Ocieplanie poddasza pianką PUR – izolacja natryskowa

Data dodania: 20.05.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Ocieplenie dachu zwykle wykonuje się z wełny mineralnej. Ostatnio na poddaszach pojawiają się także izolacje z pianki PUR nanoszonej natryskowo, szczególnie jeśli dach jest remontowany. Izolacja natryskowa przylega bowiem dobrze do izolowanych powierzchni i łatwo się ją stosuje w trudnodostępnych miejscach.

Aby zamieszkać na poddaszu, trzeba ocieplić połacie dachu. Materiał do termoizolacji powinien chronić przed nadmierną utratą ciepła, być lekki oraz szczelnie wypełniać izolowaną przestrzeń. Niespełna 10 temu na rynku pojawiła się pianka poliuretanowa, która przeznaczona jest do izolacji dachów. Oferowana jest zarówno w postaci twardych płyt mocowanych od zewnątrz na krokwiach (nazywanych izolacją nakrokwiową), jak i pianki aplikowanej natryskowo od środka. Izolacja natryskowa z pianki PUR jest wytwarzana na budowie z gotowych składników i nanoszona za pomocą specjalnego sprzętu. Izolacja natryskowa to bardzo szybki sposób na ocieplenie dachu – przykładowo poddasze użytkowe o powierzchni 100 m2 można ocieplić w przeciągu kilku godzin.

 

Izolacja natryskowa: podstawowe właściwości

Deklarowane parametry i właściwości pianki PUR podają jej producenci i importerzy. Można je znaleźć w dokumencie jakim jest aprobata techniczna.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pianki poliuretanowej. Pierwsza z nich to pianka zamkniętokomórkowa, o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,021-0,024 W/(mK), a drugi to pianka otwartokomórkowa, której λ wynosi 0,036-0,040 W/(mK). Pianka zamkniętokomórkowa zbudowana jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Ma właściwości zbliżone do polistyrenu ekstrudowanego XPS. Po wyschnięciu jest twarda i sztywna. Nie jest paroprzepuszczalna, ale za to jest odporna na zawilgocenie.

Z kolei struktura pianki otwartokomórkowej jest podobna do gąbki. Jest ona lekka i elastyczna. Jest też bardziej nasiąkliwa niż zamkniętokomórkowa, więc w dachu od strony pomieszczeń trzeba ją zabezpieczyć paroizolacją.

Oba rodzaje pianki poliuretanowej są wrażliwe na długotrwałe działanie promieni UV, więc po aplikacji trzeba je jak najszybciej osłonić od słońca.

Jeśli chodzi o trwałość pianki natryskowej, trudno ją faktycznie potwierdzić, bo jest to zbyt nowy produkt – w naszych dachach nie znajdziemy jeszcze izolacji z pianek, które mają już po 20 czy 30 lat.

 

Ciężar i odporność na ogień pianki poliuretanowej

Ocieplenie obciąża więźbę dachową, wpływając tym samym na wielkość przekrojów poprzecznych jej elementów. Wprawdzie cięższy materiał termoizolacyjny lepiej izoluje akustycznie, ale i wymaga solidniejszej i droższej konstrukcji dachu. Pianka PUR otwartokomórkowa waży jedynie 8-10 kg/m3, ale zamkniętokomórkowa już 30-46 kg/m3. Dla porównania – wełna mineralna w postaci mat lub miękkich płyt waży 10-35 kg/m3, płyty zaś ważą 16-60 kg/m3.

Izolacja z pianki natryskowej, zarówno otwarto-, jak i zamkniętokomórkowej, ma klasę reakcji na ogień podobną jak styropian, czyli – zgodnie z normą PN-EN 13501-1 – oznaczoną symbolem E. Oznacza to, że jest łatwo zapalna, samogasnąca – w płomieniu topi się, a po jego odjęciu sama gaśnie.

 

Grubość i cena ocieplenia poddasza pianką poliuretanową

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dach powinien mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,18 W/(m2K). Oznacza to, że pianka zamkniętokomórkowa (o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,021-0,024 W/(mK)) między krokwiami powinna mieć grubość 12-13,5 cm. Ponieważ wynik ten pogarszają krokwie, które mogą stać się mostkami termicznymi, warstwę pianki trzeba też nanieść pod nimi. Piankę zamkniętokomórkową stosuje się od zewnątrz lub w dachach płaskich. Do ocieplania skośnych połaci dachu od wewnątrz przeznaczona jest pianka otwartokomórkowa (o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,036-0,040 W/(mK)), której grubość powinna wynieść przynajmniej 20-22,5 cm.

Żeby sprostać wymaganiom podanym w warunkach technicznych, obowiązującym od 2021 r., czyli żeby współczynnik przenikania ciepła U nie był większy niż 0,15 W/(m2K), izolacja z pianki zamkniętokomórkowej będzie musiała mieć grubość 14-16 cm, a z otwartokomórkowej – 24-27 cm.

Za ocieplenie połaci dachu trzeba zapłacić ponad 50 zł/m2 w przypadku pianki otwartokomórkowej lub około 150 zł/m2 – jeśli będzie to pianka zamkniętokomókowa.

PODZIEL SIĘ: