Piec akumulacyjny – jak działa? Czy warto go montować?
Data dodania: 11.07.2022 | Adrianna PiętkaWybór rodzaju ogrzewania domu jest istotny zarówno z punktu widzenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach, jak i kosztów. W niektórych przypadkach uzasadnione będzie wykorzystanie pieca akumulacyjnego.
W przypadku ogrzewania elektrycznego warto zdecydować się na piec akumulacyjny. Urządzenie to przez długi czas utrzymuje i emituje ciepło, dzięki czemu jest bardzo wydajne i efektywne. Jego praca polega na ładowaniu się, przekształcaniu energii elektrycznej w cieplną i oddawaniu jej (rozładowaniu) do pomieszczeń. Przy takim typie ogrzewania dobrze jest skorzystać z tańszej, nocnej taryfy u dostawcy prądu, co spowoduje znaczące obniżenie kosztów zużycia energii. Można wybrać piec statyczny lub dynamiczny, w zależności od potrzeb.
Piec akumulacyjny ‒ budowa i działanie
Piec akumulacyjny to rodzaj elektrycznego grzejnika z funkcją magazynowania energii. Jest zasilany energią elektryczną, która następnie jest zamieniana w energię cieplną i magazynowana wewnątrz urządzenia, a następnie oddawana do pomieszczeń. Odbywa się to na dwa sposoby, w zależności od rodzaju urządzenia:
- piec akumulacyjny statyczny ‒ to mniej efektywne urządzenie. Oddaje ciepło od razu po jego zmagazynowaniu, aż do ostygnięcia poprzez promieniowanie i konwekcję, podobnie jak klasyczne grzejniki;
- piec akumulacyjny dynamiczny ‒ piec z tzw. dynamicznym rozładowaniem. Jego działanie opiera się na wydmuchu ciepłego powietrza do pomieszczenia dzięki wbudowanemu wentylatorowi. Można sterować jego pracą, dzięki czemu jest ona efektywniejsza.
Działanie pieca w wyżej opisany sposób jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji. Wewnątrz urządzenia znajdują się grzałki elektryczne, które oddają ciepło otaczającym je cegłom lub bloczkom magnezytowym, czyli materiałom akumulującym energię cieplną. W modelach statycznych ciepło jest oddawane do obudowy i dalej, poprzez zjawisko promieniowania i konwekcji, do pomieszczeń. Obecnie pracą takiego urządzenia można sterować poprzez programator. Piec oddaje zmagazynowaną energię aż do całkowitego rozładowania. W piecu dynamicznym oprócz systemu grzałek i bloczków wbudowany jest wentylator wymuszający cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy. Aby uniknąć nawiewu zbyt gorącego powietrza, następuje mieszanie go z zimnym, dzięki czemu wywiewane do pomieszczeń powietrze ma optymalną temperaturę. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie pieca, które nie może utrudniać przepływu powietrza.
Piec akumulacyjny z racji swojej budowy i wypełnienia może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Na rynku są dostępne modele stojące i wiszące, wyposażone w szereg opcji, takich jak np. wi-fi, podświetlany wyświetlacz LCD czy system inteligentnego ładowania, co bezpośrednio przekłada się na komfort i łatwość użytkowania.
Kiedy warto zamontować piec akumulacyjny?
Zastosowanie pieca akumulacyjnego będzie uzasadnione, gdy planujesz ogrzewać budynek z wykorzystaniem energii elektrycznej i przy dwutaryfowym rozliczaniu kosztów energii elektrycznej u dostawcy. W nocy piec pobiera tanią energię, a w dzień, gdy cena prądu jest wyższa, oddaje zgromadzone ciepło. Dobrze jest sprawdzić stan domowej instalacji elektrycznej i dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy.
Piece akumulacyjne statyczne starszego typu, bez sterowania, zaleca się stosować w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego pobytu ludzi i tam, gdzie komfort cieplny nie ma dla użytkownika dużego znaczenia. Wynika to z faktu braku kontroli nad pracą tego typu urządzenia. Piece dynamiczne mają możliwość sterowania poprzez panel na urządzeniu lub centralny moduł sterujący z czujnikiem pogodowym, kontrolujący kilka urządzeń. Można dostosować do swoich potrzeb zarówno stopień naładowania, jak i rozładowania, dzięki ustawieniu na termostacie pożądanej w danym pomieszczeniu temperatury. Piece akumulacyjne są polecane do pomieszczeń takich jak pokój dzienny, gdzie ważny jest stabilny komfort cieplny.
Piec akumulacyjny ‒ koszty
Ceny pieców akumulacyjnych są bezpośrednio związane z ich mocą ‒ im większa moc, tym wyższa cena urządzenia. Piece statyczne są tańsze niż dynamiczne ze względu na prostszą budowę. Ceny samych urządzeń zaczynają się od około 2,6 tys. złotych. Montaż i podłączenie pieca akumulacyjnego warto zlecić specjaliście ‒ elektrykowi z odpowiednimi uprawnieniami. Taka usługa także będzie odpłatna w zależności od ilości urządzeń oraz stawek w danym regionie.
Oprócz kosztów inwestycyjnych trzeba się liczyć z bieżącymi rachunkami za energię elektryczną, choć wykorzystanie pieców akumulacyjnych to najbardziej ekonomiczna opcja dla ogrzewania elektrycznego. Warto jednak zadbać o dwutaryfowe rozliczanie ‒ tańszą taryfę nocną i wczesnoporanną ‒ i w tym czasie ładować grzejniki.
Czytaj także
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku