Cegły klinkierowe Terca. Co warto wiedzieć, planując wykonanie elewacji z klinkieru?

Data dodania: 26.05.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Jeśli marzymy o domu z piękną i trwałą elewacją, dobrym wyborem będzie elewacja z klinkieru. W większości wypadków cegły klinkierowe wymagają wykonania ścian trójwarstwowych, dlatego o ich użyciu należy pamiętać już na etapie wyboru projektu domu.

Elewacja z klinkieru ma wiele zalet uzasadniających jej cenę (ważne są przy tym prawdy o elewacji z klinkieru, a nie mity). Jest trwała, efektowna i ponadczasowa. Na urodę elewacji wykonanej z cegieł klinkierowych wpływa ich kolorystyka i faktura. Cegły klinkierowe powinny harmonizować ze stylem budynku oraz wpisywać się w jego otoczenie. Równie ważny będzie dobór koloru spoiny. Wpływ na efekt estetyczny, a także trwałość elewacji, ma ponadto staranne wykonanie muru. Na co zwrócić uwagę, decydując się na ściany z elewacją z cegły klinkierowej?

Wybór cegieł klinkierowych

Cegły klinkierowe wypala się z mieszanki, której podstawowym surowcem jest wysokiej jakości glina pochodząca z wyselekcjonowanych złóż. Glina – w zależności od składu – może wypalać się na różne kolory. To, że poszczególne partie produkcyjne cegieł klinkierowych mogą nieznacznie różnić się kolorem jest więc zjawiskiem zupełnie naturalnym. Dlatego warto kupować cegły klinkierowe z jednej partii produkcyjnej, a w trakcie murowania cegły należy mieszać – dzięki temu uzyskamy naturalny rozkład kolorów, a elewacja z klinkieru będzie prezentowała się estetycznie.

Zwróćmy też uwagę na nasiąkliwość cegieł, która ma wpływ na ich mrozoodporność – im jest niższa, tym lepiej. Cegły klinkierowe mają nasiąkliwość mniejszą lub równą 6 proc., natomiast wykonane również z gliny cegły elewacyjne mogą mieć nasiąkliwość sięgającą nawet do 20 proc. Jeśli wybierzemy te drugie, elewacja może wymagać impregnacji.

Warto też pomyśleć o zakupie gotowych, dostępnych w ofercie wielu producentów kształtek klinkierowych, które ułatwiają estetyczne wykończenie naroży, nadproży drzwiowych i okiennych czy podokienników. Mają one swój odpowiednik kolorystyczny i fakturowy w cegle klinkierowej. Stosując je, nie trzeba przycinać cegieł.

Pamiętajmy też, by zakupić nieco więcej cegieł niż potrzeba. Najlepiej zamówić o 3-5 proc. więcej cegieł – mogą one ulec zniszczeniu w trakcie pracy, potrzebne też będą przy docinaniu. Zminimalizowanie liczby docinanych cegieł będzie możliwe, jeśli elewacja z klinkieru będzie dobrze zaprojektowana, co oznacza, że przed jej murowaniem precyzyjnie rozplanujemy rozmieszczenie cegieł w murze. Zakupione cegły należy też odpowiednio chronić przed zabrudzeniem. Powinno się je przed murowaniem przechowywać w foliowanych paletach, a otwarte zabezpieczać folią lub plandeką.

Odpowiednia zaprawa do murowania cegieł z klinkieru

By elewacja z klinkieru cieszyła oko swoją urodą, do murowania cegieł należy użyć odpowiedniej zaprawy. Użycie tradycyjnych zapraw zawierających wapno może skutkować szpecącymi elewację wykwitami.

Dlatego do murowania klinkieru należy stosować zaprawę Terca Klinkier. Ma ona postać gotowej mieszanki o optymalnym składzie, którą rozrabia się z wodą. Zaprawa nie tylko zapewnia estetyczne wykończenie ścian, ale też znacznie przyspiesza prace, gdyż służy do jednoczesnego wykonania spoin. Jej zaletą jest elastyczność, używając takiej zaprawy, mamy gwarancję, że podczas wysychania nie popęka pod wpływem naprężeń skurczowych. Zaprawa Terca Klinkier dostępna jest w siedmiu kolorach dopasowanych do barw cegieł – od jasnoszarej przez beże i brązy po antracyt i czerń.

Elewacja z klinkieru profesjonalnie wymurowana

Wszystkie warstwy ściany trójwarstwowej można murować jednocześnie – każda z warstw ma tę samą wysokość. Bardzo często wznosi się jednak najpierw warstwę konstrukcyjną – aż po dach, następnie układa się na domu ocieplenie, a na koniec wykonuje się elewację z klinkieru. Uzyskanie odpowiedniego efektu estetycznego oraz trwałość elewacji w znacznym stopniu zależy od prawidłowego wzniesienia muru. Prace murarskie można przeprowadzać w temperaturze powyżej +5ºC. Piękna elewacja z klinkieru jest czysta – bez zacieków czy wykwitów, równa i ma idealnie równe spoiny.

Przed rozpoczęciem prac ekipa powinna rozplanować rozmieszczenie cegieł – nie ma możliwości korygowania wzoru po wymurowaniu, dlatego warto ustalić, jak będą ułożone poszczególne cegły klinkierowe. Dobry wykonawca muruje tak, by nie brudzić cegieł zaprawą – cegły klinkierowe bardzo trudno potem doczyścić, a efekt jest zawsze gorszy niż czyste murowanie. Spoinowanie bardzo wpływa na wygląd gotowej elewacji. Aby nie zepsuło efektu, musi być wykonane starannie i równo. Należy pamiętać, aby ukształtować spoiny przed związaniem.

Gotowe spoiny nie powinny być „cofnięte” w murze. Zaprawa – bez względu na jej rodzaj – powinna być dostosowana do nasiąkliwości cegieł. Zawsze w przerwach pracy oraz po jej zakończeniu należy przykrywać ścianę np. folią, by ochronić ja przed czynnikami atmosferycznymi, głównie wilgocią i wodą. Murowanie z klinkieru jest procesem mokrym, dlatego pod takim przykryciem musi być zapewniona cyrkulacja powietrza, by elewacja z klinkieru mogła swobodnie wysychać. 

PODZIEL SIĘ: