Dyskretne lampki ogrodowe wkomponowane w zieleń, sporej wielkości latarnie, kinkiety czy czasowo załączane mocne reflektory – dobrze dobrane oświetlenie z pewnością podkreśli walory ogrodu. Poza funkcją estetyczną ma również rolę użytkową, dostarczając odpowiednią ilość światła po zmroku.
Obecnie w ogrodach najczęściej stosuje się oświetlenie LED zasilane z instalacji elektrycznej, a także lampy ogrodowe solarne. Niekwestionowaną zaletą tych ostatnich jest całkowite uniezależnienie od zasilania przewodowego, dzięki czemu możliwa jest dowolna lokalizacja opraw, jej szybka zmiana oraz zerowe koszty eksploatacji.
Jakie oświetlenie zastosować w ogrodzie? Różne typy opraw ogrodowych
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów lamp zewnętrznych, które stosuje się nie tylko do oświetlenia samego ogrodu, ale również tarasu, balkonów, schodów czy podjazdu. Do najchętniej kupowanych lamp należą:
- kinkiety ogrodowe instalowane na ścianach budynków oraz na ogrodzeniach wykonanych np. z betonu, cegły czy innych materiałów;
- lampy wiszące – najczęściej montowane nad tarasami lub w altanach jako odpowiednik wewnętrznego oświetlenia sufitowego;
- latarnie ogrodowe – wysokie lampy stosowane zwykle w dużych ogrodach do oświetlenia ścieżek czy długich podjazdów samochodowych;
- reflektory – zalicza się je do opraw kierunkowych i służą do oświetlenia wybranego fragmentu przestrzeni;
- lampy z czujnikiem ruchu – świecą wyłącznie wtedy, kiedy czujnik wykryje ruch w pobliżu oprawy, a po jego ustaniu światło gaśnie;
- lampy solarne ogrodowe – często przenośne, wbijane, można je w łatwy sposób umieścić tam, gdzie są potrzebne;
- lampy najazdowe – oprawy, które mogą być instalowane w podjeździe, ale również w ścieżkach ogrodowych. Odznaczają się dużą wytrzymałością mechaniczną – nie uszkodzi ich nawet przejeżdżający samochód.
Zaprezentowana lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwych wariantów opraw, przedstawia jedynie te najczęściej spotykane. Rozwój technologii związanej z diodami elektroluminescencyjnymi znacznie zwiększył możliwości producentów oświetlenia ‒ w ofercie oświetlenia zewnętrznego są również taśmy LED.
Dlaczego warto wybrać lampy ogrodowe LED?
Podobnie jak we wnętrzach, obecnie na zewnątrz najczęściej stosuje się oświetlenie LED. Popularność diod elektroluminescencyjnych wynika z dużej różnorodności zastosowań, a także niskich kosztów eksploatacji, co jest związane z niewielkim poborem mocy.
Bezpieczeństwo – na co zwrócić uwagę wybierając lampy do ogrodu?
Każda oprawa zasilana z domowej instalacji 230 V stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia. Z tego powodu oprawy stosowane na zewnątrz budynku, a więc narażone na działanie warunków atmosferycznych (w szczególności opadów), muszą odznaczać się odpowiednią szczelnością. O stopniu szczelności stanowi współczynnik IP, który producent umieszcza na tabliczce znamionowej oprawy.
Na zewnątrz nie stosuje się lamp o IP niższym niż 44, które wraz z oprawami o IP54 mogą być stosowane w miejscach, gdzie nie są narażone na bezpośrednie działanie wody (np. pod zadaszeniami). Latarnie czy inne lampy ogrodowe stojące, które są narażone na deszcz lub śnieg, powinny mieć co najmniej współczynnik IP65, natomiast oprawy instalowane w gruncie – IP67. Oczywiście odpowiednia szczelność opraw gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, ale także trwałość samej lampy.
Sterowanie oświetleniem ogrodowym
W nowych budynkach, a coraz częściej również w nieco starszych, po przeprowadzeniu modernizacji, popularne staje się stosowanie technologii Smart Home. W ramach inteligentnego zarządzania oświetleniem często programuje się również sceny oświetleniowe na zewnątrz pomieszczeń. Konfiguracje mogą być oczywiście bardzo różne i zależą właściwie wyłącznie od wyobraźni i gustu mieszkańców posesji.
Oczywiście nie posiadając w domu systemu inteligentnego budynku, również można zarządzać oświetleniem zewnętrznym, zaopatrując się np. w oprawy z wbudowanym czujnikiem ruchu czy z czujnikiem zmierzchowym, który samoczynnie załączy lampę ogrodową po nastaniu zmroku. Czujniki zmierzchowe oraz różnego rodzaju zegary sterujące można zainstalować również w rozdzielnicy elektrycznej budynku i w ten sposób sterować różnymi grupami oświetlenia ogrodowego.
Lampy solarne do ogrodu – zalety i wady
Popularnym rodzajem oświetlenia zewnętrznego są ogrodowe lampy solarne. Ich zaletą jest mobilność, a także całkowicie darmowa energia elektryczna służąca do ich zasilania.
Niestety, takie oświetlenie ma również wady. Przeciętnym lampom solarnym nie wystarcza skumulowanej podczas dnia energii do zasilania oświetlenia przez całą noc, dlatego świecą tylko przez jej część. Poza tym zwykle ogrodowe oświetlenie solarne jest wrażliwe na niskie temperatury i na zimę należy usunąć je z ogrodu oraz przechować w cieplejszym miejscu.
Wadą takiego oświetlenia jest również stosunkowo krótka żywotność lamp, dlatego decydując się na zakup, powinniśmy mieć pełną świadomość zarówno plusów, jak i minusów związanych z oświetlaniem ogrodu lampami solarnymi.