Jak malować ściany? Poradnik krok po kroku

Data dodania: 02.07.2021 | Monika Krzyśków
malowanie ściany wałkiem
Facebook Messenger Twitter Mail

Szukając oszczędności w trakcie remontu czy wykańczania mieszkania, najczęściej decydujemy się na samodzielne malowanie ścian. Nie jest to trudne zajęcie, ale jak zrobić to prawidłowo? Jakie materiały są potrzebne? Jak przygotować powierzchnię i jak poprawnie malować ściany? 

Wiele osób wie, jak malować ściany, jednak przed remontem warto przypomnieć sobie podstawowe zasady. Przed malowaniem ścian przede wszystkim należy dobrze przygotować ich powierzchnię, zgromadzić odpowiedni sprzęt i zabezpieczyć przestrzeń przed zachlapaniem farbą.

 

Jak malować ściany? Niezbędny sprzęt i akcesoria malarskie

W trakcie remontu, podczas którego zamierzasz malować ściany, koniecznym krokiem będzie skompletowanie odpowiedniego sprzętu i akcesoriów malarskich. Jeśli planujesz malowanie jednego pokoju czy kuchni, wystarczą ci podstawowe przybory, na które nie wydasz wiele z budżetu remontowego. Jeśli jednak w planach masz malowanie ścian w całym domu, dużym ułatwieniem prac będzie na przykład użycie agregatu malarskiego, który dodatkowo przyspieszy tempo remontu. 

Do niezbędnych akcesoriów malarskich należą: wałek i wkład do wałka, pędzel, kuweta, taśma i folia malarska. Oczywiście malowanie ścian nie dojdzie do skutku bez farby w wybranym kolorze. Producenci oferują farby akrylowe, lateksowe i winylowe, ale też nieco bardziej skomplikowane w aplikacji farby dekoracyjne i strukturalne. Przy zakupie farby pamiętaj o zapasie jej ilości, który powinien wynosić mniej więcej 10‒15%.

Do przygotowania powierzchni ścian przed malowaniem w większości przypadków konieczny będzie także papier ścierny, mydło malarskie i gąbka, którymi wygładzisz i wyczyścisz ściany z zabrudzeń. Masa szpachlowa przyda się w sytuacji, gdy powierzchnia ścian okaże się nierówna lub dziurawa. Pamiętaj również o zakupie preparatu gruntującego, którego możesz użyć pod wybrany rodzaj farby. Warstwa gruntu zwiększy przyczepność farby do podłoża.

 

Przygotowanie podłoża przed malowaniem ścian

Zanim dowiesz się, jak prawidłowo malować ściany, przygotuj właściwie podłoże, co zapobiegnie nieestetycznym plamom i łuszczeniu się warstw farby. Zamierzasz malować ściany w nowym domu, które są świeżo pokryte gładzią? Przygotowanie ich powierzchni nie zajmie ci sporo czasu. Sprawdź jedynie, czy ściana jest gładka i pozbawiona ubytków, a następnie dokładnie oczyść ją z pyłu i ewentualnych innych zabrudzeń.

Jeśli na ścianie, którą zamierzasz pomalować, znajduje się warstwa starej farby, zacznij od przeszlifowania powierzchni papierem ściernym o wysokiej gradacji. Jeżeli płaty starej powłoki malarskiej odchodzą, pozbądź się ich przy pomocy szpachelki. W podobny sposób należy usunąć powłokę ze starej tapety i resztki kleju. Po dokładnym wyrównaniu podłoża oczyść je starannie gąbką i wodą wymieszaną z mydłem. Zwróć szczególną uwagę na tłuste plamy, które pozostawione na ścianach po malowaniu mogą wybijać się spod nowej warstwy emalii.

Po umyciu ścian zwróć uwagę, czy na ich powierzchni nie ma nierówności lub drobnych ubytków. Jeśli je dostrzegasz, uzupełnij je masą szpachlową, a po jej wyschnięciu delikatnie przeszlifuj to miejsce papierem ściernym. Ostatnim krokiem przed malowaniem ścian jest ich zagruntowanie, czyli nałożenie preparatu gruntującego przy pomocy pędzla lub wałka.

 

Jak dobrze pomalować ściany?

Odpowiednio przygotowaną powierzchnię ścian możesz pokryć farbą w wybranym kolorze. Najpierw jednak pamiętaj o zabezpieczeniu podłogi i mebli folią malarską. Taśmą malarską zabezpiecz futryny drzwi, gniazdka elektryczne i drobne elementy ścian, których nie uda ci się przed malowaniem zdemontować. Przy pomocy taśmy oddziel również strefy różnych kolorów farb, np. poszczególnych ścian od siebie lub ścian od sufitu.

Jak poprawnie malować ściany? Zacznij od dokładnego wymieszania farby w pudełku przy pomocy patyka lub szpatułki, a następnie odlej jej niewielką ilość do kuwety. Do malowania trudno dostępnych miejsc, np. narożników ścian lub styku ściany z sufitem zastosuj pędzle różnej wielkości, natomiast większe powierzchnie ścian maluj wałkiem. Do malowania sufitu lub górnych części ścian przydatny będzie kij teleskopowy do wałka.

Główna zasada właściwego nakładania farby na ściany polega na malowaniu szerokim wałkiem, który należy przesuwać kilkakrotnie w różnych kierunkach. W ten sposób masz gwarancję, że farba będzie naniesiona równo. Malowanie pokoju zawsze zaczynaj od sufitu, ściany maluj od góry do dołu. Farbę nakładaj na ściany w kilku warstwach, upewniając się jednak, że poprzednia warstwa zupełnie wyschła.

Po zakończeniu malowania nie zwlekaj z odklejeniem taśmy malarskiej. Usuń ją, zanim ostatnia warstwa farby wyschnie. Pamiętaj również o oczyszczeniu narzędzi ‒ pędzli, wałka i kuwety. Możesz użyć w tym celu wody lub rozpuszczalnika.

PODZIEL SIĘ: