Ceramika budowlana w 100 proc. spełnia kryteria materiału ekologicznego. Jest to materiał w pełni naturalny, niezwykle trwały i przyjazny środowisku. Pozwala również na stworzenie i utrzymanie bardzo korzystnego mikroklimatu wewnątrz domu.
Współcześni inwestorzy są coraz bardziej świadomi wpływu oddziaływania materiałów zastosowanych do budowy ich domu zarówno na zdrowie mieszkańców, jak i środowisko. Szczególną wagę powinno się przywiązywać do wyboru elementów murowych – ich przecież nie będzie można wymienić.
Ceramika budowlana – produkt w pełni naturalny
Ogromną zaletą ceramiki jest jej naturalność. Począwszy od użytego surowca, poprzez fazę jego przetwarzania, na zagospodarowaniu odpadów kończąc, proces produkcji i materiały finalne są ekologiczne. Mimo zaawansowanej technologii wytwarzania, ceramiczne wyroby takie jak cegły, pustaki, dachówki czy płytki produkowane są z naturalnych surowców odnawialnych. Podstawowym składnikiem jest glina, dzięki czemu materiały ceramiczne są ekologiczne – przyjazne dla natury i w użytkowaniu dla człowieka. Naturalne pochodzenie wyrobów ceramicznych sprawia również, że można je ponowie przetwarzać, co wpływa znacząco na zmniejszenie obciążenia środowiska odpadami.
Zdrowy mikroklimat wnętrza
Ściany z pustaków z ceramiki poryzowanej zapewniają zachowanie optymalnego mikroklimatu wewnątrz budynku – materiały ceramiczne mają właściwości „oddychające”, czyli zapewniające swobodny przepływ pary wodnej w murze, uniemożliwiający skraplanie i gromadzenie się w nim wilgoci. Ta naturalna właściwość ścian ceramicznych sprawia, że domy są wolne od pleśni, grzybów czy innych, szkodliwych mikroorganizmów, a zatem są higieniczne i zdrowe.
Również wysoka temperatura wypału wynosząca blisko 1000°C gwarantuje, że materiały ceramiczne są suche i odporne na rozwój grzybów. Sprawia ona ponadto, że ceramika Porotherm jest absolutnie bezpieczna dla zdrowia i wolna od alergenów.
Efektywne wykorzystanie energii
Dzięki wysokim właściwościom termoizolacyjnym nowoczesnej ceramiki poryzowanej ściany wybudowanego z niej domu pozwalają osiągnąć bardzo wysoki współczynnik energooszczędności nawet bez stosowania dodatkowego ocieplenia. Szczególnie zminimalizowanie strat energii zapewniają jednowarstwowe ściany wybudowane z pustaków ceramicznych Porotherm produkowanych przez firmę Wienerberger, np. z wbudowaną izolacją termiczną z wełny mineralnej – pustaki Porotherm T.
Również duże właściwości akumulacyjne ceramiki powodują, że budynki z bloczków ceramicznych w naturalny sposób utrzymują ciepło zimą, a latem panuje w nich przyjemny chłód – pomagają więc osiągnąć znaczną redukcję kosztów energii związanych z obniżaniem temperatury wnętrz latem i ogrzewaniem zimą.
Mimo wysokiej temperatury wypału, energia zużywana w procesie wypalenia elementów ceramicznych rozłożona jest w czasie przede wszystkim dzięki długiej żywotności ceramicznych materiałów budowlanych oraz możliwości ich recyklingu.
Wienerberger – ekologiczne przedsiębiorstwo
Wszystkie zakłady firmy Wienerberger w Polsce mają i aktualizują na bieżąco Pozwolenia Zintegrowane, które są jednym z najważniejszych aktów prawnych Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska. Regulują one zasady oddziaływania zakładu i korzystania z konkretnych komponentów środowiska: emisji zanieczyszczeń do powietrza, poboru wody, odprowadzania ścieków, wytwarzania i zagospodarowania odpadów, oraz emisji hałasu czy promieniowania elektromagnetycznego do środowiska.
Obok stosowania i przestrzegania warunków zawartych w Pozwoleniach Zintegrowanych podczas prowadzenia działalności produkcyjnej, równie ważną rzeczą jest zwrot naturze jej dóbr po zakończeniu tej działalności. Największej degradacji ulegają grunty związane z kopalnią surowca do produkcji (gliny). W eksploatowanych na bieżąco kopalniach firmy Wienerberger wykonywane są prace rekultywacyjne.
W Polsce firma może poszczycić się udaną rekultywacją zakładu górniczego Kawodrza w Częstochowie w kierunku rekreacyjnym, jak również zasadzeniem i prowadzeniem gospodarki leśnej w Złocieńcu na obszarze ok. 20 ha.