Sufit napinany – co to jest? Jak się go montuje?

Data dodania: 28.06.2022 | Anna Adamczak–Bugno
Mężczyzna montuje sufit napinany
Facebook Messenger Twitter Mail

Sufit napinany w salonie imitujący niebo, biały, matowy lub lustrzany to sposób na efektowne wykończenie wnętrza. Wykończenie tego typu może tworzyć także sufit podświetlany.

Folia do sufitu napinanego może być wykonana z PVC lub poliestru. Listwy tworzące podkonstrukcję są natomiast wytwarzane z aluminium.

 

Czym jest sufit napinany?

Sufit napinany to elastyczna membrana wykonana z PVC lub poliestru, która dzięki nagrzaniu i naciągnięciu może zostać rozpostarta na podkonstrukcji. Wykończenie tego typu jest szybkie w wykonaniu i trwa od kilku do kilkunastu godzin. Każdy sufit napinany jest realizowany na indywidualne zamówienie, ponieważ musi idealne pasować do wymiarów i załamań występujących w danym pomieszczeniu.

 

Sufit napinany ‒ montaż

Montaż sufitu napinanego wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. W tym celu trzeba właściwie wykończyć ściany wnętrza. Zaleca się, aby w celu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu wizualnego przegrody były wykończone na gładko, a więc otynkowane i pomalowane lub oklejone tapetą. Przed przystąpieniem do instalacji sufitu podwieszanego należy także zadbać o zaplanowanie i rozmieszczenie niezbędnych instalacji, które mają zostać ukryte pod materiałem. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem dopełniającym nowoczesne wykończenie jest sufit napinany podświetlany. Chcąc zastosować takie podejście, przed napięciem tkaniny trzeba zamocować taśmy ledowe.

Kolejnym etapem prac związanych z montażem sufitu napinanego jest zamocowanie listew obwodowych z aluminium, do których zostanie przytwierdzona finalna powłoka. Instalacja sufitu wymaga także właściwego nagrzania pomieszczenia. Zgodnie z wytycznymi producentów temperatura we wnętrzu, w którym ma zostać wykonany sufit napinany, nie może być niższa niż 18℃. Optymalna wartość wynosi 40℃. Sama tkanina na bazie PVC powinna zostać nagrzana do około 70℃. W tym celu na materiał kieruje się strumień ciepła wytwarzany przez nagrzewnicę zasilaną gazem. Jeśli powłoka sufitu ma być wykonana z poliestru, nagrzewanie nie jest konieczne.

Wstępne zawieszenie sufitu realizuje się z użyciem specjalnych klamer zlokalizowanych w każdym narożniku pomieszczenia. Należy pamiętać, że nie można napinać sufitu przed przytwierdzeniem go do zacisków. Biorąc pod uwagę fakt, iż zarówno folia z PVC, jak i materiał na bazie poliestru są płótnami podatnymi na rozerwanie, ich montaż musi być prowadzony zgodnie z wytycznymi wytwórcy danego systemu. Równie istotne jest, aby przed zawieszeniem materiału na zaciskach odnaleźć oznaczony fabrycznie punkt startowy. Punktowe podwieszenie należy realizować dla par punktów znajdujących się wzdłuż danej przekątnej pomieszczenia. W kolejnym kroku podczas nagrzewania sufitu trzeba przymocować go do aluminiowych listew przytwierdzonych do ściany. To właśnie na tym etapie następuje naciągnięcie materiału wynoszące zazwyczaj 7%.

Jeśli pomiędzy ścianą a metalowymi listwami powstały szczeliny, należy je zamaskować z użyciem specjalnych maskownic, czyli plastikowych elementów o kolorystyce dobranej do barwy sufitu.

 

Zalety i wady sufitów napinanych

Zalety sufitów napinanych są następujące:

  • tworzą powłokę odporną na działanie wilgoci i ognia;
  • mogą być demontowane i przenoszone w inne miejsca;
  • mogą mieć różne rodzaje wykończenia (np. sufit podwieszany 3D, biały, niebo, lustro);
  • zamontowanie sufitu podwieszanego z tkaniną lustrzaną powoduje optyczne powiększenie pomieszczenia;
  • ukrywają niedoskonałości sufitów;
  • ułatwiają montaż punktowego oświetlenia LED (sufit napinany podświetlany);
  • dają możliwość ukrycia instalacji;
  • są łatwe do utrzymania w czystości;
  • wysokiej jakości tkaniny stosowane do wykonywania sufitów napinanych są odporne na tworzenie pleśni i grzybów;
  • wykonanie sufitu napinanego nie wymaga usuwania mebli i przedmiotów z pomieszczeń i należy do mało brudzących prac.

 

Sufit napinany ma też jednak kilka podstawowych wad:

  • w sytuacji wystąpienia nagłych ruchów powietrza (np. przeciągów) będą widoczne drgania tkaniny tworzącej płaszczyznę sufitu;
  • w przypadku znacznych rozpiętości przegrody poziomej może dojść do miejscowego rozciągania się tkaniny pod własnym obciążeniem, co da nieestetyczne wrażenie opadającego sufitu;
  • tkanina tworząca sufit podwieszany ma znikomą odporność na czynniki mechaniczne, przez co można ją łatwo uszkodzić;
  • sufity podwieszane generują znaczne koszty (1 m2 tkaniny kosztuje powyżej 70 zł);
  • wykonanie takiego sufitu wymaga zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów;
  • materiał na sufit napinany jest dostarczany na indywidualne zamówienie, w związku z czym czas oczekiwania wynosi kilka tygodni.
PODZIEL SIĘ: