Malowanie elewacji – jak się do niego przygotować?

Data dodania: 18.07.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Pracownik budowlany maluje ścianę
Facebook Messenger Twitter Mail

Prawidłowo pomalowana elewacja będzie zdobić budynek przez długi czas. Jest to dość pracochłonne zajęcie, ale nie wymaga fachowego przygotowania. Jak wykonać malowanie elewacji, aby efekt prac był trwały i estetyczny? 

Kluczem do sukcesu podczas malowania elewacji jest dokładność i wybór takiej chemii budowlanej, która będzie odpowiednia dla malowanego podłoża. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie ścian przed malowaniem oraz zachowanie prawidłowej kolejności wykonywania prac. 

 

Przygotowanie podłoża do malowania elewacji

Zanim przejdziesz do przygotowania podłoża, przygotuj niezbędne narzędzia malarskie. Jeśli budynek jest wysoki, potrzebne będzie stabilne rusztowanie. Do niskich budynków wystarczy drabina. Wszystkie otwory, drzwi i okna należy zabezpieczyć. Do tego celu sprawdzi się folia i taśma malarska. 

Pracę rozpocznij od dokładnego przeglądu stanu ścian, które będziesz malować. Rysy, pęknięcia i zawilgocenia mogą wpłynąć na proces nakładania farby i trwałość świeżo nałożonej warstwy. Po usunięciu pęknięć i łuszczących się powłok starej farby umyj ściany wodą z detergentem. 

Po wyschnięciu fasady należy przejść do gruntowania. To etap, którego nie wolno pomijać – warstwa gruntu zmniejszy chłonność ściany, spowoduje ujednolicenie i wzmocnienie powierzchni i zwiększy przyczepność podłoża. Dzięki temu do pomalowania elewacji będzie potrzebna mniejsza ilość farby. 

 

Chemia budowlana – jak dobrać farbę do malowania elewacji?

W sklepach budowlanych znajdziesz wiele preparatów do malowania elewacji. Rodzaj farby należy dopasować do typu podłoża, które ma zostać nią pomalowane. 

Rodzaje farb do malowania elewacji wraz z ich przeznaczeniem:

  • Farby: akrylowa, wapienna, silikonowa, silikatowa, cementowa i silikatowo-silikonowa przeznaczone są do malowania tynku mineralnego, cegły, betonu i tynku cementowego. 
  • Farby: silikatowo-silikonowa i silikatowa przeznaczone są do malowania ścian pokrytych tynkiem silikatowym.
  • Farby: akrylowa i silikonowa służą do malowania elewacji pokrytej tynkiem akrylowym.
  • Farbą silikonową maluje się fasadę pokrytą tynkiem silikonowym. 

 

Wyboru odpowiedniej farby do elewacji należy dokonać na podstawie jej konkretnych właściwości. Powłoka na elewacji powinna wykazywać odporność na działanie promieniowania UV i niszczących czynników zewnętrznych jak wiatr, deszcz, śnieg. Warto zdecydować się na preparat odporny na korozję biologiczną, którą powodują występujące w naturze pleśnie i grzyby. Elewacja będzie dobrze wyglądać, gdy będziemy ją regularnie myć – dlatego farba powinna być hydrofobowa i odporna na szorowanie. 

Przedstawione powyżej właściwości to absolutne minimum i nie są wszystkim, co mogą nam zaproponować producenci farb. Na rynku dostępne są również termoizolacyjne farby do elewacji. Powstaje powłoka, która wykorzystując refleksyjność, odbija światło. Farby termoizolacyjne warto zastosować również we wnętrzach – w sezonie grzewczym kumulują ciepło, a to oznacza oszczędności w sezonie grzewczym. Dzięki temu ściany nie nagrzewają się tak szybko od słońca. Producenci mają również na względzie komfort pracy malarzy. Można dziś kupić tzw. lekkie farby do elewacji. Ich masa właściwa jest zredukowana bez straty na wydajności.

 

Malowanie elewacji – jaki i kiedy prowadzić prace?

Optymalna temperatura do położenia farby na fasadzie to 5°C–25°C. Dla procesu rozprowadzania i wysychania farby ważna jest również odpowiednia wilgotność powietrza – nie powinna ona przekraczać 70% ani być niższa niż 45%. W takich warunkach malowanie elewacji powinno przebiegać bez niespodzianek. 

 

Malowanie elewacji — natryskowe czy wałkiem?

Duże powierzchnie zdecydowanie szybciej i dokładniej pomalujemy, używając kompresora. Malowanie natryskowe pozwala zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku. Jednak podczas malowania mniejszych powierzchni ścian z dużą liczbą otworów lepiej użyć tradycyjnych narzędzi, czyli wałka i pędzla. Do malowania niskich budynków wystarczy wałek na teleskopowym uchwycie i stabilna drabina

Farbę do malowania elewacji nakłada się zawsze od góry w kierunku podłoża. Precyzja nakładania jest tu bardzo istotna – od tego przecież zależy wygląd fasady. Malujemy, tworząc równe pasy, które powinny zachodzić na siebie. Dzięki temu unikniesz poprawek, gdy na stykach pojawią się niedociągnięcia. Bardzo ważna jest ciągłość pracy – powinno się przerwać malowanie dopiero po pokryciu farbą całej powierzchni ściany. Jeżeli jedna warstwa nie jest wystarczająca, należy pomalować każdą ścianę dwukrotnie. 

Na koniec kilka słów o doborze kolorów. Ten wybór powinien być dobrze przemyślany, ponieważ od niego zależy, jak prezentować się będzie budynek. Kolor elewacji powinien pasować do stolarki okiennej, rynien, balustrad i pokrycia dachowego. Choć farby elewacyjne dostępne są w pełnej palecie barw, to zdecydowanie polecamy wybór stonowanych i uniwersalnych kolorów.

PODZIEL SIĘ: