Wylewka betonowa tworzy równe i odizolowane od wilgoci podłoże, które można wykończyć dowolnymi materiałami. Jakie są rodzaje wylewek betonowych, gdzie można je stosować i w jaki sposób się je wykonuje?
Wylewki betonowe stanowią bardzo dobry podkład pod podłogę. Przygotowane podłoże może zostać wykończone płytkami ceramicznymi, panelami drewnianymi lub laminowanymi, a także wykładziną dywanową.
Czym jest wylewka betonowa i jakie ma zastosowania?
Wylewka betonowa bywa inaczej nazywana jastrychem lub szlichtą. Powstaje z połączenia cementu, kruszyw (najczęściej żwiru) i dodatków modyfikujących. Wylewka betonowa niekiedy jest mylona z zaprawą cementową, gdyż głównym składnikiem obydwu materiałów budowlanych jest cement. Kruszywem w zaprawie cementowej jest jednak nie żwir o dużej ziarnistości, lecz drobny piasek.
Wylewka betonowa jest szeroko stosowana w budownictwie. Najczęściej jednak jest kojarzona z podkładem podłogowym pod posadzki. Najczęściej wylewka betonowa służy do wygładzania, wyrównywania i izolowania różnych powierzchni. W wyniku wylania wylewki na podłożu uzyskujemy równą powierzchnię, na której można układać płytki ceramiczne, deski tarasowe czy też płyty chodnikowe. Warto przy tym dodać, że wylewkę betonową można stosować zarówno wewnątrz budynku (jako podkład pod posadzkę), jak i na zewnątrz (jako podłoże pod taras lub podjazd). Wylewką betonową można również wyrównywać stropy.
Ze względu na wysoką odporność na czynniki mechaniczne wylewka betonowa sprawdzi się świetnie jako podłoga w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Można ją również zastosować w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka, pralnia, spiżarnia lub kuchnia, gdyż jest odporna na działanie wody i wilgoci. Wylewki betonowe tworzą posadzki o dużej nośności i grubości. Zależnie od miejsca zastosowania i rodzaju mieszanki wylewki betonowe mogą tworzyć powierzchnie mrozoodporne, co jest szczególnie ważne w przypadku wykonywania tarasu, balkonu, podjazdu czy ścieżek w ogrodzie.
Jakie są rodzaje wylewki betonowej?
Wybierając wylewkę betonową, zwróć uwagę na zalecane przez producenta zastosowanie mieszanki. Sprawdź, czy wybrany materiał będzie nadawał się do użycia przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Istotną kwestią jest również wybór wylewki betonowej do zastosowań zewnętrznych. Takie wylewki muszą być przede wszystkim mrozoodporne, dzięki czemu wykonane posadzki nie będą pękać pod wpływem zmian temperatury i silnych mrozów. Na rynku znajdziesz wylewki betonowe różnych rodzajów i wielu producentów, różniące się między sobą konkretnymi zastosowaniami, cechami i składem. Ze względu na sposób wykonywania wylewki betonowej podczas remontu mieszkania czy budowy domu można wyróżnić produkty przygotowywane ręcznie lub wykonywane miksokretem.
- Wylewki betonowe przygotowywane ręcznie to tradycyjny sposób wykonywania wylewki betonowej. Zaprawę na wylewkę przygotowuje się w betoniarce, a następnie rozprowadza po powierzchni.
- Wylewki betonowe mogą być również wykonywane miksokretem, czyli agregatem, który służy jednocześnie do mieszania zaprawy i jej wylewania na podłoże. Taki sposób wykonania wylewki betonowej znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.
Jak wykonać wylewkę betonową?
Niezależnie od sposobu przygotowywania wylewki betonowej (w sposób tradycyjny lub miksokretem) konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Tego rodzaju wylewkę można wykonać w nowych budynkach, ale również w remontowanych ‒ na przykład na starą, zniszczoną posadzkę. Należy pamiętać przede wszystkim o warstwie izolującej podłoże od wilgoci. Zadanie to spełni rozłożona na podłożu czarna folia (pamiętaj o zachowaniu 10-centymetrowej zakładki, która powinna wystawać ponad wylewkę betonową). Zbrojenia wymagać będzie wylewka o grubości 3,5 cm i więcej. W tym celu na podkładkach dystansowych umieszczonych na folii należy rozłożyć specjalne maty zbrojące. Maty również powinny być rozłożone na zakładkę, co zapobiegnie ich rozerwaniu. Podczas przygotowywania podłoża pod wylewkę betonową nie wolno zapominać o wyznaczeniu miejsc dylatacji. Szczeliny przeznaczone na pracę betonu powinny znaleźć się przy każdej pionowej konstrukcji, czyli np. ścianach. Dylatacje należy rozmieścić w taki sposób, aby odstępy między nimi wynosiły mniej więcej 4 m. Powierzchnie większe niż 20 m2 będą również wymagać zachowania dylatacji pośrednich.
Wylewkę betonową przygotowuje się przy pomocy betoniarki lub miksokreta. Przed wykładaniem wylewki na podłoże warto zaznaczyć sobie jej docelowy poziom, np. rysując linię na ścianie. Wylewkę przygotowaną w betoniarce wykłada się łopatą pasami, zaczynając od ściany znajdującej się naprzeciwko drzwi i przechodząc w kierunku drzwi. Wykładanie wylewki należy kontynuować od kolejnej ściany ku środkowi pomieszczenia, jednak nie docierając do jego centrum. Na środek pomieszczenia masa wylewana jest na samym końcu. Przy wykładaniu wylewki na podłoże jednocześnie należy ściągać nadmiar zaprawy przy pomocy metalowej łaty. W ten sposób powierzchnia się wyrównuje i zagęszcza.
Jeśli mieszanka na wylewkę przygotowywana jest miksokretem, rozprowadza się ją na podłożu specjalnym wężem agregatu. Zacieranie zaprawy odbywa się ręcznie przy pomocy łaty, a także specjalnych zacieraczek mechanicznych miksokreta.