Ile czasu potrzeba na zbudowanie domu pod klucz?

Data dodania: 25.03.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Ile trwają prace do stanu zerowego, otwartego i zamkniętego, a ile zajmie budowa domu „pod klucz”, czyli do stanu, który pozwala w nim zamieszkać? 

Harmonogram budowy pomaga zaplanować sprawny przebieg budowy, między innymi zakup materiałów budowlanych z odpowiednim wyprzedzeniem i we właściwej kolejności, by nie było niespodziewanych przestojów na budowie, które generują dodatkowe koszty. Harmonogram budowy powinien wykonać kierownik budowy. 

 

Budowa domu – stan zerowy

Przed przystąpieniem do budowy fundamentów trzeba przygotować działkę (wyrównać teren, zdjąć humus), zrobić wykopy pod ławy oraz ułożyć deskowanie i zbrojenie dla ław. Wykonanie tradycyjnych fundamentów w postaci ław i ścian fundamentowych, rozprowadzenie instalacji stanu zero, zaizolowanie ich termicznie i przeciwwilgociowe oraz wykonanie podłogi na gruncie zajmuje mniej więcej miesiąc.

 

Budowa domu – stan surowy otwarty

Wymurowane ścian i kominów, wykonanie stropów wraz z betonowaniem schodów żelbetowych, zbudowanie więźby i zamocowanie wstępnego krycia (przykładowo z papy na deskowaniu) może zająć kolejne cztery miesiące. Spowodowane jest to między innymi szalowaniem i zbrojeniem elementów żelbetowych, ale przede wszystkim przerwami technologicznymi, których zachowanie jest niezbędne do wiązania betonu i osiągnięcia przez niego deklarowanej przez producenta wytrzymałości na ściskanie. 

Montaż tradycyjnej więźby dachowej zajmuje od tygodnia do dwóch tygodni. Jeśli zamówimy więźbę prefabrykowaną, montaż gotowych wiązarów prostej konstrukcji dachu nie powinien zająć więcej niż dzień, ewentualnie może wydłużyć się do dwóch dni. Zaizolowanie i ocieplenie dachu, ułożenie pokrycia wraz wykonaniem obróbek blacharskich to kolejny tydzień.

 

Budowa domu – stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty oznacza taki stan zaawansowania budowy, kiedy dom ma już pokryty dach oraz wstawione drzwi i okna. Przy dobrej organizacji budowy, rozpoczęciu jej na wiosnę i zakładając, że dom wznoszony w technologii tradycyjnej nie jest zbyt duży (do 120 m2), ma prostą bryłę, prosty dach i nie ma piwnicy – licząc od początku budowy – mija 6-8 miesięcy. 

Doprowadzenie do stanu zamkniętego obejmuje bowiem zamontowanie wszystkich okien, drzwi wejściowych oraz montaż bramy garażowej (do dwóch tygodni). W tym czasie murowane są również ściany działowe wewnątrz budynku, co zajmuje od tygodnia do dwóch tygodni. W zależności od ustaleń inwestora z wykonawcą (poszczególne etapy budowy są umowne, zwyczajowe, nie są usankcjonowane prawnie, dlatego zawierając umowę z ekipą budowalną, między innymi trzeba dokładnie określić jakich prac dotyczy), czasem w ramach stanu zamkniętego układa się docelowe porycie dachowe. 

 

Budowa domu – stan „pod klucz”

Ten stan obejmuje głównie wykonanie przyłączy, montaż instalacji wewnętrznych i prace mokre, jak układanie tynków i wylewek, wykończenie elewacji (elewacja „na gotowo”, czyli montaż systemu ociepleń z tynkiem czy okładziny elewacyjnej, co zabiera 7-14 dni). 

Przeczytaj także: Na jakim etapie budowy domu można w nim zamieszkać?

W tym czasie pojawiają się również prace wykończeniowe na zewnątrz, takie jak wykonywanie tarasów ziemnych czy podjazdów i ścieżek w ogrodzie, jeśli jest już to możliwe i nie zostaną one zniszczone.

Ułożenie instalacji elektrycznej bez osprzętu trwa mniej więcej tydzień. Wykonacie instalacji wodno-kanalizacyjnej, zwanej hydrauliką, jest dłuższe i zajmuje przynajmniej tydzień, czasem dwa tygodnie.

Na tynki wewnętrzne trzeba przeznaczyć przynajmniej 7-10 dni. Wykonanie wylewek podłogowych zajmuje drugie tyle.

Po ułożeniu tynków i wykonaniu wylewek trzeba też zamocować grzejniki, podłączyć kocioł i uruchomić instalację grzewczą, a to trwa kilka dni. 

Samo przyklejenie płytek w łazienkach, kuchni, kotłowni, korytarzu zabiera mniej więcej dwa tygodnie. Jeśli prace są skomplikowane, może to się wydłużyć. 

Układanie paneli podłogowych i montaż listew przypodłogowych przebiega sprawnie i trwa od kilku dni do około tygodnia. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjny parkiet, czyli deszczułki, które są przyklejane, cyklinowane i lakierowane – w zależności od ekipy parkieciarskiej – potrzeba od dwóch tygodni do miesiąca.

Na montaż osprzętu elektrycznego, tzw. biały montaż i podłączanie armatury trzeba przeznaczyć około dwa tygodnie. 

Czas wykonania prac, szczególnie na tym etapie, na różnych budowach może się znacząco różnić. Wszystko zależy od planów i zasobów finansowych inwestora, od tego jakie ekipy wykończeniowe zatrudni, od wielkości domu, od zaplanowanych w nim pomieszczeń czy specjalnych rozwiązań wnętrzarskich. Przykładowo jeden parkieciarz będzie układał posadzkę drewnianą (około 100 m2) przez ponad miesiąc, ekipa czterech robotników wykona to w mniej niż dwa tygodnie (bo i tak najpierw trzeba będzie czekać, aż wyschnie klej, a później wysychać będą kolejne warstwy lakieru). Podobnie wygląda montaż mebli do zabudowy. Najpierw jest pomiar w rzeczywistości, potem czeka się na zamówienie – około dwa tygodnie. Następnie – w zależności od stopnia skomplikowania i powierzchni zabudowy – sama praca trwa od kilku dni do dwóch tygodni. 

Ten etap, czyli wykańczanie domu może sprawić, że budowa przeciągnie się o wiele miesięcy.

PODZIEL SIĘ: