Najnowsze trendy wnętrzarskie zalecają pozostawienie w domach i mieszkaniach jak najwięcej otwartej przestrzeni. Mimo to drzwi pokojowe często są niezbędne, żeby zapewnić mieszkańcom prywatność i oddzielić poszczególne pomieszczenia. Jak powinien wyglądać montaż drzwi wewnętrznych?
Ważnym krokiem montażu drzwi wewnętrznych z ościeżnicą jest prawidłowe zamontowanie samej ościeżnicy, gdyż od tego zależy w dużej mierze to, czy drzwi będą się bez przeszkód otwierać i zamykać.
Jak wybrać drzwi wewnętrzne do domu?
Wewnętrzne drzwi pokojowe trzeba dopasować do stylu i wystroju wnętrza. Należy je również dobrać odpowiednio do funkcji pomieszczenia – np. drzwi wewnętrzne przeznaczone do łazienki powinny mieć specjalne podcięcie albo otwory umożliwiające wentylację, a drzwi łączące wnętrze domu z garażem albo kotłownią muszą być ognioodporne.
Wybierając drzwi pokojowe, powinieneś zdecydować, czy wolisz wersje tradycyjne, przylgowe (skrzydło zachodzi w nich na ościeżnicę) czy też droższe, bezprzylgowe (po zamknięciu zlicowane z ościeżnicą). Ważny jest też kierunek otwierania drzwi – lewe czy prawe. Jak je rozróżnić? Trzeba stanąć przed drzwiami tak, żeby widzieć ich zawiasy; jeśli są z prawej strony, drzwi są prawe, jeśli z lewej – lewe. Pamiętaj też, że drzwi pokojowe otwierają się zwykle do wnętrza pomieszczenia, a te do łazienki i kotłowni – na zewnątrz.
Kiedy drzwi wewnętrzne z ościeżnicą zostały wybrane i kupione, a w pomieszczeniu wykończone są już ściany i podłogi, można rozpocząć montaż.
Montaż drzwi wewnętrznych – montaż ościeżnicy
Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą rozpocznij od założenia samej ościeżnicy. W belce bocznej zainstaluj zawiasy (w niektórych drzwiach są one zamontowane fabrycznie). Zwróć przy tym uwagę na kierunek otwierania drzwi – w przypadku drzwi lewych zawiasy zamontuj po stronie lewej, a jeśli drzwi są prawe, po prawej. Następnie połącz ze sobą wszystkie belki (dwie boczne i górną) – oprócz sklejenia potrzebne jest też mocowanie mechaniczne, czyli skręcenie przy pomocy śrub i klamer. Na tym etapie ważne jest zachowanie idealnych kątów prostych między belkami. Złożoną ościeżnicę należy umieścić w przygotowanym (czyli oczyszczonym i zagruntowanym) otworze. Do jej ustawienia potrzebne są kliny, które pozwolą skorygować ustawienie ościeżnicy w taki sposób, żeby idealnie trzymała pion i poziom – sprawdzaj to poziomicą. Nie wbijaj jednak klinów za mocno, gdyż mogą odkształcić ościeżnicę. Pamiętaj, że ościeżnica nie powinna idealnie przylegać do muru – szczelina powinna wynosić około 1–2 mm.
Montaż drzwi wewnętrznych – skrzydło i zawiasy
Kolejnym krokiem przy montażu drzwi wewnętrznych jest umieszczenie skrzydła drzwiowego na zawiasach. Najpierw jednak upewnij się, że ościeżnica jest dobrze wypoziomowana i wstawiona prawidłowo w otwór drzwiowy, a następnie możesz zawiesić na zawiasach skrzydło. Trzeba sprawdzić, czy skrzydło dobrze przylega do ościeżnicy, swobodnie się otwiera i zamyka, a w razie potrzeby wyregulować jego położenie, skorygować wysokość zawieszenia itd. Do regulacji wystarczy klucz imbusowy i śrubokręt.
Montaż drzwi wewnętrznych – pianowanie i rozpórki do drzwi
Po zawieszeniu skrzydła ościeżnicę trzeba zamocować do muru. W zależności od zaleceń producenta drzwi zawartych w instrukcji montażu stosuje się mechaniczny montaż do ościeża przy pomocy kotew i kołków rozporowych albo samą pianę montażową. W narożnikach stosuje się pianę dwuskładnikową, a w pozostałych miejscach – jednoskładnikową niskoprężną. Na każdym etapie montażu ważne jest sprawdzanie pionu i poziomu drzwi. Dla zabezpieczenia ościeżnicy przed zabrudzeniem oklej ją taśmą malarską. Jeśli pianka montażowa wycieknie nadmiernie na ościeżnicę, po jej wyschnięciu odetnij jej nadmiar ostrym nożem.
Bardzo ważne jest, żeby przed pianowaniem między belkami ościeżnicy umieścić trzy lub cztery rozpórki do drzwi, które mają za zadanie chronić ościeżnicę przed wypaczeniem podczas rozprężania się piany. Rozpórki do montażu drzwi muszą mieć szerokość odpowiadającą szerokości w świetle ościeżnicy.
Montaż drzwi wewnętrznych – prace wykończeniowe
Po nałożeniu piany możesz usunąć drewniane kliny stabilizujące i zamontować wokół drzwi listwy przyościeżnicowe. Puste miejsca po klinach wypełnij pianką poliuretanową. Listwy maskujące przymocuj przy pomocy kleju montażowego lub kleju do drewna. Następnie do skrzydła zamontuj klamkę. Może okazać się, że klamka przy zamykaniu drzwi nie działa swobodnie – wtedy możesz podpiłować zaczep zamka.