Zakup materiałów budowlanych zimą – co i kiedy warto kupić na zapas?

Data dodania: 20.06.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Jeśli wiosną planujemy rozpocząć budowę domu, warto wykorzystać zimowe miesiące na zakup niektórych materiałów budowlanych. W wielu placówkach handlowych właśnie wtedy jest najwięcej promocji, co pozwala nam kupić materiały budowlane po korzystnych cenach.

Decyzje dotyczące materiałów i rozwiązań budowlanych są bardzo ważne nie tylko ze względu na koszty budowy, ale także na komfort użytkowanych pomieszczeń i późniejszą eksploatację domu. Zima to bardzo dobry czas na zapoznanie się z ofertą okolicznych hurtowni i składów budowlanych, przemyślenie, wybór oraz zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Składy budowlane często wyprzedają materiały budowlane, żeby zimą nie utrzymywać nadmiernych stanów magazynowych, co generuje koszty. Warto więc śledzić oferty – akcje promocyjne są zapowiadane w gazetkach marketów i składów oraz na bilbordach. Warto tę sytuację wykorzystać i poszukać najtańszych o tej porze roku materiałów budowlanych.

Jednak zasada kupowania z wyprzedzeniem powinna być podyktowana nie tylko względami cenowymi – sprawdza się szczególnie wtedy, gdy w projekcie domu mamy przewidziane materiały nietypowe lub pochodzące od producenta, u którego czas oczekiwania na gotowy produkt jest stosunkowo długi.

 

Zakupy tańszych materiałów budowlanych z wyprzedzeniem

Teoretycznie z wyprzedzeniem możemy kupić wszystkie materiały. Problemem jest tylko odpowiednie składowanie materiałów budowlanych zimą. Z pomocą przychodzą niektóre składy, które oferują możliwość przechowywania wykupionego towaru. To dobre rozwiązanie, ponieważ nie musimy się martwić o pilnowanie materiałów i ewentualne ryzyko ich zniszczenia. Materiały budowlane na placu budowy zostaną dostarczone, gdy będą potrzebne. Pozostawione bez nadzoru przez dłuższy czas mogą bowiem się jednak łatwym łupem dla złodziei.

Zakup tanich materiałów budowlanych z wyprzedzeniem ma jeszcze jedną ważną zaletę – pozwala uniknąć przestojów na budowie, gdyż wszystko mamy „pod ręką”. Nie wszystkie jednak materiały warto kupować zbyt wcześnie. Nie poleca się kupowania z wyprzedzeniem chemii budowlanej (np. cementu, gipsu, klejów w proszku), wełny mineralnej i styropianu, ponieważ nieprawidłowo składowane mogą zawilgotnieć i stracić swe właściwości.

Materiały niezbędne do ocieplenia ścian warto jednak zarezerwować wcześniej lub kupić i złożyć w sklepowym depozycie, ponieważ będą nam potrzebne w szczycie sezonu budowlanego. Wcześniej warto także zamówić materiały budowlane do wykonania więźby i pokrycia dachowego.

 

Co będzie nam potrzebne na początek budowy?

Jedna z głównych zasad organizacji budowy każe dostosowywać zakupy do poszczególnych etapów prac. Zanim rozpoczniemy budowę, powinniśmy zaopatrzyć się w materiały niezbędne do przygotowania placu budowy. Czynności związane z tzw. zainstalowaniem budowy możemy wykonać jeszcze przed zimą.

Do pierwszych zakupów będą więc należały materiały na tymczasowe ogrodzenie posesji czy kruszywa, takie jak piasek żwir czy destrukt niezbędne do budowy i ewentualnie utwardzenia nawierzchni. Z wyprzedzeniem możemy kupić też pręty zbrojeniowe (stal budowlana) oraz materiały ścienne – zarówno na ściany fundamentowe (bloczki fundamentowe betonowe, silikatowe lub keramzytobetonowe), jak i te z których będą budowane ściany zewnętrzne i wewnętrzne domu.

Przeczytaj także: Budowa domu jednorodzinnego zimą

Do budowy fundamentów niezbędne będą także papa i lepik oraz materiały stosowane do hydroizolacji (nowoczesne folie EPDM z kauczuku syntetycznego, membrany kauczukowo-bitumiczne, masy bitumiczne i mineralne, panele lub membrany zawierające bentonit, papy na osnowie z włókna szklanego lub polipropylenu) oraz izolacji termicznej (są to np. płyty z polistyrenu ekstrudowanego). Niezbędna też będzie folia kubełkowa do osłony ocieplenia.

Materiały budowlane przeznaczone do wykonania fundamentów kupione wcześniej pozwolą nam rozpocząć prace wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni. Najlepiej kupić lub zamówić taką ilość materiałów na fundamenty ściany i stropy, która wystarczy do końca budowy – zamówienie powinno opierać się na danych z projektu. Gdy materiału kupimy za mało, musimy liczyć się z dodatkową opłatą za transport brakujących elementów – w takim przypadku wcześniejszy zakup materiałów budowlanych może okazać się nieopłacalny.

Materiały ścienne to jednak nie wszystko co będzie nam potrzebne na start – musimy kupić jeszcze kilka niezbędnych drobiazgów potrzebnych do poprawnego wznoszenia murów. Będzie to m.in. sznur murarski, kotwy płaskie do łączenia ścian wewnętrznych i drabinki zbrojeniowe do wzmacniania niektórych miejsc w ścianach. Zimowe miesiące możemy wykorzystać również na zakup materiałów potrzebnych do wykonania instalacji.

Najwcześniej, bo wraz z wykonaniem fundamentów, wykonywane są przyłącza instalacyjne – w pierwszej puli zakupów powinny więc się znaleźć rury, złączki i trójniki do przyłączy wodnych i kanalizacyjnych oraz kable do podciągnięcia prądu ze skrzynki. Urządzenia grzewcze możemy kupić z wyprzedzeniem pod warunkiem jednak, że będziemy mieli gdzie je właściwie przechowywać. Zwróćmy uwagę także na datę rozpoczęcia okresu gwarancyjnego – producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i za datę rozpoczęcia okresu gwarancyjnego uważają dzień, kiedy instalator zainstalował kocioł i podbił kartę gwarancyjną.

Gdy dom będzie ogrzewany za pomocą kotła, konieczna jest budowa komina, warto więc zawczasu kupić gotowy system kominowy. Także elementy do pozostałych instalacji (np. sanitarnej, wentylacyjnej, wodnej) możemy kupić zimą. W tym czasie możemy sięgnąć po instalacyjną część projektu i zamówić właściwą ilość wszelkich złączek, muf, trójników, przewodów elektrycznych, rur do ogrzewania podłogowego oraz grzejników.

 

Zakup materiałów budowlanych – na co zwrócić uwagę?

Jeśli cena interesującego nas produktu jest zaskakująco niska, sprawdźmy, czy nie znajduje się on w Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych. Wykaz ten jest umieszczony na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (www.gunb.gov.pl). Znajdują się w nim informacje o produktach budowlanych, które są niezgodne z wymaganiami określonymi przez prawo krajowe. Jednak nie wszystkie umieszczono tam ze względu na wątpliwą jakość, np. dla niektórych nie sporządzono jakiegoś dokumentu (są to zatem uchybienia formalne, nie wpływające na jakość wyrobu i jego cechy użytkowe). Warto więc sprawdzić informacje o rodzaju i zakresie niezgodności zakwestionowanego wyrobu. 

PODZIEL SIĘ: