Gruntowanie – jaki preparat do czego?

Data dodania: 27.12.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Przed malowaniem, tynkowaniem, przyklejaniem płytek czy układaniem podkładu podłogowego gruntuje się podłoże. Potrzebny jest do tego specjalny preparat.

Zadaniem gruntu jest ograniczenie chłonności podłoża, jego wzmocnienie, związanie luźnych cząstek, poprawienie przyczepności, a nawet „odcięcie” plam. Grunty ograniczające chłonność podłoża sprawiają, że nanoszone na nie warstwy zbyt szybko nie wysychają, dzięki czemu nie pogarszają się ich właściwości, nie pękają i nie kruszą się.

Z kolei jeśli podłoże „piaszczy”, odpowiedni preparat gruntujący zwiąże jego luźne cząstki i tym samym je wzmocni. Preparaty poprawiające przyczepność zbyt gładkiego podłoża sprawiają, że nakładana farba czy zaprawa lepiej do niego przywiera. Jeśli na ścianach są plamy, które trudno będzie zamalować, warto zastosować specjalny środek, który wyizoluje przebarwienia, dzięki czemu nie będą one przebijać spod powłoki farby.

Preparat gruntujący dobiera się zarówno do tego, co będzie wykonywane, jak i do rodzaju i stanu podłoża. Nie ma bowiem gruntów uniwersalnych, przeznaczonych do wszelakich zastosowań.

Trzeba wiedzieć, że grunty, które nie mają wypełniacza, wnikają w podłoże, ograniczają jego nasiąkliwość i je wzmacniają. Są transparentne lub lekko zabarwione. Grunty „mleczne” są gęstsze, mają wypełniacz w postaci kruszywa kwarcowego lub wapiennego, który tworzy na podłożu szorstką warstwę, nazywaną też warstwą sczepną.

 

Gruntowanie przed tynkowaniem

Przed nakładaniem tynków wewnętrznych na bloczki czy pustaki ściany trzeba zagruntować preparatem ograniczającym chłonność podłoża. Gładkie fragmenty ścian (np. żelbetowe nadproża, słupy, wieńce) pokrywa się gruntem sczepnym, który poprawi przyczepność do nienasiąkliwej powierzchni.

Gruntowanie elewacji przed tynkowaniem również jest potrzebne. Pod zewnętrzne tynki cienkowarstwowe stosuje się preparaty wchodzące w skład konkretnego systemu ociepleniowego. Zazwyczaj te same preparaty stosuje się pod farby elewacyjne.

 

Gruntowanie przed malowaniem

Czy gruntować ściany przed malowaniem? Tak, najczęściej ściany muszą być zagruntowane. Wymagają tego gładzie zarówno na tynkach, jak i na okładzinach z płyt gipsowo-kartonowych, a także same tynki gipsowe.

Te podłoża z powodu wcześniejszego szlifowania są pylące, potrzebny jest więc środek ograniczający chłonność i wiążący luźne cząsteczki. W takich przypadkach preparat gruntujący zmniejszy zużycie farby. Jeśli ściany są poplamione, najwygodniej jest zastosować specjalny środek przeznaczony do odizolowania uporczywych plam.

 

Gruntowanie przed klejeniem płytek

Przed przyklejeniem płytek ceramicznych podłoża nasiąkliwe (np. bloczki, tynki) trzeba pokryć gruntem ograniczającym chłonność, zaś gładkie (np. beton) – gruntem sczepnym. Przed przyklejeniem nowych płytek na stare (ale dobrze trzymające się podłoża) płytki trzeba zastosować specjalnie do tego przeznaczony dwuskładnikowy preparat żywiczny, który – nim zaschnie – posypuje się piaskiem kwarcowym nadającym podłożu szorstkość. Warto wiedzieć, że takie grunty blokują też resztki wilgoci w podłożu mineralnym.

 

Gruntowanie przed ułożeniem podkładu podłogowego

Gruntowanie podłogi jest potrzebne w przypadku wykonywania podkładu zespolonego, czyli wtedy, kiedy na stropie, a nie na ociepleniu, układa się cementowy, betonowy lub anhydrytowy podkład podłogowy. Gruntowania wymaga też podłoga, na której będzie układana wylewka samopoziomująca. Pod cienkie wylewki stosuje się zazwyczaj preparaty gruntujące ograniczające chłonność podłoża, pod kilkucentymetrowe podkłady podłogowe potrzebne są grunty sczepne tworzące warstwę kontaktową.

PODZIEL SIĘ: