Zasobnik ciepłej wody – jak podłączyć i jak dobrać?

Data dodania: 11.07.2022 | Adrianna Piętka
Zasobik ciepłej wody w kotłowni
Facebook Messenger Twitter Mail

Instalacja ciepłej wody użytkowej jest jedną z tych, które przekładają się bezpośrednio na komfort mieszkańców. Aby zapewnić stałą dostawę ciepłej wody w odpowiedniej ilości, dobrze jest wyposażyć instalację w zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Podczas korzystania z ciepłej wody niezwykle ważna jest ciągłość jej dostawy oraz zapewnienie odpowiedniej ilości wody dla wszystkich użytkowników. Szczególnie istotne jest to w godzinach porannych i wieczornych, gdy pobór wody wzrasta i jest ona wykorzystywana jednocześnie w kilku punktach. Zasobnik ciepłej wody użytkowej jest idealnym rozwiązaniem do magazynowania ogrzanej wody, którą można wykorzystać w dowolnym momencie

 

Zasobnik ciepłej wody ‒ informacje podstawowe, rodzaje

Zasobnik, inaczej pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody, to dobrze izolowany zbiornik o dużej pojemności, którego zadaniem jest gromadzenie ogrzanej wody przez dłuższy czas. Dzięki zastosowaniu zasobnika możliwe jest korzystanie z ciepłej wody w większej ilości w krótkim czasie (np. do napełniania wanny) lub używanie kilku przyborów jednocześnie. Zasobnik należy dobrać do systemu ogrzewania, jaki zastosujemy w domu. Jego pojemność jest dobierana na podstawie liczby użytkowników, a także liczby przyborów i urządzeń wykorzystujących ciepłą wodę. 

Zasobnik ciepłej wody najczęściej ma postać walcowatego zbiornika wykonanego ze stali emaliowanej lub nierdzewnej, zaizolowanego np. pianką poliuretanową. Zbiorniki dostępne na rynku występują w pojemnościach od 100 do nawet 2000 l. Występują one w różnych wariantach:

  • zasobniki wiszące ‒ sprawdzą się małych przestrzeniach, gdzie jest mało dostępnego miejsca;
  • zasobniki stojące ‒ mają więcej możliwości, jeśli chodzi o podłączenie z różnymi źródłami ciepła, ale zajmują więcej miejsca;
  • zasobniki zintegrowane z kotłem grzewczym ‒ jedno urządzenie łączy dwie funkcje;
  • zasobniki biwalentne ‒ służą do współpracy dwóch systemów ogrzewania, np. kotła gazowego i instalacji solarnej;
  • zasobniki do pomp ciepła ‒ przystosowane do pracy na tzw. niskich parametrach, gdzie temperatura wody wynosi 55‒60℃;
  • zasobnik warstwowy ‒ woda podgrzewana jest na bieżąco, w sposób warstwowy, dzięki czemu czas oczekiwania na ciepłą wodę jest krótszy. Zbiornik ten jest też bardziej wydajny od zasobnika z wężownicą;
  • zasobnik z wężownicą ‒ w środku zbiornika zamontowana jest spiralna grzałka o kołowym przekroju, która załącza się i nagrzewa wodę w całej objętości zbiornika.

 

Jak dobrać i zainstalować zasobnik ciepłej wody?

Przy wyborze zasobnika oprócz doboru do rodzaju instalacji domowej dobrze jest zwrócić uwagę na charakterystyczne parametry urządzenia, takie jak:

  • pojemność ‒ dla czteroosobowej rodziny zazwyczaj wystarczy zasobnik o pojemności ok. 200 l, 
  • temperatura wody – w zależności od instalacji i posiadanego źródła ciepła,
  • moc ‒ uzależniona od zapotrzebowania na wodę,
  • czas podgrzewania – im krótszy, tym bardziej komfortowe jest korzystanie z ciepłej wody,
  • powierzchnia wężownicy ‒ im większa, tym bardziej efektywne podgrzewanie wody.

 

Na stronach internetowych producentów można znaleźć poradniki i kalkulatory doboru zasobników. Warto z nich skorzystać, jeśli chcemy uniknąć przewymiarowania lub niedoszacowania. W budynkach nowo powstających zasobnik powinien być dobrany przez projektanta branżowego instalacji grzewczej ‒ wtedy pozostaje nam już tylko zakup wskazanego modelu.

Zbiornik powinien być zlokalizowany jak najbliżej źródła ciepła, z którym współpracuje. Należy też pamiętać, że nie tylko odpowiednia przestrzeń jest ważna, ale także wytrzymałość podłoża, szczególnie przy zasobnikach o dużych pojemnościach. Większe zbiorniki występują jedynie w wariancie stojącym. Zbiornik musi mieć podłączenie do wody wodociągowej oraz do źródła ciepła. Powinien być wyposażony w zawór bezpieczeństwa. Przy instalacji zasobnika niezwykle ważna jest szczelność połączeń oraz odpowiednie zaprogramowanie temperatury wody. 

W kwestii doboru i podłączenia zasobnika warto skontaktować się ze wsparciem technicznym producenta urządzenia, a najlepiej zlecić podłączenie specjaliście.

 

Zasobnik ciepłej wody ‒ eksploatacja

Aby uniknąć niepożądanych zjawisk i problemów z zasobnikiem, konieczna jest właściwa eksploatacja. Jednym z podstawowych zagrożeń dla zasobników ciepłej wody użytkowej jest ryzyko korozji. W zbiornikach emaliowanych korozja występuje wskutek mikrouszkodzeń powłoki zbiornika lub wężownicy. Sposobem na zapobieganie korozji jest zastosowanie ochrony katodowej polegającej na zamontowaniu w zasobniku anody magnezowej, którą trzeba okresowo (zazwyczaj raz do roku) wymieniać. Stan anody można skontrolować samodzielnie poprzez sprawdzenie jej wyglądu i struktury ‒ w przypadku ubytków konieczna jest wymiana.

Kolejnym problemem jest osadzanie się w zasobniku kamienia kotłowego, który powstaje w wyniku podgrzewania twardej wody. Ze zjawiskiem wytrącania się kamienia wiąże się problem występowania niepożądanych bakterii w instalacji, ponieważ osad to miejsce ich bytowania. Aby przeciwdziałać kamieniowi kotłowemu, dobrze jest utrzymywać stałą temperaturę wody w zasobniku oraz okresowo czyścić zbiornik. Dla higieny i ochrony przed bakteriami raz do roku należy „przepłukać” instalację wodą o temperaturze 70℃.

PODZIEL SIĘ: