Sufit podwieszany – jak go zrobić? – instrukcja krok po kroku

Data dodania: 02.07.2021 | Anna Bartoś
malowanie sufitu podwieszanego wałkiem
Facebook Messenger Twitter Mail

Sufit podwieszany to dobre rozwiązanie do wysokich wnętrz oraz pomieszczeń z krzywiznami i nierównościami. Dzięki niemu optycznie zmniejszysz pomieszczenie i dyskretnie ukryjesz wszelkie wady konstrukcyjne. Podwieszany sufit w salonie będzie elementem dekoracyjnym, szczególnie gdy zamontujesz w nim taśmy ledowe lub niewielkie halogeny. Zobacz, jak zrobić sufit podwieszany samodzielnie.

Zalety sufitów podwieszanych

Sufit podwieszony to nie tylko element dekoracyjny i szybkie rozwiązanie mankamentów technicznych w pomieszczeniu, ale też sposób na poprawę termoizolacyjności i akustyki w pokoju. Takie rozwiązanie będzie bardzo skuteczne przede wszystkim w domach i mieszkaniach budowanych według dawnych technologii, gdzie grubość ścian i stropów jest daleka od współczesnych parametrów i norm. Sufit podwieszany w kuchni lub innym pomieszczeniu jest też sposobem na ukrycie wszelkich przewodów, rur i kabli instalacyjnych. 

Jak zrobić sufit podwieszany? Lista potrzebnych przedmiotów 

Zanim rozpoczniesz prace montażowe, przygotuj niezbędne narzędzia i akcesoria. Dzięki temu szybciej i sprawniej zamontujesz sufit podwieszany. Co będzie ci potrzebne?

  • nóż do tapet (jest ostry i precyzyjny, dlatego najlepiej się sprawdzi);
  • nożyce do cięcia blachy;
  • poziomica (najlepsza będzie laserowa, ale jeśli takiej nie masz, użyj zwykłej);
  • ołówek stolarski;
  • stalowe profili ścienne UD oraz CD;
  • wieszaki obrotowe;
  • wkrętarka;
  • kołki szybkiego montażu;
  • metalowe kołki z kołnierzem;
  • piła do cięcia płyt karton-gips;
  • młotowiertarka;
  • klej gipsowy;
  • siatka albo taśma wzmacniająca;
  • młotek;
  • gładź gipsowa;
  • papier ścierny;
  • wilgotna szmatka;
  • dowolna farba do malowania ścian;
  • szpachelka.

Montaż sufitu podwieszanego – instrukcja 

Wykonując sufit podwieszany, podziel prace na kilka etapów. Dzięki temu łatwiej zapanujesz nad organizacją pracy i wykonasz czynności w odpowiedniej kolejności.

 

Krok 1 – wytycz poziom sufitu podwieszanego

 

Zacznij od podstaw, czyli wytyczenia poziomu sufitu podwieszanego w pomieszczeniu. Na tym etapie nie sugeruj się parametrami głównego sufitu, ponieważ może on być nierówny i wtedy efekt twojej pracy nie będzie zadowalający. Do wyznaczenia właściwego poziomu wykorzystaj poziomicę i ołówek – zaznacz nim punkty orientacyjne i nakreśl pomiędzy nimi linię, w której będziesz mocować sufit podwieszany. 

 

Krok 2 – zamocuj profile przyścienne

 

Teraz czas na wykonanie stalowego stelażu do sufitu. Do narysowanej ołówkiem linii przykręć profile UD. Powstanie w ten sposób opaska, która będzie podstawą i odnośnikiem dla pozostałych elementów konstrukcji. Profile przykręć metalowymi kołkami, które zapewnią odporność konstrukcji np. w przypadku pożaru. Profile przytnij na liniach brzegowych nożycami do blachy, aby całość idealnie do siebie pasowała. Ustabilizuj konstrukcję stelaża kołkami szybkiego montażu, wkręcając je jeden obok drugiego w odległości około 60 cm.

 

Krok 3 – montaż profili CD

 

Następnym etapem jest wykonanie konstrukcji nośnej. Potrzebujesz profili CD, które trzeba przymocować równolegle w stosunku do drzwi lub okna. W ten sposób sprawisz, że łączenia pomiędzy poszczególnymi płytami karton-gips będą niemal niezauważalne. Podczas docinania profili zachowaj po 0,5 cm luzu po każdej ze stron. Docinając je idealnie pod wymiar, ryzykujesz pojawienie się nieestetycznych pęknięć na suficie. Pierwszy profil CD przykręć w odstępie 20 cm od ściany, a pomiędzy każdym kolejnym zostaw 40 cm przerwy. 

 

Krok 4 – wyrównanie poziomu i mocowanie wieszaków do sufitu podwieszanego

 

Profile nośne CD trzeba podeprzeć uniwersalnymi obrotowymi wieszakami do sufitu podwieszanego lub wieszakami kotwowymi. Jeśli używasz tych pierwszych, przykręć je w odległości 40 cm od ściany, zachowując rozstaw 1 m pomiędzy każdym kolejnym wieszakiem (chyba że producent w instrukcji zaleca inny odstęp). Kiedy już przykręcisz każdy wieszak do sufitów podwieszanych, koniecznie sprawdź, czy wszystkie są ta tym samym poziomie. 

 

Krok 5 – przykręcanie płyt karton-gips

 

Konstrukcja jest już gotowa, więc teraz zaczynasz przykręcać płyty do sufitu podwieszanego. Dla własnej wygody poproś kogoś o pomoc, ponieważ płyty są nieporęczne i dosyć ciężkie. Płyty przystawiaj do sufitu i staraj się tak manewrować ich układem, aby miejsca łączeń wypadały w połowie szerokości profili. Jeśli masz problem z krzywymi ścianami, zacznij od przykręcania płyt na środku sufitu, a potem będziesz docinać nożem do tapet małe, kilkucentymetrowe kliny dopasowane do ściany. 

Płyty mocuj wkrętarką i wkrętami samowiercącymi (długość 25 cm). Nie dociskaj urządzenia zbyt mocno, aby wkręty nie zagłębiały się w strukturę płyty i nie tworzyły dołków. Dla bezpieczeństwa możesz użyć końcówki do płyt gipsowych, która ma specjalny ogranicznik. Wkręty rozmieszczaj w odległości 20‒30 cm i tak, aby mijały się przy stykających się płytach.

 

Krok 6 – szpachlowanie sufitu podwieszanego

 

Klejem gipsowym wypełnij wszelkie ubytki i zagłębienia powstałe po zbyt mocno wciśniętych wkrętach. Na łączeniach płyt połóż siatkę albo taśmę wzmacniającą – zmniejszy ryzyko powstawania pęknięć. Klejem gipsowym wypełnij też miejsca styku płyt ze ścianą. Kiedy zakończysz pracę, możesz przejść do nakładania gładzi gipsowej. Staraj się kłaść ją równomiernie i cienkimi warstwami. Po wyschnięciu gładzi zeszlifuj ją na równo papierem ściernym, przetrzyj sufit wilgotną ściereczką, aby usunąć pył i pomaluj całość na dowolny kolor. 

PODZIEL SIĘ: