Wytyczenie granic działki – ile kosztuje i jak przebiega?

Data dodania: 20.07.2022 | Anna Bartoś
Geodeta podczas wytyczania granic działki
Facebook Messenger Twitter Mail

Wytyczenie granic działki to wskazanie jej punktów granicznych. To ważna czynność, dzięki której dokładnie wiesz, gdzie zaczyna się i gdzie kończy twoja posesja. Zajmuje się tym uprawniony geodeta, który działa zgodnie z rozkładem granic danej nieruchomości uzyskanym z właściwego starostwa powiatowego. Sprawdź, na czym polega i ile kosztuje wytyczenie granic działki.

 

Wytyczenie granic działki – po co to robić?

Ustaleniem działki zajmuje się uprawniony geodeta, który odszukuje i oznacza wszystkie punkty graniczne danej posesji. Pozwala to uniknąć sąsiedzkich sporów i problemów w późniejszych latach. Wytyczenie granic działki powinno poprzedzić zakup nieruchomości i rozpoczęcie prac budowlanych (nie tylko budowy domu, ale również np. prywatnej przydomowej oczyszczalni ścieków). Jest też przydatne do właściwego zlokalizowania ogrodzenia wokół nieruchomości. 

Geodeta, który ma się zająć wytyczeniem granic działki, powinien być osobą doświadczoną i kompetentną. Zatrudniając profesjonalistę, masz pewność, że proces wytyczenia będzie wykonany poprawnie, nie poniesiesz dodatkowych kosztów związanych z ponownym wskazaniem punktów granicznych i unikniesz stresujących sytuacji przerwania prac budowlanych przez sąsiedzkie roszczenia. 

 

Kto i kiedy może zainicjować wytyczenie granic działki?

Osoby, które mogą wnioskować o wytyczenie granic działki, to przede wszystkim właściciele i współwłaściciele posesji oraz ich sąsiedzi. Proces taki mogą zainicjować też osoby postronne, o ile udowodnią w takiej czynności swój interes prawny. W niektórych sytuacjach ustalenie punktów granicznych jest też czynnością nakazaną w postępowaniu administracyjnym. 

 

Na czym polega ponowne wytyczenie granic działki?

Granica działki przebiega przez znaki i punkty graniczne. Pierwsze z nich wskazują położenie linii granicznej, a drugie oznaczają miejsca, gdzie posesja się kończy. Ponowne wytyczenie granic to proces wznowienia punktów granicznych i granic liniowych. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy granice działki są prawnie zatwierdzone, jednak wskazujące je punkty graniczne zostały zniszczone. Wznowienie granic przebiega szybciej i jest łatwiejsze niż ich wytyczenie. Geodeta nie ma bowiem obowiązku wytyczać granic od początku. Może odtworzyć utracone punkty, wykorzystując aktualne dokumenty ewidencyjne.

Do ponownego wytyczenia granic dochodzi np. w sytuacji, gdy chcesz sprawić, jaka jest dokładna powierzchnia twojej nieruchomości, albo kiedy jesteś właścicielem wieloletniego domu, który postanawiasz ogrodzić. 

 

Ile kosztuje wytyczenie granic działki przez geodetę?

Koszt wytyczenia granic działki zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to:

  • lokalizacja nieruchomości (niższe stawki obowiązują np. w województwie lubelskim, świętokrzyskim i śląskim, a wyższe w zachodniopomorskim i małopolskim),
  • liczba punktów załamania granicy,
  • stan prawny nieruchomości,
  • usługa stabilizacji punktów załamania granic słupkami z betonu. 

 

Uśredniony koszt usługi wytyczenia granic to 1400‒1600 zł + VAT. Stawka ta obejmuje dwa pierwsze punkty załamania granicy. Każdy kolejny będzie kosztować od 150 do 200 zł + VAT. Jeśli zdecydujesz się na dodatkową opcję stabilizacji punktów załamania przez zastosowanie betonowych graniczników, koszt usługi wzrośnie o ok. 200 zł za pojedynczy słupek.

W przypadku gdy działka nie ma uregulowanego statusu prawnego, koszty wytyczenia granic działki wzrastają, w zależności od tego, jakiego rodzaju dokumenty dostępne są dla danej posesji. Najtańszym wariantem jest sytuacja, gdy działka ma księgę wieczystą. Wtedy cena może wzrosnąć o ok. 900 zł. Najbardziej skomplikowaną sytuacją jest brak dokumentacji i konieczność rozdzielenia ciał hipotecznych, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem rzędu ok. 3000 zł. 

 

Samodzielne wytyczenie granic działki pod ogrodzenie – czy warto?

Jeśli zależy ci na wytyczeniu granic działki tylko dla celów informacyjnych lub chcesz zamontować ogrodzenie, które nie wymaga zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia prac (płot będzie miał wysokość poniżej 2,2 m), możesz spróbować zrobić to samodzielnie. Do wykonania takiej czynności potrzebujesz jednak dokumentacji i granicy liniowej twojej działki.

Trzeba jednak pamiętać, że takie amatorskie pomiary zwykle nie są dokładne i rzetelnie wykonane. Jeśli popełnisz błąd – np. przesuniesz granicę o kilka metrów – możesz liczyć się z konsekwencjami w postaci roszczeń sąsiadów. Jeżeli ich zarzuty okażą się słuszne, będziesz zobowiązany do demontażu ogrodzenia i przesunięcia go we właściwe miejsce, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłużonym czasem realizacji całego przedsięwzięcia. 

Zatrudniając geodetę, zyskujesz spokój i komfort poprawnie wykonanej usługi. Masz też pewność, że oznaczone punkty są we właściwych miejscach i bez żadnych obaw możesz budować przy nich ogrodzenie. 

PODZIEL SIĘ: