Dom piętrowy – projekt, etapy i czas trwania budowy

Data dodania: 15.11.2022 | Anna Adamczak–Bugno
Nowoczesny dom piętrowy
Facebook Messenger Twitter Mail

Dom piętrowy to budynek, który ma dwie pełne kondygnacje. Obiekt tego typu jest łatwy do zagospodarowania, ponieważ nie ma skosów ograniczających przestrzeń.

Nowoczesny dom piętrowy może być zwieńczony zarówno więźbą (np. dachem dwuspadowym lub kopertowym), jak i płaskim dachem. Harmonogram budowy takiego obiektu z reguły jest nieco dłuższy niż w przypadku domów parterowych z poddaszem, ponieważ w trakcie prac trzeba wykonać dodatkowy strop nad piętrem.

 

Czym charakteryzuje dom piętrowy?

Dom piętrowy to obiekt budowlany, który posiada dwie lub więcej pełnych kondygnacji. Budynki tego typu często są określane mianem willi. 

Domy piętrowe są polecane przede wszystkim dla inwestorów, którzy potrzebują znacznej powierzchni użytkowej, a dysponują małą działką. Obiekty o pełnych kondygnacjach charakteryzują się stosunkowo niedużą powierzchnią zabudowy, dzięki czemu w łatwiejszy sposób umożliwiają spełnienie wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy w odniesieniu do wskaźnika zabudowy.

 

Nowoczesny dom piętrowy ‒ z więźbą czy płaskim dachem?

Domy piętrowe, które można znaleźć wśród nowoczesnych projektów, mogą być zwieńczone zarówno drewnianą więźbą, jak i płaskim dachem. W przypadku pierwszego typu obiektów z reguły dąży się do skomponowania widocznego z daleka dachu skośnego z elementami występującymi na elewacji. Więźby dachowe nowoczesnych domów piętrowych mogą być pokryte tradycyjnymi materiałami w modernistycznej formie. Do tego celu idealnie nadają się płaskie dachówki ceramiczne o dużym formacie. Budowa nowoczesnego domu piętrowego wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z nawiązań do bardziej klasycznego stylu. W takim przypadku jako pokrycie więźby warto wybrać dachówki ceramiczne z przetłoczeniami. Nowoczesny dom piętrowy z płaskim dachem to z kolei budynek o harmonijnej bryle i nowoczesnym wyglądzie. Obiekty tego typu swoimi detalami bardzo często nawiązują do prostych form geometrycznych.

Zarówno w przypadku domów piętrowych ze skośną więźbą, jak i płaskim dachem, można zastosować różne rodzaje przegród zewnętrznych, które w zależności od preferencji inwestora mogą być jedno-, dwu- lub trzywarstwowe.

 

Dom piętrowy ‒ harmonogram budowy

Budowa domu piętrowego z pewnością potrwa dłużej niż budynków jednokondygnacyjnych lub parterowych z poddaszem użytkowym. W obiekcie o dwóch pełnych kondygnacjach oprócz schodów prowadzących na pierwsze piętro trzeba wykonać także strop wieńczący drugi poziom. Oczywiście zakres i czas trwania robót w konkretnym przypadku będą zależały od sposobu zwieńczenia budynku. Jeśli dom ma być wyposażony w dach płaski, strop nad drugim piętrem będzie ostatnim elementem konstrukcyjnym. W sytuacji gdy obiekt ma zostać zwieńczony więźbą dachową, pod którą ma znajdować się strych nieużytkowy, zakres robót będzie nieco większy. 

Należy także pamiętać, że podobnie jak w przypadku domu parterowego z poddaszem użytkowym, na kondygnację powyżej parteru muszą prowadzić schody o stałej konstrukcji.

Jeśli planujesz budowę domu piętrowego i zależy ci na czasie, zapoznaj się z rozwiązaniami pomagającymi przyspieszyć tempo prac. Zwróć uwagę na wybór materiałów, które nie wydzielają dużej ilości wilgoci technologicznej i mogą być szybko obciążone. Takie wymogi spełniają wyroby ceramiczne.

 

Zalety i wady domów piętrowych

Najważniejsze zalety domów piętrowych to:

  • możliwość efektywnego zagospodarowania małej działki,
  • duża powierzchnia użytkowa przy niewielkiej powierzchni zabudowy,
  • mniejsze koszty wykonania fundamentów w porównaniu do obiektów parterowych o analogicznej powierzchni użytkowej,
  • bardziej efektywnie doświetlone pomieszczenia na piętrze,
  • brak skosów, co ułatwia zagospodarowanie przestrzeni.

 

Podstawowe wady domów z pełnymi kondygnacjami to:

  • konieczność wykonania dodatkowego stropu, co wpływa na podniesienie kosztów inwestycji,
  • konieczność wykonania stałych schodów,
  • konieczność częstego pokonywania schodów,
  • z reguły wyższy koszt wykonania niż obiektów parterowych.

 

Dom piętrowy bez pozwolenia ‒ czy to możliwe?

Istnieje możliwość wybudowania domu parterowego bez pozwolenia ‒ na zgłoszenie robót. W przypadku budynków jednorodzinnych możliwość zastosowania uproszczonej procedury dotyczy przypadków, w których obszar oddziaływania domu mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany. W takim przypadku w procesie formalnym nie występują dodatkowe strony postępowania. Obszar oddziaływania dotyczy między innymi kwestii zacienienia, wymagań przeciwpożarowych, a także zjazdów do działek z dróg wewnętrznych, które podlegają współwłasności. Jeśli projektant uzna, że dom oddziałuje tylko na działkę, na której ma zostać wzniesiony, jego budowę można rozpocząć na podstawie zgłoszenia robót. Taka procedura polega na złożeniu stosownego formularza zgłoszeniowego wraz z wymaganymi załącznikami do organu administracji architektoniczno-budowlanej i odczekanie 21 dni. Jeśli po upływie wskazanego czasu urząd nie podejmie reakcji, można rozpocząć prace.

PODZIEL SIĘ: