Wybieramy projekt. Funkcjonalność w domach różnej wielkości

Data dodania: 17.06.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Budowa funkcjonalnego domu wiąże się nie tylko z potrzebą posiadania niezależnego lokum. W domu się przede wszystkim mieszka, dlatego oceńmy projekt domu pod względem zastosowanych w nim rozwiązań funkcjonalnych. Wnętrze musi być nie tylko wygodne i dopasowane do naszych potrzeb, ale też powinno umożliwiać zmiany w przyszłości. Liczy się więc nie tylko wielkość domu, ale jego funkcjonalność.

Na funkcjonalność domu składa się przede wszystkim odpowiednie zaplanowanie stref: mieszkalnej, komunikacyjnej oraz gospodarczej. Ważne jest również, aby wszystkie trzy rodzaje stref funkcjonalnych pozostawały względem siebie w równowadze z uwzględnieniem powierzchni domu. Większa daje większą elastyczność w rozplanowaniu funkcjonalnym domu, ale nie zawsze duży dom w sposób automatyczny jest funkcjonalny. Dobry projektant w bardzo małym domu może zmieścić wszystkie niezbędne do życia mieszkańców funkcje.

 

Projekt domu: ocena funkcjonalności powierzchni

Niezbędną powierzchnię domu można obliczyć dodając wielkości pomieszczeń, jakie standardowo uznawane są za niezbędne do wygodnego życia każdej rodziny. I tak strefa dzienna (salon, jadalnia i kuchnia) nie powinny mieć mniejszej powierzchni niż 40 m2, sypialnie dzieci nie mogą być mniejsze niż 10-12 m2 każda, na sypialnię małżeńską przeznaczamy minimum 16 m2, na łazienki 3-6 m2 na każdą, wygodne pomieszczenie gospodarcze można rozplanować na powierzchni 6 m2. N

a komunikację – wiatrołap, hol, korytarz i schody trzeba przeznaczyć około 10-15 proc. ogólnej powierzchni domu. W nowoczesnym domu powinny być także przynajmniej jedna garderoba – 3 m2, spiżarnia – 3 m2, gabinet, pokój sportowy lub bawialnia – 10 m2.

Sumując powierzchnie pomieszczeń, możemy obliczyć niezbędną wielkość domu. Pamiętajmy jednak, że każda rodzina powinna dokonać takiej analizy indywidualnie, uwzględniając również swoje możliwości finansowe.

 

Dom funkcjonalny, czyli jaki? Schemat funkcjonalny domu

  • Patrząc na projekt powinnyśmy zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie pomieszczeń. Od frontu sytuuje się garaż, strefę wejścia, pomieszczenia gospodarcze, kuchnię, od ogrodu – salon, jadalnię.
  • Nawet w domu parterowym powinien być wyraźny podział na strefę dzienną i nocną.
  • Zwróćmy uwagę na liczbę i usytuowanie łazienek. W strefie dziennej powinno być przynajmniej WC, w nocnej co najmniej jedna łazienka z pełnym programem.
  • Wygodę użytkowania domu umożliwi dobrze zaplanowana strefa wejścia – schody szerokości co najmniej 120 cm i zadaszony podest. Przedsionek wielkości co najmniej 3 m2 pozwoli na umieszczenie w nim szafy na wierzchnie okrycia i buty. Komfort w strefie wejścia zapewni połączona z przedsionkiem garderoba.
  • Wybierając projekt domu dwukondygnacyjnego, zwróćmy uwagę na rozwiązanie parteru. Warto, aby poza strefą dzienną był tam również dodatkowy pokój – może pełnić funkcję dodatkowej sypialni, gabinetu, pokoju gościnnego, bawialni dla dzieci itp.
  • Schody prowadzące na drugą kondygnację nie tylko służą komunikacji, ale są też elementem aranżującym przestrzeń, dlatego ważny jest ich kształt i usytuowanie. Schody w salonie stają się jego dekoracją, ale mogą zakłócić wypoczynek przebywających w nim osób.
  • Wnętrza dwukondygnacyjne są bardzo reprezentacyjne i przestronne, jednak trudniej je oświetlić, ogrzać, zapewnić właściwą wentylację i zadbać o ich utrzymanie w czystości. Musimy się liczyć z tym, że nie zagwarantują nam one intymności i ciszy.
  • Podłoga parteru usytuowana na różnych poziomach, na przykład wyżej salon niżej jadalnia, urozmaica przestrzeń, ale zwykle utrudnia zmiany aranżacji pomieszczeń.
  • Pokój dziecka to nie tylko jego sypialnia – pełni też funkcje bawialni, pokoju hobby, a dla starszej pociechy jest miejscem pracy i dlatego nie może być mały.
  • Są funkcje, które niekonieczne są w mieszkaniu, ale dom nie może się bez nich obyć. Spełniają je pomieszczenia gospodarcze – niezależnie od wielkości rodziny niezbędne są kotłownia oraz pomieszczenie gospodarcze.
  • Pralnia i spiżarnia zależą od stylu życia lub miejsca zamieszkania. Jeśli zamieszkamy daleko od sklepu, może się okazać, że mimo małej rodziny spiżarnia jest niezbędna.
  • Taras latem będzie pełnił funkcje pokoju dziennego, dlatego najlepiej, jeśli ma przynajmniej 10 m2 i jest częściowo zadaszony.
  • Garaż może być nie tylko pokojem dla samochodu. Najwygodniej przechowywać tam narzędzia ogrodnicze, sprzęt sportowy czy niektóre zapasy.

 

Funkcjonalność w małym domu

Mieszkanie o powierzchni 70-100 m2 zazwyczaj zaspokaja potrzeby przeciętnej czteroosobowej rodziny – może zaspokajać je dom o takiej wielkości, tym bardziej że powiększą go taras i ogród. Na powierzchni około 100 m2 swobodnie możemy zmieścić pokój dzienny z kuchnią, przynajmniej jedną łazienkę i sypialnie, których liczba zależy od wielkości domu. Gdy dom ma 60-70 m2, zwykle pomieści dwie sypialnie, ale już na 80 m2 swobodnie można wygospodarować trzy.

Mały dom może wykroczyć poza zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dobrze, jeśli projekt umożliwi łączenie kilku funkcji w jednym miejscu na przykład gabinet może być aneksem pokoju dziennego lub sypialni. Wrażenia ciasnoty unikniemy, decydując się na wnętrza jednoprzestrzenne z minimalną liczbą ścian działowych.

 

Wygoda w domu średniej wielkości

Domy średniej wielkości 110-150 m2 odpowiada potrzebom cztero-pięcioosobowej rodziny, a jednocześnie jest to metraż gwarantujący najbardziej ekonomiczną budowę i utrzymanie domu. Choć nie jest to duży dom, pozwala na swobodniejsze rozplanowanie przestrzeni: łatwiej wyraźnie zaznaczyć podział na strefę dzienną i nocną, sypialnie dziecięce mogą być większe, można zrobić w nim drugą łazienkę, salon i hol mogą mieć większą powierzchnię i w ten sposób dom może sprawiać wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

Możliwość wydzielenia osobnej pralni i spiżarni odciąży kuchnię i łazienki z ich funkcji pomocniczych i pozwoli na uzyskanie bardziej reprezentacyjnego charakteru tych pomieszczeń.

 

Komfort funkcjonalny na dużej powierzchni

Domy duże, powyżej 150 m2, są przeznaczone dla dużych rodzin i wtedy spełniają ich podstawowe potrzeby. Na przykład dom o powierzchni 170 m2 możne mieć aż sześć sypialni. Ten sam metraż można zagospodarować inaczej, gdy będzie go użytkowała mniejsza rodzina. Pozwoli on na zaaranżowanie okazałej strefy dziennej, w której każda funkcja może mieć swoje określone miejsce – można tu wydzielić na przykład osobny pokój telewizyjny, jadalnię, a w salonie zaaranżować kilka stref wypoczynkowych na przykład przy kominku, przy wyjściu na taras.

Drugą jadalnią można urządzić w dużej kuchni. Każda sypialnia może mieć osobną garderobę i łazienkę. Znajdzie się tu miejsc na pokój gościnny, gabinety, pracownie, domowy fitness. Duży dom ułatwi prowadzenie życia towarzyskiego i rodzinnego, ale też jest perspektywiczny. Będzie jak znalazł, gdy rodzina się powiększy, zamieszkają z nami dziadkowie lub dorosłe dziecko z rodziną, czy też dom stanie się miejscem pracy. 

PODZIEL SIĘ: