Stemple budowlane – jakie są rodzaje i jak je wykorzystać?

Data dodania: 20.05.2021 | Anna Bartoś
stemple budowlane
Facebook Messenger Twitter Mail

Stemple budowlane są niezbędnym elementem każdej budowy. Umożliwiają fachowcom dokładne zrealizowanie poszczególnych etapów prac, podpierając stropy i inne elementy konstrukcyjne. Sprawdź, jak można wykorzystać stemple budowlane, gdzie je kupić i jakie są różnice między stemplami metalowymi a drewnianymi. 

Podpory stropowe systemowe zapewniają bezpieczeństwo na terenie budowy. Są łatwe w montażu i obsłudze.

 

Stemple budowlane ‒ drewniane i metalowe

Stemple budowlane to inaczej podpory montażowe. Są niezastąpione podczas prac szalunkowych, gdy beton nie ma jeszcze pełnych parametrów wytrzymałościowych. W sprzedaży spotkasz dwa rodzaje stempli – metalowe i drewniane. Pierwsze są ocynkowane i lakierowane. Na zewnątrz i wewnątrz mają warstwę impregnatu zabezpieczającego, która chroni każdą podporę przed zbyt szybkim uszkodzeniem i skorodowaniem. 

Drewniane stemple budowlane są tańsze niż metalowe, jednak odznaczają się mniejszą trwałością. Drewno łatwiej ulega uszkodzeniom i wypaczeniu pod wpływem działania zmiennych warunków atmosferycznych. Tego typu podpory stropowe wymagają przycinania i klinowania, co może nawet dwukrotnie wydłużać czas montażu podparcia. 

 

Metalowe stemple budowlane – uniwersalne i z możliwością regulacji 

Na budowach częściej można spotkać stemple metalowe, ponieważ są bardziej uniwersalne. Mają regulowaną wysokość, dzięki czemu można je łatwo dostosować do budynków o niestandardowych wymiarach. Niektóre z nich mają podwójną regulację wysokości – blokadę skokową, obsługiwaną za pomocą specjalnego gwintu zewnętrznego, oraz płynną, sterowaną za pomocą śruby. 

Każda podpora ma oznaczony parametr nośności, który jest zgodny z obowiązującymi normami europejskimi. Ponadto stemple metalowe są wyprofilowane, co wpływa na ich wytrzymałość, a tym samym bezpieczeństwo na placu budowy. Jeden stempel ma zwykle do 5 m wysokości i wagę ok. 10‒20 kg. Jednak coraz więcej producentów wykonuje podpory o dowolnych wymiarach na indywidualne zamówienie klienta. 

 

Kiedy i jak wykorzystać stemple budowlane?

Stemple budowlane są potrzebne przy pracach szalunkowych, np. w trakcie budowy stropu w obiekcie mieszkalnym. Podtrzymują one nowo powstałą konstrukcję, umożliwiają równe uformowanie stropu i stabilizują go do czasu, aż beton całkowicie zwiąże. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie stempli. Używa się ich również do podpierania balkonów, podciągów i innych rodzajów belek na budowach. Wykorzystując metalowe stemple budowlane z systemem G-haków, łatwiej jest rozszalować strop. Metoda ta polega na stopniowym obniżaniu wysokości podpory. 

 

Ustawienie stempli budowlanych

Stemple budowlane są wykorzystywane przede wszystkim do wykonania stropów żelbetowych w konstrukcjach budynków mieszkalnych i przemysłowych. Ich rozmieszczenie decyduje o tym, czy strop będzie równo uformowany i nie „osiądzie” na środku. Zalecana rozpiętość montażu stempli zależy od kilku czynników, między innymi grubości płyty stropu. Warto lekko zwiększyć wysokość stempli ustawionych na środku, aby zapobiec odkształcaniu się stropu.

 

Betonowanie stropu podpartego stemplami

Betonowanie stropu należy wykonać dopiero po ustabilizowaniu stempli pod deskowaniem. Ważne, aby beton był wylewany w sposób ciągły i równomierny – taki efekt można uzyskać dzięki użyciu pompy. Tylko taka technologia zapewnia równe dociążenie podpór szalunkowych i pozwala na kontrolowanie grubości warstw betonu. 

Montaż stempli na budowie wiąże się z konieczną przerwą technologiczną. Po zabetonowaniu stropu i wykonaniu szalunku trzeba odczekać 28 dni, aby całkowicie usunąć podpory. W tym czasie (przez pierwsze 5–7 dni) zwłaszcza w okresie letnim należy zraszać beton wodą, aby nie popękał na skutek nadmiernego skurczu. 

 

Gdzie kupić stemple budowlane? 

Drewniane i metalowe stemple możesz kupić w internetowych lub stacjonarnych sklepach budowlanych i na składach. Koszt 1 sztuki wynosi od 20 do 50 zł (stemple metalowe) i od 5 do 15 zł (stemple drewniane). Różnice w kwocie wynikają głównie z wymiarów – im dłuższe i cięższe stemple wybierzesz, tym wyższa będzie ich cena. 

Powszechnym rozwiązaniem wśród ekip budowlanych jest wypożyczanie stempli od innych wykonawców lub z profesjonalnych wypożyczalni. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić część środków pieniężnych, które musiałyby zostać przeznaczone na zakup elementów podpierających szalunki. Trzeba pamiętać, że stosując to rozwiązanie należy zwrócić wypożyczone elementy w formie oczyszczonej i nieuszkodzonej. W innym przypadku można stracić część kaucji.

 

stemple budowlane

PODZIEL SIĘ: