Barierki na schody mogą być wykonane z różnych materiałów – najlepiej sprawdzą się solidne i ponadczasowe drewniane, szklane lub metalowe. Balustrada zewnętrzna powinna być dopasowana do elewacji i bryły budynku, a barierka na schody wewnętrzne do możliwości technicznych pomieszczenia i stylu, w jakim zostało ono urządzone.
Wysokość barierki na schodach w domach jednorodzinnych powinna mieć co najmniej 90 cm. Dotyczy to także balustrad przy balkonach i pochylniach.
Rodzaje barierek schodowych
Barierka na schody ma zapewnić bezpieczne wchodzenie i schodzenie po stopniach. Powinna zostać dopasowana do otoczenia i rodzaju schodów. Może być:
- całkowicie zabudowana (pełna), która zupełnie zasłania bieg schodów i sprawdzi się jako wygodna barierka dla dzieci;
- ażurowa (częściowo przysłaniająca stopnie schodów; zazwyczaj składa się z tralek i poręczy),
- kurtynowa (łączy w sobie zalety barierki pełnej i ażurowej; bardzo atrakcyjna wizualnie).
Poza różnicami konstrukcyjnymi barierki schodowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Na zewnątrz najlepiej sprawdzi się odporny na korozję i zmienne warunki pogodowe metal, a do wnętrz drewno, metal i szkło.
Drewniane barierki na schody
To propozycja dla miłośników klasyki i ponadczasowości. Drewno nigdy nie wyjdzie z mody w aranżacjach wnętrz i doskonale komponuje się z różnymi stylami. Łatwo poddaje się obróbce i można je dowolnie łączyć z innymi materiałami. Jedne z najchętniej wybieranych zestawień to drewno i szkło lub drewno i metal. Takie połączenia tworzą nowoczesne barierki na schody w stylu industrialnym lub minimalistycznym. Do wykonania balustrady najlepiej wykorzystać twarde odmiany: buk, dąb, jesion czy teak. Montaż barierki z drewna wiąże się z koniecznością właściwej pielęgnacji i konserwacji, dzięki której naturalny surowiec nie straci swojego wyglądu.
Metalowe barierki na schody
Sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych i loftowych. Są bardzo solidne, żywotne i mogą być dowolnie zdobione, np. wzorami lub żłobieniami. Można je malować na różne kolory i nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Do najmodniejszych rozwiązań należą metalowe barierki ażurowe i z poziomo ułożonymi masywnymi kwadratowymi lub prostokątnymi prętami oraz czarne barierki metalowe z pionowymi nieregularnie zamocowanymi tralkami.
Szklana barierka na schodach
Szkło to rozwiązanie najbardziej eteryczne, lekkie i nowoczesne. Transparentna balustrada nie zdominuje wystroju i będzie dopełnieniem wnętrza w każdym stylu. Wśród wnętrzarskich inspiracji dużą popularnością cieszą się minimalistyczne barierki o prostych formach. Jednak, jeśli wolisz niecodzienne rozwiązania, atrakcyjne są także poręcze ze szkła kolorowego lub zdobione ulubioną grafiką. Największym ograniczeniem związanym ze szklanymi barierkami jest obowiązek częstego mycia i wysoki koszt wykonania oraz montażu.
Żeliwna barierka na schody
Propozycją do wnętrz klasycznych i tradycyjnych jest barierka z żeliwa. Może być kuta i ozdobiona np. roślinnymi motywami. Jest bardzo trwała i stanowi dominujący akcent wykończeniowy. Wybierając żeliwną barierkę schodową, trzeba pamiętać o tym, że jest to ciężki materiał. Sprawdzi się więc wyłącznie przy konstrukcji schodów, które są odporne na duże obciążenia (najlepiej żelbetowych).
Montaż barierki schodowej ażurowej
Samodzielny montaż barierki pozwala oszczędzić koszty robocizny. Sposób mocowania balustrady zależy od jej typu. Przy schodach wewnętrznych najczęściej pojawiają się barierki ażurowe, które poza tym, że są estetyczne, są też najłatwiejsze do przykręcenia.
Prace zacznij od wykonania pomiarów i ustal, ile materiału potrzebujesz. Poręcz do schodów, które mają prosty bieg, może być wykonana z jednej grubszej rury. Jeśli twoje schody są dwubiegowe, użyj dwóch długich rur i złącz je łącznikiem. Rury o tej samej grubości, co materiał na poręczy, przydadzą się też do wykonania słupków stabilizujących, które stworzą szkielet całej balustrady (należy je umieścić w odległości co ok. 1 m).
Szlifierką z tarczą do metalu dotnij rurki na odpowiednie długości. Słupki, które będziesz mocować do stopni, powinny mieć dokładnie takie same wymiary. Długość poręczy zależy od długości schodów. W przypadku, gdy na poręczy będą załamania (np. przy spoczniku), główne elementy w łatwy sposób skręcisz ze sobą przy użyciu specjalnych łączników.
Teraz zamontuj słupki konstrukcyjne. W betonowych schodach wykonaj otwory wiertarką i umieść w nich koszulkę kołka montażowego. Przyłóż słupek barierki i przykręć kołkiem do koszulki, stabilizując całość. Na każdym etapie prac sprawdzaj ułożenie balustrady za pomocą poziomicy. Do wyrównanych i przymocowanych słupków zamocuj wsporniki, które ułatwią ci ustawienie poręczy pod dowolnym kątem.
Barierkę zakładaj, idąc od góry schodów ku dołowi. Przy ścianie zastosuj wspornik ścienny, który sprawi, że balustrada będzie trwała i solidna. Poręcz przykręcaj do pionowych słupków, dokładnie dokręcając wszystkie śruby. Stworzona w taki sposób balustrada jest szkieletem barierki, który trzeba wypełnić dowolnym materiałem dekoracyjnym, np. metalowymi tralkami.