Odprowadzenie wody z rynien
Data dodania: 08.06.2020 | Ekspert BudogramUlewne deszcze, a nawet „ściany deszczu”, nie są w Polsce obecnie rzadkością. Tym bardziej ważne staje się skuteczne odprowadzenie wody z rynien, a właściwie z połaci dachu. Będzie to możliwe, jeśli system rynnowy zostanie najpierw właściwie dobrany, a potem dobrze wykonany.
Kompletny system orynnowania to nie tylko rynny i rury spustowe. W jego skład wchodzi wiele innych elementów, takich jak narożniki zewnętrzne i wewnętrzne, haki (nakrokwiowy, doczołowy), łączniki, kolana, trójniki, obejmy. Dlatego porównując systemy, nie sugerujmy się wyłącznie ceną jednego metra rynny czy rury spustowej. Weźmy pod uwagę także wszystkie niezbędne kształtki, bo to ich ceny właśnie mają znaczny wpływ na koszty całego orynnowania.
Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien zastosować?
Systemy rynnowe produkuje się z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej ze względu na cenę dostępne są rynny i rury spustowe z PVC lub stali powlekanej. Ale spotkać też można systemy z blachy cynkowo-tytanowej, aluminium czy miedzi (ten ostatni materiał jest bardzo drogi, więc stosuje się go raczej na obiektach sakralnych bądź zabytkowych).
Co do kolorystyki systemu, to może być ona na przykład zbliżona do barwy dachu i elewacji domu. Inne rozwiązanie to zróżnicowane kolory poszczególnych elementów wykończenia domu, ale współgrające ze sobą.
Planując zakup systemu rynnowego zwróćmy także uwagę na długość i zakres gwarancji udzielanej przez producentów.
Warto też wiedzieć, że oprócz klasycznych systemów rynnowych na rynku znajdziemy również i takie, które umożliwiają schowanie rynien i rur spustowych, aby nie „szpeciły” wyglądu domu.
Odprowadzenie wody z rynny – dobór wielkości systemu
Przekrój rynien i rur spustowych określa się biorąc pod uwagę tzw. efektywną połać dachu (w skrócie EPD), co oznacza powierzchnię, jaką trzeba odwodnić. Oblicza się ją korzystając z prostego wzoru, a także z tabel i bezpłatnych kalkulatorów podanych przez producentów na ich stronach internetowych. Co ważne, dzięki temu uzyskamy także zestawienie, w którym będzie podana lista wszystkich niezbędnych elementów kompletnego systemu orynnowania wraz z szacunkowym kosztem ich zakupu. Oczywiście uzyskane dane należy zweryfikować u specjalisty.
Odprowadzenie wody z rynien – schemat
Schemat odprowadzenia wody z dachu wygląda następująco – deszczówka zebrana z dachu po przepłynięciu przez rynny i rury spustowe może być kierowana np. do kanalizacji deszczowej, ale to rzadko spotykane rozwiązanie w naszych realiach.
Odprowadzenie wody z rynny na ogród, czyli na teren wokół domu – na trawnik i rabaty – to najczęściej spotykana opcja. Niestety przy ulewnych deszczach może dojść do zawilgocenia fundamentów, a niekiedy nawet do ich podmycia.
Dlatego znacznie lepiej jest zrobić na terenie działki studzienkę chłonną, inaczej zbiornik bez dna (pod warunkiem, że na tym terenie nie ma problemu z wysokim poziomem wód gruntowych). Tego typu studzienka może być wykonana np. z karbowanej rury PVC i wypełniona żwirem.
Deszczówkę można zagospodarować magazynując ją w specjalnych zbiornikach – naziemnych lub podziemnych – a następnie użyć do podlewania ogrodu, mycia samochodu czy innych prac porządkowych.
Zebraną z dachu wodę można również skierować do zbiornika retencyjnego w postaci oczka wodnego lub niewielkiego stawu.
Odprowadzenie wody z rynien do drenażu to kolejny sposób na zagospodarowanie deszczówki. W tym celu w gruncie układa się rury perforowane, które rozsączkowują wodę na terenie działki. Dostępne są także na rynku specjalne skrzynki rozsączkowujące, które umożliwiają powolne wsiąkanie wody do gruntu.
Nie zapominajmy też o tym, że zgodnie z nowym rządowym programem „Moja woda” każdy właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać dotację do 5 tys. zł na instalację, która umożliwia zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości.
Odprowadzenie wody z rynien – przepisy
Zgonie z przepisami właściciel działki nie może zmieniać stanu wód gruntowych, a także kierunku odprowadzenia wody deszczowej ze szkodą dla sąsiednich działek. Nie można więc tak ukształtować spadku terenu na własnej działce, aby woda spływa z niej w kierunku posesji sąsiada lub przelewała się na chodnik.
Czytaj także
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku