Montaż drzwi zewnętrznych – jak prawidłowo osadzić drzwi wejściowe?

Data dodania: 27.09.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Bez względu na to, jakie drzwi wejściowe wybraliśmy oraz czy montujemy je w domu jednorodzinnym, czy w bloku, musimy zadbać o ich prawidłowy montaż.

Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić fachowcom – nie jest to praca, z którą poradzi sobie amator. Dlatego najlepiej kupić drzwi zewnętrzne z montażem wykonanym przez ekipę rekomendowaną przez producenta wybranych drzwi.

Montaż drzwi zewnętrznych powinien być przeprowadzony zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji oraz z ogólnymi zasadami montażu i sztuki budowlanej. Jego wykonanie należy zaplanować po zakończeniu tynkowania ścian wewnętrznych oraz po wylaniu podłóg. 

 

Montaż drzwi zewnętrznych – przygotowanie ościeża

Otwór w murze, w którym osadzone będą drzwi, trzeba starannie przygotować. Mur musi być wyrównany, oczyszczony i zagruntowany. Kąty otworu powinny mieć 90°. Pod progiem należy ułożyć izolację cieplną i przeciwwilgociową, by rozdzielić beton znajdujący się wewnątrz i na zewnątrz domu oraz zapobiec ucieczce ciepła lub zastosować tzw. ciepły próg (jest to blok z twardego polistyrenu spienionego, stanowiący wytrzymałą podwalinę; sięga on poniżej poziomu wylewki, więc skutecznie eliminuje mostki cieplne pod progiem). W dobraniu najlepszego w danej sytuacji sposobu na ucieczkę ciepła przez próg powinna pomóc ekipa montująca drzwi.

Na tym etapie prac należy też upewnić się, że zamówione i dostarczone drzwi są zgodne z zamówieniem i wielkością otworu. Ościeżnica powinna być o 20-30 mm węższa niż otwór (tak, by po jej wstawieniu po obu stronach zostało po 10-15 mm wolnego miejsca) oraz o 10-15 mm niższa. Na tym etapie trzeba też określić wysokość montażu, do czego niezbędne jest naniesienie repera, czyli punktu odniesienia, określającego poziom docelowej posadzki.

 

Montaż drzwi zewnętrznych – przygotowanie ościeżnicy do ciepłego montażu

Montaż drzwi zewnętrznych, które mają stanowić barierę przed ucieczką ciepła z domu, wymaga zapewnienia bardzo szczelnego połączenia na styku ościeżnicy z murem. Dlatego najlepiej zdecydować się na montaż warstwowy, popularnie nazywany też szczelnym lub ciepłym. Od tzw. montażu tradycyjnego lub standardowego różni się on tym, że do ościeżnicy przed montażem na całym obwodzie doklejone zostają taśmy (paroizolacyjna od wewnątrz i paroprzepuszczalna od zewnętrznej strony), które po zamocowaniu i zapianowaniu drzwi osłonią pianę, chroniąc ją w ten sposób przed zawilgoceniem.

Trzeba bowiem wiedzieć, że piana poliuretanowa, która ma pełnić funkcję izolacji termicznej na styku stolarka-mur, nie jest odporna na wilgoć. Jeśli zamoknie (od wilgoci napływającej z wnętrza domu i od wody opadowej od zewnątrz), straci swoje funkcje izolacyjne.

Montaż warstwowy – choć w salonach sprzedaży stolarki powinien być oferowany jako standard – zazwyczaj przedstawiany jest inwestorom jako opcja. Wiąże się to z tym, że dodatkowe materiały i robocizna podnoszą koszt montażu, zatem jest ryzyko, że klient wybierze inną, tańszą ofertę.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sam montaż mechaniczny plus piana poliuretanowa to usługa niekompleksowa, ponieważ uszczelnienie połączenia jest ważnym elementem montażu oraz z korzyści, jakie daje prawidłowy montaż – zwłaszcza, że drzwi mają służyć przez kilkanaście-kilkadziesiąt lat.

 

Montaż drzwi zewnętrznych – wstawienie ościeżnicy

Ościeżnicę należy ustawić w otworze drzwiowym. Zależnie od tego, w jakiej technologii wznoszone są ściany, ustawia się ją:

  • w połowie grubości muru (w ścianach jednowarstwowych),
  • przy zewnętrznej krawędzi muru (w ścianach dwuwarstwowych),
  • w grubości ocieplenia (w ścianach trójwarstwowych).

Po ustawieniu ościeżnicy należy sprawdzić pion i poziom oraz unieruchomić ją w otworze za pomocą elementów stabilizujących. Po upewnieniu się, że ościeżnica ustawiona jest prawidłowo, zawieszamy na niej skrzydło drzwiowe, by upewnić się, że porusza się ono bez oporu, zamki i blokady antywyważeniowe działają właściwie, a szczelina między nim a ościeżnicą jest na całym obwodzie taka sama. Następnie zdejmujemy skrzydło i mocujemy ościeżnicę do muru w sposób mechaniczny. Rodzaj łączników oraz ich rozmieszczenie określone są w instrukcji montażu drzwi.

 

Montaż drzwi zewnętrznych – pianowanie i uszczelnienie

Po zamocowaniu ościeżnicy, przyklejamy taśmy paroprzepuszczalne do muru po zewnętrznej stronie. Następnie wypełniany szczelinę między murem a ościeżnicą pianą poliuretanową (nakłada się ją od dołu do góry, uważając, by nie nałożyć jej za dużo). Kiedy piana stwardnieje, należy odciąć jej nadmiar ostrym nożem oraz przykleić do ściany od strony wnętrza domu taśmy paroszczelne.

 

Montaż drzwi zewnętrznych – prace wykończeniowe

Montaż drzwi zewnętrznych powinien zakończyć się wykończeniem ościeży (np. otynkowaniem) oraz montażem klamek, szyldów, wkładek. Jeśli jest taka potrzeba, na tym etapie dokonuje się niezbędnej regulacji zawiasów drzwiowych. 

PODZIEL SIĘ: