Malowanie natryskowe ścian, sufitu i mebli

Data dodania: 18.07.2022 | Iwona Czyżykowska
Mężczyzna maluje ścianę metodą natryskową
Facebook Messenger Twitter Mail

Malowanie pozwala na zabezpieczenie wybranych powierzchni przed działaniem czynników zewnętrznych. Umożliwia także nadanie ładnego wyglądu nowym przedmiotom. Dzięki niemu można też bez większego wysiłku nadać drugie życie starym rzeczom. Jaki sposób malowania wybrać? Sporym zainteresowaniem cieszy się malowanie natryskowe.

Jest ono popularne z kilku powodów. Przede wszystkim przy pomocy odpowiednio dobranego sprzętu można szybko i dokładnie pomalować duże powierzchnie, a także miejsca trudno dostępne w przypadku malowania ręcznego. Technikę tę można wykorzystać do pokrywania różnorodnych materiałów. Jakie jeszcze są zalety malowania natryskowego? O czym warto pamiętać, decydując się na natryskowe malowanie ścian i innych powierzchni?

 

Malowanie natryskowe – co to takiego? Kiedy warto z niego skorzystać?

Malowanie natryskowe zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Metoda ta różni się znacznie od ręcznego pokrywania powierzchni farbą czy lakierem. Wykorzystuje się preparat, który pod ciśnieniem wydobywa się ze specjalnego urządzenia i w ten sposób jest nanoszony na wybraną powierzchnię. W zależności od rodzaju podłoża dobiera się odpowiednią farbę, a także wielkość urządzenia i ciśnienie, z jakim ono pracuje.

Duże zainteresowanie malowaniem natryskowym wynika z faktu, że można w ten sposób malować powierzchnie o różnej wielkości. Najczęściej wykorzystuje się je przy:

  • malowaniu ścian i sufitów;
  • malowaniu elewacji;
  • malowaniu mebli z drewna lub metalu;
  • malowaniu karoserii samochodowych;
  • malowaniu burt statków.

 

Pistolety do malowania pod ciśnieniem są także przydatne w przypadku powierzchni ażurowych lub mających skomplikowany kształt. Przykładem może być tu natryskowe malowanie mebli z ażurowymi oparciami. Natryskowe malowanie wykorzystuje się także w przypadku drewna, które ma być zabezpieczone odpowiednimi preparatami przed działaniem niekorzystnych czynników, jak np. Wilgoć.

Tego rodzaju malowanie sprawdza się także w przypadku metalowych elementów dekoracyjnych, które trudno jest pomalować ręcznie, nawet mając do dyspozycji różnorodne pędzle.

 

Co jest potrzebne do malowania natryskowego?

Do malowania natryskowego należy się odpowiednio przygotować. Obok odpowiedniego sprzętu, czyli pistoletu, który będzie wyrzucał farbę, trzeba mieć gotowe źródło zasilania. W przypadku profesjonalnych urządzeń, stosowanych np. w zakładach mechanicznych, wykorzystuje się pistolety z agregatami. Trzeba też dysponować właściwymi preparatami, które mogą być używane z pistoletami do malowania. Muszą one mieć przede wszystkim odpowiednią lepkość. Zbyt gęste będą zatykały dyszę, natomiast te o zbyt małej lepkości mogą powodować tworzenie się zacieków w czasie malowania. Dobrze jest mieć także zestaw kilku dysz, które pozwolą na uzyskanie oczekiwanego efektu.

Oprócz sprzętu oraz preparatów do malowania należy zaopatrzyć się w specjalne środki ochronne. Dotyczy to zarówno osoby malującej, jak i przedmiotów, które nie będą malowane. Jeżeli chodzi o ochronę ubioru i ciała, to do podstawowych elementów zalicza się przede wszystkim kombinezon, a także maseczkę na twarz i gogle.

Przygotowując powierzchnię do malowania, pamiętaj o oklejeniu taśmą elementów, które nie będą malowane, i o zabezpieczeniu ich folią. Jeżeli wybrane elementy (np. klamki) można zdemontować na czas malowania, należy to zrobić. Podłogi i ściany również należy zabezpieczyć folią lub gazetami. W przypadku malowania na zewnątrz warto zapoznać się z wytycznymi producenta preparatu, który będzie używany. Chodzi między innymi o warunki pogodowe takie jak nasłonecznienie, temperatura i wilgotność powietrza, które mogą wpływać na proces schnięcia farby.

 

Jakie są wady i zalety malowania natryskowego?

Do niezaprzeczalnych zalet malowania natryskowego zalicza się przede wszystkim szybkość, z jaką można uzyskać spodziewany efekt. Malując tą techniką, oszczędza się farby i preparaty stosowane do malowania, a przez to również pieniądze. Przy pomocy pistoletu do malowania można dokładnie pokryć nierówne powierzchnie, a także przedmioty o niestandardowych kształtach, np. z ażurowymi zdobieniami. Malowanie natryskowe można stosować przy różnych powierzchniach. Co więcej, przy zastosowaniu dobrze dobranych preparatów, na malowanej powierzchni nie powstaną zacieki.

Jako wadę takiego sposobu malowania wskazuje się to, że potrzebny sprzęt jest bardzo drogi, więc przy jednorazowym malowaniu jego zakup nie jest opłacalny. W takiej sytuacji można zdecydować się na wynajęcie samego sprzętu lub ekipy specjalizującej się w malowaniu natryskowym. Trzeba też pamiętać o tym, że przy samodzielnym malowaniu warto wcześniej zapoznać się z działaniem urządzenia oraz nabrać nieco wprawy w jego obsłudze. 

 

PODZIEL SIĘ: