiele gatunków drewna oraz kilka udanych imitacji tego materiału.

Elewacje drewniane są modne. Deska elewacyjna może być położona na całej elewacji lub na jej fragmencie. Na elewacje przeznaczone jest drewno odporne na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną – głównie świerk skandynawski, sosna skandynawska, modrzew syberyjski, cedr kanadyjski, meranti, okume, tatajuma oraz wiele innych gatunków egzotycznych. Na elewacjach pojawia się też drewno modyfikowane termicznie. Deski elewacyjne muszą być odpowiednio wysuszone – ich wilgotność powinna wynosić 12-18 proc. – i zaimpregnowane.

 

Deska elewacyjna – wymiary i kształt

Długość desek elewacyjnych zależy od danej elewacji. Maksymalnie może wynosić 6 m, ale najczęściej mają one po 4 m długości. Szerokość desek elewacyjnych wynosi najczęściej 10-15 cm. Mogą mieć one różny kształt i grubość. Proste deski, które zachodzą jedna na drugą lub są ukształtowane z wrębem, mają około 1,5 cm grubości; 2 cm mają deski łączone na pióro i wpust. Gotowe deski elewacyjne są tak wyprofilowane, by woda bez problemu spływała po elewacji, na przykład mają wyoblone lub sfazowane krawędzie.

 

Zamiast desek z drewna

Deski kompozytowe

Wytwarzane są z polimerów termoplastycznych i włókien drzewnych. Deski mogą być produkowane na bazie polichlorku winylu (PVC), polipropylenu (PP) i polietylenu o podwyższonej gęstości (HDPE). Deski kompozytowe nie pękają, nie butwieją ani nie pęcznieją. Są mrozo- i ognioodporne oraz łatwe w konserwacji.

Deski elewacyjne z włóknocementu

Powstają z połączenia cementu i włókien syntetycznych. Deski włóknocementowe mają fakturę imitującą słoje drewna. Zwykle pokryte są farbą w kolorze drewna, które naśladują. Są odporne na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych oraz na pleśnie i grzyby. Deski włóknocementowe są niepalne i łatwe w konserwacji.

Cienkowarstwowy tynk mineralny

Aby powstał tynk imitujący okładzinę z desek, w świeżej masie tynkarskiej specjalną formą odciska się fakturę słojów. Gdy tynk zwiąże, pokrywa się go specjalnym preparatem w kolorze drewna, które chcemy otrzymać. Tynk cienkowarstwowy jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne; nie rozwijają się na nim grzyby i algi.

Płytki ceramiczne lub gres

Mają strukturę naśladującą naturalne krzywizny drewna, sęki i rysunek słojów. Ich powierzchnie mają cyfrowy nadruk odwzorowujący drewno. Płytki są odporne na czynniki atmosferyczne, niepalne i łatwe w konserwacji.

 

Jak dobrze zamontować deski elewacyjne?

Przez kilka dni przed montażem, deski elewacyjne przechowuje się w suchym, przewiewnym i zadaszonym miejscu. Deski elewacyjne układa się poziomo, pionowo lub pod kątem 45°, tak by znalazły się na wysokości mniej więcej 30 cm od poziomu gruntu (cokół najlepiej jest wykończyć materiałem odpornym na zawilgocenie). Mocuje się je do zaimpregnowanego rusztu drewnianego (zwykle z tego samego gatunku drewna co elewacja), metalowego lub aluminiowo-drewnianego (rusztu systemowego). Najczęściej używa się to tego ocynkowanych wkrętów o długości dwa razy większej niż grubość deski.

Między elementami rusztu układa się izolację termiczną z wełny mineralnej i osłania wiatroizolacją. Pomiędzy ociepleniem a deskami trzeba zostawić szczelinę wentylacyjną szerokości około 2 cm, a na dole i u góry oblicówki – otwory wentylacyjne osłonięte siatką.

Między deskami trzeba zostawić kilkumilimetrowe odstępy (nie mocuje się ich na ścisk). Wkręty nie mogą znaleźć się zbyt blisko krawędzi deski – najlepiej jest zachować 2 cm odległości od krótszej i przynajmniej 1,5 cm od dłuższej jej krawędzi. Niektóre profile desek (na przykład „zetki”) umożliwiają estetyczne ukrycie wkrętów.

PODZIEL SIĘ: