Lazura do drewna – co to jest? Jak jej poprawnie używać?

Data dodania: 15.11.2022 | Monika Krzyśków
Drewno pomalowane lazurą
Facebook Messenger Twitter Mail

Surowe drewno, zwłaszcza to stosowane na zewnątrz, wymaga zabezpieczenia odpowiednimi środkami ochrony. Ogrodowa altana z drewna czy drewniana elewacja również wymagają okresowej konserwacji. W obydwu przypadkach możesz wykorzystać lazury do drewna.

Lazura ochronna do drewna jest dostępna w kilkunastu kolorach i wersji transparentnej, dzięki czemu z łatwością można ją dopasować do pozostałych elementów architektury ogrodowej, płotu czy elewacji. Tworzy na drewnie satynową powłokę, która jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też nieprzepuszczalna dla cząsteczek wody.

 

Lazura do drewna na zewnątrz – ochrona architektury ogrodowej, elewacji, ogrodzenia

Zmienne warunki atmosferyczne, a do tego wilgoć, wahania temperatur i promieniowanie słoneczne to czynniki, które znacząco wpływają na kondycję drewna. Surowy naturalny materiał wystawiony na ich działanie nie jest odporny i z upływem czasu niszczeje i traci swoje walory wizualne. Poszczególne elementy drewniane mogą się kurczyć, pękać, wysychać i płowieć. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie drewnianych altan, huśtawek, ławek, płotów czy elewacji, które mają stały kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Jedną z możliwości ochrony surowego drewna dają lazury. Są to preparaty na bazie żywic, które nie tylko stanowią skuteczne zabezpieczenie drewna, ale też nadają mu dekoracyjny wygląd. Lazury do drewna doskonale podkreślają naturalne usłojenie drewna, a dodatkowo mogą je zabarwić. Tego rodzaju środki ochronne są mrozoodporne i tworzą na powierzchni naturalnego surowca powłokę odporną na promieniowanie słoneczne i wilgoć. Dzięki nim drewno jest skutecznie chronione przed wodą, która nie wnika w głąb jego struktury, lecz odparowuje lub jest odprowadzana na zewnątrz.

 

Kolory lazury do drewna

Lazura do drewna może tworzyć na jego powierzchni całkowicie transparentną powłokę, która znakomicie podkreśli słoje. Może również zabarwiać drewno na inny kolor, jednak nie pokryje jego usłojenia lub ewentualnych wad. Lazura nie będzie więc najlepszym wyborem do stosowania na elementach drewnianych o uszkodzonej powierzchni, gdyż wszelkie mankamenty zostaną nieestetycznie podkreślone przez preparat.

Lazurę od lakierobejcy odróżnia między innymi sposób wykończenia powierzchni drewnianej. Pokryty lakierobejcą materiał może mieć widoczną lśniącą powłokę, natomiast lazura do drewna nadaje drewnu matowe, a nawet nieco satynowe wykończenie, co dodaje mu pewnej szlachetności i elegancji.

Kolory lazur do drewna oferowane przez producentów nawiązują zazwyczaj do naturalnych barw drewna różnych gatunków drzew. Dostępne są zatem lazury w odcieniach orzecha, dębu, kasztana, modrzewia, świerku, wiśni czy mahoniu. Oprócz tego można również dostać lazury w kolorach standardowo pojawiających się na architekturze ogrodowej, np. białym, szarym, brązowym, czarnym czy zielonym. W sprzedaży dostępne są też lazury do drewna bezbarwne.

 

Jak stosować lazurę do drewna?

Lazurę do drewna można stosować na surowym drewnie do jego ochrony przed wystawieniem na zewnątrz, a także na drewnie konserwowanym i pokrytym innymi środkami dekoracyjnymi. W przypadku surowego materiału przed pokryciem go lazurą należy najpierw zaaplikować na jego powierzchnię bezbarwny impregnat, który zabezpieczy drewno przed działaniem pleśni, grzybów czy owadów. W połączeniu z lazurą będzie on stanowić pełną ochronę drewna na zewnątrz. W następnym kroku przy pomocy pędzla, wałka bądź pistoletu natryskowego w dwóch lub trzech warstwach nakłada się lazurę do drewna.

W przypadku drewna, które wymaga odnowienia, przed aplikacją lazury należy odpowiednio przygotować jego powierzchnię. Elementy pokryte olejem lub kryjącą farbą trzeba dokładnie oczyścić aż do pojawienia się surowego drewna, gdyż lazura nie będzie trzymała się pokrytej nimi powłoki. Jeśli natomiast drewno było wcześniej pokryte lakierobejcą lub lazurą, po delikatnym przeszlifowaniu można ponownie zaaplikować preparat. Jeżeli jednak powłoka z lakierobejcy lub lazury odspaja się i łuszczy, należy ją całkowicie zeszlifować do surowego drewna.

Lazurę do drewna rozprowadza się na powierzchni drewna wzdłuż słojów, uważając, aby każda z warstw nie była zbyt gruba, gdyż mogą powstać na niej nieestetyczne zacieki. Poszczególne warstwy można nakładać na drewno po upływie około 12 godzin. Pomiędzy aplikacją kolejnych warstw lazury należy powierzchnię drewna delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.

PODZIEL SIĘ: