Nowe kształty dachówek, nowe możliwości architektoniczne
Data dodania: 20.09.2018 | Ekspert BudogramBudowa domu zgodnie z trendami wiąże się ze stosowaniem prostych form zarówno jeśli chodzi o bryłę budynku, kształt dachu, detale architektoniczne, jak i materiały wykończeniowe. Do takich rozwiązań doskonale pasują nowoczesne wzorniczo dachówki ceramiczne.
Dachówki ceramiczne w nowoczesnych wariantach nawiązują do mody na geometryczne proste formy. To modele, dla których punktem wyjścia są kształty prostych płaskich figur geometrycznych – przeważnie prostokąta, rąbu lub trapezu. I chociaż kształtem płaskie dachówki nawiązują do karpiówki o prostym wykończeniu krawędzi, to jednak ich wymiary, idealnie płaska forma, gładka powierzchnia, nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne oraz kolorystyka są na wskroś z XXI w.
Dachówki Orea i Actua – liderki nowoczesności
Zwolennicy nowoczesności z pewnością sięgną po najnowszy model dachówek ceramicznych Koramic Orea lub po dachówkę Actua. Perfekcyjne wykonanie i idealnie proste krawędzie tych modeli doskonale podkreślają modne obecnie horyzontalne linie pokrytej nimi płaszczyzny, a przy tym dają wrażenie jej jednolitości. Za wysmakowaną formą podążają również kolory odmienne od przypisanej dachówkom historycznie barwy ceglastej czerwieni.
Czarna, grafitowa lub szara angoba czy bardzo modny obecnie antracyt doskonale wpisują się w aktualne trendy architektoniczne. Jednak nawet tradycyjna, ceglasta czerwień zastosowana w tej formie przybiera innowacyjny wygląd. Kształt dachówki w połączeniu z tradycyjnym kolorem pozwala też zgrać ten typ pokrycia z nowoczesnymi materiałami elewacyjnymi, podczas gdy w wypadku dachówek tradycyjnych takie połączenie mogłoby być zgrzytem estetycznym.
Dachówki ceramiczne – idealne na każdy dach
Płaska i bardzo gładka dachówka prostokątna o prostych krawędziach zainteresuje z pewnością zwolenników nowoczesnych domów energooszczędnych przekrytych dachem dwuspadowym lub pulpitowym. Jest ona również jednym z nielicznych materiałów coraz śmielej stosowanych na dachach o nietypowych kształtach takich jak kolebkowy lub półkolebkowy, które często wynikają z poszukiwania nowych form bryły i usytuowania domu na niewielkiej działce.
W sposób niezwykle efektowny eksponują atuty dachówki ceramicznej dachy pulpitowe kolebkowe i półkolebkowe, a także wielopołaciowe na rozbudowanych bryłach. Nowoczesne dachówki ceramiczne znajdują zastosowanie również jako pokrycia dachów o typowych kształtach, na przykład wzbogaconych lukarnami o uproszczonej formie.
Nowoczesne dachówki ceramiczne – nowy wymiar elewacji
Nowoczesne dachówki ceramiczne wyróżnia siła wyrazu, którą warto wykorzystać także podczas wykańczania ścian elewacyjnych, zwłaszcza jeśli chcemy podkreślić poziomy układ elewacji. Dachówka ceramiczna użyta na pionowych powierzchniach sprawi, że elementy ścian zewnętrznych – takie jak stolarka okienna i drzwiowa, detale architektoniczne czy materiały zastosowane do ich wykończenia – niezależnie od swojej wielkości wprowadzają nowy ład, scalają się w harmonijną całość.
Stosunkowo duże wymiary dachówki (Orea – 47 x 30,5 cm, Actua – 47,4 x 28,5 cm) sprawiają, że na dachu widoczne są jedynie poziome podziały – ich regularność nadaje elewacji rytm. Dachówka prostokątna pozwala na znacznie szybsze pokrycie dachu. Duże wymiary sprawiają również, że na pokrycie metra kwadratowego potrzeba jedynie 10,5 szt dachówek Actua oraz 9,6-10,5 sztuki dachówek Orea. Umożliwiają układanie dachówki prosto lub z przesunięciem o pół dachówki. Dzięki zamkom mają dużą regulację długości krycia.
Nowa dachówka – nowe możliwości
Chociaż wszystkie dachówki można montować również na ścianach domów, to jednak najlepiej w tej roli sprawdzają się nowoczesne, płaskie dachówki zakładkowe. „Zejście” pokrycia z dachu na ścianę to nowy trend w kreowaniu elewacji domów i myśleniu o materiałach wykończeniowych. W takim rozumieniu produkty przekraczają granice miejsc, do których zostały pierwotnie przypisane. Zastosowanie pokrycia dachowego w roli okładziny elewacyjnej to właśnie przykład takiego innowacyjnego projektowania. Dachówka kryjąca pionowe płaszczyzny jest również efektem poszukiwania dla ścian nowych struktur i faktur. Użyta na ścianie zmienia odbiór zarówno ściany, jak i dachówki, uplastyczniając płaszczyznę i dodając jej ciepła.
Montaż dachówek na elewacji
Sposób montażu dachówki na ścianach elewacyjnych jest w dużej mierze analogiczny jak na dachu, gdyż elewację możemy potraktować podobnie jak dach mansardowy o kącie nachylenia 90 stopni. Niezbędne jest wykonanie konstrukcji spodniej z łatami, na których zawieszone będą dachówki. Należy odpowiednio zaprojektować całą ścianę i dostosować konstrukcję elewacyjną do charakterystyki przegrody zewnętrznej. Dlatego przy takim projekcie ważne jest dokładne rozrysowanie detali przez architekta. Ponadto, ze względów bezpieczeństwa, wskazane jest mocowanie każdej dachówki.
Poza dachówkami podstawowymi, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria ceramiczne i techniczne, które wzbogacają funckjonalność dachu i usprawniają montaż pokrycia dachowego.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku