Drzwi przesuwane – co trzeba wiedzieć o montażu drzwi przesuwanych

Data dodania: 22.04.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Skrzydła drzwi przesuwanych przesuwają się na bok – na ścianę lub się w niej chowają. Dawniej były stosowane, gdy w domu brakowało miejsca na otwieranie klasycznego skrzydła, obecnie takie drzwi chętnie wykorzystywane są jako element dekoracyjny do czasowego dzielenia otwartej przestrzeni.

Żeby zamontować drzwi przesuwane, trzeba przygotować otwór drzwiowy, zaplanować, gdzie będzie się przesuwać skrzydło oraz zamocować szynę, po której będzie ono jeździć.

 

Przygotowanie ściany do drzwi przesuwanych

Drzwi przesuwane można przesuwać na fragment ściany znajdujący się obok otworu drzwiowego lub chować w niej, w specjalnej „kieszeni” o wymiarach równych co najmniej rozmiarom skrzydła z prowadnicą (gotowe skrzydła mają ok. 205 cm wysokości, do której trzeba doliczyć 8 cm na szynę jezdną). Jeżeli wnętrza nie są jeszcze wykończone, trzeba uwzględnić grubość podkładu podłogowego z posadzką (ok. 5 cm na podkład plus 2 cm na posadzkę z klejem).

Jeśli skrzydło będzie odsuwać się na ścianę, nie powinno się w tym miejscu planować żadnych instalacji elektrycznych – gniazd czy włączników. Ponieważ skrzydło porusza się blisko ściany, nie może też tam być tradycyjnych listew cokołowych, bo są na to zbyt grube.

W przypadku drzwi przesuwanych na ścianę, otwór drzwiowy można wykończyć ościeżnicą.

 

Drzwi przesuwane na ścianę – zamocowanie szyny

Skrzydło drzwi przesuwanych porusza się po prowadnicy (po szynie), w której znajdują się – zwykle dwa – wózki z rolkami (kółkami). Prowadnicę montuje się zazwyczaj na górze otworu drzwiowego, nad nadprożem bezpośrednio do ściany. Wózki mocuje się do górnej części skrzydła. Czasami rolki znajdują się na dole skrzydła i poruszają się po prowadnicy umieszczonej w posadzce. Na końcach szyny umieszcza się ograniczniki uniemożliwiające wypadnięcie skrzydła. Jeśli drzwi mają więcej niż dwa skrzydła, szyn może być kilka (wtedy skrzydła nie będą się schodzić w jednej płaszczyźnie) albo można zastosować mechanizm odciągający skrzydła (zamknięte tworzą jedną płaszczyznę).

Drzwi przesuwne nie mogą się wychylać z toru jazdy. Zapobiegają temu prowadniki umieszczane najczęściej w podłodze (prowadnik stabilizuje tor przesuwania się skrzydła) tak, by nie przeszkadzały przy chodzeniu. Czasem do posadzki mocuje się dwa prowadniki w odstępie równym grubości skrzydła, które go obejmują i kierują jego ruchem.

Szynę można mocować nie tylko do ściany, wzdłuż której przesuwają się drzwi, ale też do ścian bocznych lub do stropu. Jeśli ma być zamocowana do ściany z płyt gipsowo-kartonowych, miejsce montażu szyny wzmacnia się dodatkowym profilem. Jeżeli szyna ma być przytwierdzona do stropu, można osłonić maskownicą lub obudować z obu stron sufitem podwieszanym.

Z kolei szynę w podłodze najlepiej jest zamocować tak, by nie wystawała ponad jej powierzchnię i nie przeszkadzała w przemieszczaniu się mieszkańców.

W przypadku drzwi przesuwanych na ścianę, szynę najłatwiej jest zamocować (na wyznaczonej wcześniej wysokości) za pomocą uchwytów ułatwiających jej wypoziomowanie. Jeśli szyna nie jest zbyt ładna, osłania się ją maskownicą. Czasem prowadnica jest zasłonięta przez skrzydło. Prowadnicę często jednak mocuje się po prostu do muru kołkami montażowymi rozmieszczonymi co około 25 cm.

 

Drzwi chowane w ścianie – montaż kasety

„Kieszeń”, przeznaczoną do chowania drzwi w ścianie, zwykle wykonuje się w ten sposób, że w odpowiednio szerokim otworze najpierw podwiesza się szynę jezdną, a następnie część, w którą będzie chowane skrzydło, obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi mocowanymi do stalowych profili. W otworze można też zamocować gotową kasetę przeznaczoną do drzwi przesuwanych, w której od razu znajduje się szyna. Kasety można montować zarówno w ścianach szkieletowych, jak i murowanych. Kasety przeznaczone do ścian murowanych są masywniejsze – kieszeń osłonięta jest blachą i wykończona siatką, by można było ją otynkować. Oczywiście, taką kasetę można też obudować płytami gipsowo-kartonowymi.

PODZIEL SIĘ: