Tynki maszynowe – jakie są rodzaje? Jak nakładać?
Data dodania: 02.07.2021 | Anna BartośTynki maszynowe wykonasz szybciej i sprawniej niż tynki ręczne. Nakłada się je specjalnym agregatem tynkarskim i wyrównuje pacami. Technologia ta pozwala na nakładanie tynków wewnątrz (na ścianach i sufitach) i na zewnątrz. Dostępne są tynki maszynowe cementowo-wapienne i gipsowe. Zobacz, czym się różnią i jak je nakładać.
Co wyróżnia tynki maszynowe?
Tynki maszynowe sprawiają, że ściany i sufity stają się gładkie i jednolite. Ten etap prac wykonuje się po zakończeniu stanu surowego zamkniętego i wykonaniu instalacji elektrycznej. Nadają się do ułożenia zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynku i są aplikowane przy użyciu agregatu tynkarskiego. Jest to urządzenie przypominające wyglądem gumowego węża, ze specjalną końcówką, przez którą mieszanka tynkowa wylewa się na ściany. Ten zautomatyzowany system sprawia, że proces nakładania tynków jest znacznie krótszy w porównaniu z metodą ręczną. Doświadczeni fachowcy w ciągu jednego dnia potrafią położyć nawet 100 m2 tynku maszynowego.
Rodzaje tynków maszynowych: gipsowe, wapienne, cementowe
Dostępne tynki maszynowe różnią się pod względem składu mineralnego. Można wśród nich wyróżnić:
- tynki maszynowe gipsowe – jest to mieszanina gipsu, modyfikatorów i wypełniaczy (w tym także żywic). Położone na ścianach dają efekt gładkiej tafli. Wyróżnia je krótki czas schnięcia i niska zdolność do wchłaniania wilgoci. Są polecane zwłaszcza do krycia ścian wewnętrznych i sufitów. Kładzie się je jednowarstwowo;
-
tynki maszynowe cementowo-wapienne – są bardzo wytrzymałe. W ich składzie zawarty jest dodatek wapna, które zabezpiecza przegrody domu i chroni je przed wnikaniem wilgoci. Mimo że tynki cementowo-wapienne są droższe niż gipsowe, mają lepszą wytrzymałość i nadają się również do stosowania na zewnątrz.
Jak nakładać tynki maszynowe?
Tynki maszynowe nakłada się bardzo szybko i to jest jeden z głównych powodów decydujących o ich popularności. W trakcie wykonywania tynków maszynowych można wyróżnić kilka etapów.
Krok 1 – przygotowanie podłoża pod zaprawę
Aby przygotować ściany i sufity do położenia tynku, usuń wszelkie zabrudzenia z kleju, kurzu i starych powłok malarskich. Prace wykonuj, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 5℃. Zanim zaczniesz nakładanie tynków maszynowych, dokładnie zagruntuj ściany, co zwiększy przyczepność masy wykończeniowej i wyrówna chłonność muru.
Jeśli w pomieszczeniu znajdują się miejsca łączenia różnych struktur (np. w ściance działowej jest wbudowany drewniany słup lub przebiega belka żelbetowa), użyj siatki zbrojącej. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pęknięć tynku. Siatkę zamocuj też we wszelkich miejscach, gdzie były przeprowadzone drążenia do instalacji elektrycznych i hydraulicznych.
Krok 2 – przygotowanie masy tynkarskiej
Wsyp suchą zaprawę tynkarską do wnętrza mieszalnika. W swojej konstrukcji agregaty mają specjalne nacinaki (sita), które znajdują się tuż nad koszem zasypowym. Właśnie przez to sito wsyp proszek do mieszalnika. Trafi on najpierw do podajnika, a potem do komory mieszania, gdzie wymiesza się z wodą. Do zarobienia jednego opakowania zaprawy (o wadze 25 kg) potrzebujesz około 5,5 litra wody. Gotowa zaprawa przepływa wężami z mieszalnika do końcówki dozującej.
Krok 3 – nakładanie tynku
Masa tynkarska jest plastyczna i łatwo się nakłada. Pamiętaj jednak, aby nie kłaść zbyt grubych warstw zaprawy. Na sufitach wystarczy powierzchnia do 15 mm, a na ścianach 25 mm. Końcówkę natryskową agregatu trzymaj w odległości około 15 cm od ściany lub sufitu. Na tym etapie największą trudność może ci sprawić równomierne nakładanie tynku, ponieważ praca ta wymaga wprawy i zręczności.
Krok 4 – wyrównanie tynku
Po nałożeniu tynku przychodzi czas na zaciąganie, czyli etap wstępnego wyrównywania zaprawy. Użyj do tego pacy tynkarskiej typu H, którą możesz kupić w sklepach budowlanych w różnych wersjach długości – od 100 do 300 cm. Jest to wygodny przedmiot, który ma nieduży kąt natarcia i pozwala na sprawne usunięcie nadmiaru zaprawy. Po skończonej pracy sprawdź, czy na powierzchni tynku nie widać braków. Jeśli je znajdziesz, ponownie nałóż tam odpowiednią ilość zaprawy.
Krok 5 – wygładzanie tynku
Następny etap kładzenia tynków maszynowych gipsowych to wygładzanie (tzw. piórowanie). Do tej czynności potrzebujesz pacy trapezowej (potocznie nazywanej piórem lub żyletą). Wygładzanie tynku wykonujesz dopiero wtedy, gdy zaprawa zaczyna powoli wiązać. Ważne, aby była to początkowa faza wiązania, ponieważ jeśli zabierzesz się za to zbyt późno, nie uda ci się wykonać idealnie równej tafli. Jeśli w trakcie zaciągania zaprawy dostrzeżesz jakieś ubytki w tynku, możesz je uzupełnić tynkiem o rzadkiej konsystencji.
Krok 6 – gąbkowanie
Kiedy tynk jest wygładzony, za pomocą wodnego aerozolu zwilż ściany. To sposób na wydobycie substancji nazywanej mleczkiem zawartej w zaprawie. Po zroszeniu ścian i sufitów pacą z gąbką przetrzyj poziome i pionowe powierzchnie. Na koniec powtórz czynność wygładzania.
Krok 7 – wykańczanie prac
W chwili, gdy roztarte na ścianach mleczko stanie się aksamitne i matowe, wykończ tynkowanie pacą metalową. Nadasz w ten sposób zaprawie aksamitną gładkość. Tynk pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Taka powierzchnia nie wymaga już kładzenia gładzi, nadaje się do tapetowania, malowania lub pokrycia dowolnym materiałem wykończeniowym.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku