Odkurzacz centralny – cena, wymiary i instalacja

Data dodania: 11.07.2022 | Monika Krzyśków
Przyłącze odkurzacza centralnego
Facebook Messenger Twitter Mail

O instalacji z odkurzaczem centralnym warto pomyśleć jeszcze przed pracami wykończeniowymi lub przy okazji generalnego remontu. Instalacja odkurzania centralnego składa się bowiem z rur poprowadzonych w posadzkach i ścianach, a na zewnątrz widoczne są jedynie gniazda ssące i jednostka centralna.

Ze względu na to, że instalacja odkurzacza centralnego jest ukryta w ścianach i podłodze, powinna być wykonana z dużą starannością ‒ warto więc zlecić ją sprawdzonym i doświadczonym fachowcom. Błędnie przeprowadzony montaż, m.in. ze względu na źle dobrany rodzaj kształtek czy nierówne łączenie rur, może skończyć się zapchaniem rurociągu.

 

Odkurzacz centralny ‒ cena

Instalacja centralnego odkurzania to rozwiązanie, które znacznie usprawnia sprzątanie, a także wpływa na jego wygodę. Warto zatem pomyśleć o odkurzaczu centralnym przed rozpoczęciem wykańczania wnętrz nowego domu lub przy planowaniu generalnego remontu istniejącego budynku. Przed decyzją o tym, jaki odkurzacz centralny wybrać, warto poznać przykładowe koszty zakupu sprzętu i jego montażu. Ceny odkurzaczy centralnych dostępnych na rynku zaczynają się od około 2000 zł, a najbardziej wydajne i zaawansowane modele mogą osiągać cenę nawet 10000 zł. Całkowite koszty materiałów i robocizny przy instalacji centralnego odkurzania zależą od wielu czynników ‒ na przykład od powierzchni domu, liczby gniazd ssących czy też sposobu prowadzenia rurociągu.

 

Odkurzacz centralny ‒ instalacja

Instalacja centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, czyli odkurzacza centralnego, i ciągu rur rozmieszczonych najczęściej w ścianach, a w niektórych sytuacjach też w posadzce. Gniazda ssące i węże ssące, które dają się rozwijać, są umieszczone w różnych miejscach domu przy zakończeniach rur ‒ to dzięki nim odbywa się sprzątanie poszczególnych pomieszczeń. Natomiast sam odkurzacz centralny może być umieszczony w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu, ważne jednak, by w pomieszczeniu była możliwość montażu przewodu wentylacyjnego, którym powietrze będzie odprowadzane poza budynek.

Jednostki centralne w systemach centralnego odkurzania to urządzenia o dużej mocy ssącej, dzięki czemu usuwanie najmniejszych zanieczyszczeń jest znacznie usprawnione. Jednostki centralne tego typu są najczęściej wyposażone w silniki o większej mocy niż tradycyjne odkurzacze, przez co sprzątanie z ich pomocą okazuje się dużo skuteczniejsze.

 

Jak zaplanować instalację odkurzania centralnego?

Przy planowaniu instalacji z odkurzaczem centralnym warto przemyśleć kwestię miejsca montażu jednostki centralnej i rozmieszczenia gniazd ssących, a także ich optymalnej liczby. Rurociąg powinien obejmować swoim zasięgiem cały dom, tak aby w efektywny i wygodny sposób można było przy pomocy węży ssących sprzątnąć każde pomieszczenie. Zaletą tego rozwiązania jest długość węży ssących, wynosząca nawet 9‒15 m ‒ są one znacznie dłuższe niż w odkurzaczach tradycyjnych, dzięki czemu nie wymagają montażu dużej liczby gniazd ssących. Zaleca się zatem, aby w domu do 100 m2 zamontować co najmniej dwa gniazda ssące, natomiast w budynku ok. 200 m2 może być ich 4.

Oprócz gniazd ssących, do których podłącza się węże ssące, w systemie centralnego odkurzania można zainstalować gniazda o dodatkowych przeznaczeniach. Przydatne okazują się zwłaszcza szufelki umieszczone w cokole mebli kuchennych, wyposażone w specjalną ssawkę zasysającą zanieczyszczenia w kuchni.

Oprócz tego, że pomieszczenie, w którym będzie umieszczony odkurzacz centralny, musi być dobrze wentylowane, warto wziąć pod uwagę też kilka innych kwestii. Praca jednostki centralnej jest dość głośna, najlepiej zatem, aby kotłownia, garaż lub piwnica z zamontowanym odkurzaczem centralnym nie sąsiadowały bezpośrednio z sypialniami, gdyż odgłosy mogłyby przeszkadzać domownikom. Dodatkowo w pomieszczeniu centralnym przy jednostce centralnej powinno znajdować się gniazdo elektryczne, do którego można podłączyć urządzenie.

 

Odkurzacz centralny ‒ jakie ma wady i zalety?

Instalacja systemu centralnego odkurzania to duże ułatwienie w dbaniu o porządek w domu, przed podjęciem decyzji o jej montażu warto jednak poznać wady i zalety tego rozwiązania. Podstawowym minusem, który może zniechęcić wielu inwestorów do odkurzaczy centralnych, jest ich wysoka cena. Wspomnieliśmy już o tym, że samo urządzenie kosztuje ponad 2000 zł, do czego trzeba doliczyć koszt pozostałych elementów instalacji i robocizny. Do wad systemu należy również skomplikowany montaż i konieczność jego wykonania przed wykończeniem domu lub przy okazji generalnego remontu.

Poza efektywnym i wygodnym sprzątaniem zaletą odkurzaczy centralnych jest również funkcja oczyszczania powietrza wewnątrz domu. System nie tylko usuwa z pomieszczeń zanieczyszczenia, ale wraz z nimi odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze. Oczyszczenie wnętrza z roztoczy, kurzu i innych alergenów jest dużym walorem zwłaszcza dla alergików. Jednostka odkurzacza umieszczona w pomieszczeniu oddalonym od pomieszczeń dziennego pobytu nie powinna przeszkadzać domownikom swoją głośną pracą, co często ma miejsce w przypadku pracy odkurzaczy tradycyjnych.

PODZIEL SIĘ: