Niebawem będziemy izolować ściany zewnętrzne....
12
Facebook Messenger Twitter Mail
Niebawem będziemy izolować ściany zewnętrzne. Jako zwolennicy farb i tynków mineralnych zdecydowaliśmy się na wełnę mineralną ze względu na jej paroprzepuszczalność. Dowiedziałam się też, że wełna ma mniejszą skłonność do pociągania kapilarnego i pochłaniania pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Największym skrupułem jest cena! ;) Mamy jednak kiepskie doświadczenia z zawilgoceniem ścian w miejscu poprzedniego zamieszkania i właściwości hydrofobowe wełny przemawiają do naszej wyobraźni ;) Pewnie gdyby nasz dom został wyposażony w wentylację mechaniczną w każdym pomieszczeniu, zdecydowalibyśmy się na styropian. W końcu wymiana powietrza zależy głównie od sprawnej wentylacji. Wydaje mi się, że przy wentylacji grawitacyjnej wełna trochę lepiej zdaje egzamin, a przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją najsensowniejszym rozwiązaniem jest styropian. Ale... każda pliszka swój ogonek chwali. Zobaczymy po kilku latach, czy to przypuszczenie jest właściwe :)
Awatar
Cezary 22 sierpnia 2016 05:32

Do mnie i tak przemawia wełna. Weźmy taki przykład. Jest dom ocieplony styropianem - pewnie coś pójdzie nie tak przy kładzeniu i woda znajcie ujscie między scianą a styropianem. Kiedy ta woda odparuje i jak? Prędzej zrobi się grzyb na ścianie. Mam teraz sąsiada który założył ocieplenie i po 5 latach nawiercał dziury w styropianie. Woda ciurkiem leciała.

Awatar
michalg12 9 listopada 2017 18:47

Listwy cokołowe na początku tzn od cokołu strony czy gdzieś indziej je wykorzystujecie?

Awatar
Anna 21 sierpnia 2016 19:28

Hahahaha :) Styropian ma swoje plusy (oczywiście, poza ceną ;)) W gruncie rzeczy, mówi się, że styropian ma mniejszą nasiąkliwość niż wełna. Ale... słyszałam plotkę, że wiele zależy od wilgotności powietrza, w jakiej jest układany na elewacji i że to ma niebagatelny wpływ na jego właściwości izolacyjne (może ktoś jest w stanie zweryfikować ten pogląd?). Nie wiem, jaką skuteczność ma rozszczelnienie okien w porównaniu z wentylacją mechaniczną, ale trzymam kciuki, żeby to rozwiązanie się sprawdziło. :) Lambda rządzi ;)

Awatar
Anna 21 sierpnia 2016 21:08

Z tego, co zrozumiałam w przypadku układania styropianu na elewacji ma znaczenie wilgotność powietrza i temperatura (słyszałam, że optymalna temperatura do układania styropianu to 0-5 st C) ;) Nie mam jednak wiedzy, żeby to zweryfikować ;) Jeśli cała przegroda (od farby na elewacji do farby w środku) jest przepuszczalna, to nie powinno być problemu z oddawaniem wilgoci przez wełnę. Tak mi mój majster mówił ;) Ale wiadomo, wszystko się okaże po jakimś czasie ;) Myślę, że nie ma jednego dobrego rozwiązania. Każde ma swoje plusy i minusy. Warto jednak wiedzieć, jakie są konsekwencje wyboru konkretnej technologii :) Dobrze słyszeć, że ktoś jeszcze umie dobrze projektować wentylację grawitacyjną :)

Awatar
Anna 24 sierpnia 2016 23:33

Tak, dlatego wolimy poczekać na sprawdzonego majstra niż oddać się w ręce przypadkowej ekipy, która może wiele spartaczyć ;)