Altana ogrodowa drewniana – nowoczesna, z bali, okrągła

Data dodania: 05.09.2021 | Katarzyna Kawalec
drewniana altana ogrodowa obsadzona roślinami
Facebook Messenger Twitter Mail

Altana to miejsce chroniące przed słońcem i deszczem, które służy do wypoczynku. Dzięki właściwej lokalizacji będzie świetnym miejscem do podziwiania widoków z ogrodu.

Przy wyborze lokalizacji altany kieruj się dalekimi osiami widokowymi ‒ wybiegającymi poza granice ogrodu. To właśnie dzięki takim osiom każda altana ma niepowtarzalny charakter.

 

Jaką altanę do ogrodu wybrać?

Wybierając altanę do ogrodu, najpierw rozejrzyj się po ogrodzie. Najlepiej, żeby styl altany był dopasowany do znajdujących się w nim innych elementów. Jeżeli w ogrodzie występują np. drewniane ławki, to warto dopasować do nich altanę kolorystycznie. Jedną z możliwości jest wybudowanie jej z cegieł lub wsparcie na kutych przęsłach. Wszystko zależy od wyobraźni pomysłodawcy.

Kształt altany może być różny. Budowla może być na planie kwadratu, sześciokąta lub ośmiokąta. Ciekawie wyglądają altany o wielu osiach symetrii. Przy takim kształcie wszystkie ściany są ważne i nie ma jednej części frontowej. Dzięki temu ogród może być podziwiany przez okna równorzędnie we wszystkich kierunkach.

Altana może być otwarta lub zamknięta. Ściany mogą składać się wyłącznie ze słupów podpierających konstrukcję dachu. Można zastosować otwierane okna. Przy budowie altany trzeba mieć na uwadze, z której strony wieją wiatry. Od strony wiejących wiatrów trzeba zastosować lite, całe ściany, natomiast w pozostałych częściach ściany mogą być otwarte.

Altana ogrodowa drewniana jest najczęściej spotykana, ponieważ drewno doskonale komponuje się z naturą. Najpopularniejsze jest drewno świerkowe lub sosnowe, gdyż jest dosyć tanie. Zdecydowanie droższy jest materiał z dębu lub z drewna egzotycznego. Drewno można dodatkowo pomalować lakierobejcą lub olejem, aby miało określoną barwę.

Altana ogrodowa metalowa jest zwykle wykonywana z lekkiego aluminium, ozdobiona barwną powłoką ochronną i ma dach z poliwęglanu. Jest nowoczesną wersją altany ogrodowej. Najlepiej prezentuje się w ogrodach minimalistycznych. Można ją ozdobić materiałowymi zasłonami.

 

Czy altana wymaga pozwolenia na budowę?

W zależności od powierzchni i lokalnych przepisów altana wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Potrzebnych informacji trzeba szukać w miejscowym wydziale architektury urzędu gminy. W pracowniczych ogrodach działkowych (POD) jest ustalona dokładna powierzchnia altan i budynków gospodarczych, które nie muszą mieć pozwolenia na budowę. Według przepisów powierzchnia zabudowy tych obiektów nie może być większa niż 25 m2 w miastach i 35 m2 poza granicami miast. Wysokość altan z dachami stromymi nie może przekraczać 5 m, a z dachami płaskimi ‒ 4 m.

Przeczytaj także: Domek na drzewie – jak zbudować i urządzić?

Jaką lokalizację altany wybrać?

Lokalizacja altany zależy od indywidualnych preferencji właścicieli ogrodu. W bezpośrednim sąsiedztwie domu zwykle znajduje się taras, dlatego altanę warto oddalić od budynku. Gdy altana znajduje się bliżej domu, to w wypadku wizyty gości można szybciej przynieść potrzebne rzeczy. Przy wyborze lokalizacji altany weź pod uwagę dwa aspekty: funkcjonalny i dekoracyjny.

  • Aspekt funkcjonalny ‒ dostęp do energii elektrycznej. Wskazana jest bliska odległość od źródła prądu, aby móc podłączyć przedłużacz. Dzięki temu będziesz mieć oświetlenie, a także dostęp do prądu dla urządzeń elektrycznych. Najlepiej, żeby altana miała dobrą komunikację z domem. Można zaplanować ścieżkę.
  • Aspekt dekoracyjny ‒ przy budowie altany pamiętaj również o kwestiach aranżacyjnych. Piękna altanka wśród gęstej roślinności prezentuje się naprawdę uroczo. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca do sadzonek roślin. Weź pod uwagę docelową wysokość drzew i krzewów. 

 

Jakie wyposażenie powinna mieć altana?

Najczęściej altana to miejsce, które służy odpoczynkowi w gronie rodziny i przyjaciół. Wyposażenie altany decyduje o jakości wypoczynku w ogrodzie. Na pewno trzeba pomyśleć o wygodnych krzesłach lub fotelach ogrodowych. Jedzenie latem posiłków na świeżym powietrzu to wielka przyjemność ‒ potrzebny jest więc stół i krzesła. Uroku dodaje stylowe oświetlenie. Kompozycję dopełnią ładne wiszące lampki oraz zieleń. Warto zaaranżować kącik wypoczynkowy z roślinnością w pojemnikach. Najlepiej, aby altana choć z jednej strony była podporą dla roślin. Drewniana altana o ażurowych ścianach nada ogrodowi nieco tajemniczego charakteru. Pnącza przyczynią się do „ożywienia’’ jej ścian. Ażurowe ścianki w postaci kratownicy można obsadzić takimi pnączami, jak: milin, winobluszcz, wiciokrzew. Po pewnym czasie altana pokryje się zielenią i może porosnąć kwiatami. 

 

Jaki dach do altany wybrać?

Dach do altany zazwyczaj ma konstrukcję opartą na słupach nośnych. Gonty bitumiczne stosuje się najczęściej w altanach ogrodowych drewnianych. Mają one wzór naśladujący dachówki. Altany w stylu rustykalnym najczęściej pokrywa się gontami drewnianymi lub nawet strzechą. W nowoczesnych konstrukcjach z metalu pokrycie dachowe jest najczęściej wykonane z poliwęglanu (mocne tworzywo sztuczne odporne na działanie czynników atmosferycznych).

PODZIEL SIĘ: