Piętro w domu jednorodzinnym – ocena projektu
Data dodania: 21.06.2018 | Ekspert BudogramBudowa domu piętrowego staje się coraz bardziej powszechna. Wybieramy projekty domów piętrowych nie tylko ze względu na ich urodę, ale też program funkcjonalny, któremu sprzyja druga kondygnacja w postaci piętra.
Budowanie domu piętrowego to inwestycja korzystna dla posiadaczy niewielkich działek. Taki budynek będzie atrakcyjny, jeśli zechcemy na małej przestrzeni usytuować dom spełniający rozbudowany program funkcjonalny. Jednak warto się na niego zdecydować nie tylko w gęstej zabudowie miejskiej czy też wówczas, gdy mamy do dyspozycji parcelę o wymiarach nie pozwalających na wybudowanie rozległego domu.
Atutem domów piętrowych są także efektowne rozwiązania architektoniczne. To najważniejsze argumenty przemawiające na domem z piętrem, gdy stajemy przed pytaniem: dom parterowy, z poddaszem użytkowym czy piętrowy.
Domy piętrowe – architektura z rozmachem
Wyniesiony wysoko budynek z pełną drugą kondygnacją daje możliwość zastosowania na piętrze ciekawych rozwiązań architektonicznych, na które nie ma miejsca w domach parterowych czy budynkach z poddaszem.
Przede wszystkim na piętrze można zaplanować pełnowymiarowe okna pionowe, o które w domu z poddaszem użytkowym znacznie trudniej. Jeśli zależy nam na dobrym połączeniu domu z otoczeniem, zwróćmy uwagę nie tylko na wielkość przeszkleń, ale także na wysunięte poza bryłę budynku detale architektoniczne budujące strefy pośrednie.
Duże przeszklenia pionowe w połączeniu z balkonami, tarasami czy wykuszami dają możliwość pełnego otwarcia piętra na otoczenie. Warto, by było ich jak najwięcej, zwłaszcza w atrakcyjnym bezpośrednim środowisku domu. Drzwi balkonowe są również gwarancją dobrego doświetlenia światłem naturalnym pomieszczeń na piętrze. Warto zadbać, by znalazły się one od południa i zachodu.
Wielkość okien usytuowanych na elewacji frontowej powinna zależeć od usytuowania budynku względem ulicy. Jeśli dom będzie posadowiony blisko niej, zwróćmy uwagę, by w projekcie okna na piętrze nie były zbyt duże – najlepiej, by za nimi znajdowały się pomieszczenia służące funkcjom pomocniczym, nie wymagające komfortowego doświetlenia światłem naturalnym, np. klatka schodowa, garderoba, korytarz czy holl. Przyjrzyjmy się wówczas kształtom okien – może warto zadbać, by nadano im bardziej oryginalną formę, np. bulaja czy przeszkleń wyraźnie spionizowanych lub przeciwnie – horyzontalnych. Potrafią one nadać nawet niezbyt oryginalnej bryle budynku charakter.
Dach na miarę
Zwieńczeniem piętra jest dach – w tego typu projektach odgrywa on rolę elementu decydującego w dużym stopniu o wizerunku domu. Płaski lub pulpitowy daje nam dużą swobodę w zaplanowaniu wykończenia ścian elewacyjnych – ponieważ jest niewidoczny, nie narzuca swoją formą budowania obrazu elewacji. Płaski dach pozwala także na zagospodarowanie przestrzeni nad stropodachem w formie tarasu, a nawet ogrodu, co docenimy zwłaszcza na niewielkiej działce. Zielone pokrycie tarasu nie tylko powiększy biologicznie czynną przestrzeń działki, ale też będzie pochłaniać wodę deszczową – nie trzeba będzie wówczas robić kanalizacji deszczowej.
Zwieńczeniem dachu płaskiego może być także ścianka attykowa, nad piętrem może być też zaprojektowany gzyms koronujący. Na projekt domu piętrowego przykrytego dachem płaskim warto się także zdecydować, jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę budynku. Jest on bowiem doskonałym, bo bardzo neutralnym punktem wyjścia do łączenia brył. Można je zestawiać z formami różnej wielkości parterowymi czy dwukondygnacyjnymi.
Piętro – funkcjonalność od środka
Budowa nowoczesnego domu piętrowego to najczęściej decyzja podyktowana koniecznością posiadania pełnowartościowej drugiej kondygnacji, w których wysokość wnętrz przekracza 190 cm. Na takiej przestrzeni, która nie jest ograniczona skosami, może być zaprojektowany pełen program funkcjonalny. Dlatego wśród projektów domów z piętrem można znaleźć domy z dwoma niezależnymi mieszkaniami. Będą odpowiednie dla rodzin wielopokoleniowych.
Jeśli zależy nam na wyborze tego typu projektu, zwróćmy uwagę na usytuowanie klatki schodowej – powinna ona umożliwiać bezkolizyjne wejście zarówno do mieszkania na parterze jak i na piętrze. Jeśli dom zajmuje jednopokoleniowa rodzina, piętro ułatwia zorganizowanie wygodnej strefy nocnej z dużym zapleczem w postaci garderób i łazienki. Jeśli przestrzeń pietra jest wystarczająco duża i elastyczna, w miarę potrzeb z czasem będzie można wydzielić drugie mieszkanie.
Czytaj także
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku