Meble z palet – jak zrobić i je pomalować?

Data dodania: 19.07.2022 | Agnieszka Bartel
Przytulne meble z palet na tarasie
Facebook Messenger Twitter Mail

W dzisiejszych czasach coraz częściej szukamy oryginalnych rozwiązań do naszych mieszkań. Meble z palet z pewnością do takich należą. Łączą w sobie ekologiczne podejście do wystroju wnętrz (używasz ekologicznego materiału i wykorzystujesz coś, co już było przez kogoś użytkowane), ale dają też duże pole do popisu dla twojej kreatywności. Meble z palet na balkon czy meble z palet do ogrodu możesz wykonać według własnego projektu i stworzyć dzięki nim przytulny klimat.

Meble z palet to hit ostatnich lat, który z pewnością widziałeś już w magazynach wnętrzarskich i tych poświęconych samodzielnej produkcji rozmaitych przedmiotów. Jest to ciekawe rozwiązanie, które wymaga jednak dodatków oraz przemyślanego wyboru farb i kolorów, aby stworzyć interesującą i stylową dekorację. Meble ogrodowe z palet musisz też zabezpieczyć przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, odpowiednio pielęgnować i konserwować. Jeśli masz dostęp do większej ilości palet, to z pewnością warto to wykorzystać i odmienić nimi wystrój wnętrza, balkonu, tarasu czy ogrodu.

 

Meble z palet – jak zrobić i gdzie je postawić?

Palety dają duże możliwości aranżacyjne, a jeśli masz odrobinę zdolności manualnych i duszę majsterkowicza, to możesz wyczarować z nich prawdziwe cuda. Jak zrobić meble z palet? Przede wszystkim należy wybrać lokalizację, w której mają się znaleźć. Wpływa to na ich rozmiar i sposób, w jaki należy je zabezpieczyć. Meble ogrodowe z palet wymagają środków chroniących przed promieniowaniem słonecznym, które może powodować, że farba wyblaknie, a także przed wodą i zmienną temperaturą. Meble z palet do sypialni powinieneś pomalować farbami o mniejszej zawartości substancji chemicznych, gdyż mogą się one uwalniać do powietrza. Niewątpliwą zaletą palet jest to, że możesz stworzyć z nich niemal wszystko: stoły i stoliki, meble barowe, kanapy, segmenty, łózka, biurka, pufy i krzesła, komody czy leżaki.

Do podstawowych projektów możesz użyć palet o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm, które łatwo dociąć i które ważą około 25 kg, co trzeba uwzględnić podczas prac. Przy bardziej skomplikowanych meblach możesz użyć różnych rodzajów palet. Dzisiaj nieco trudniej zdobyć ten materiał, gdyż moda na wykorzystanie pozostałości po transportowanych ładunkach okazała się prawdziwym hitem i spowodowała, że powstało wiele firm zajmujących się masową produkcją takich mebli. Jednak wciąż możesz znaleźć miejsca, gdzie można kupić używane palety ‒ np. składy budowlane lub sklepy internetowe, ewentualnie sklepy spożywcze, które chcą się ich pozbyć z magazynów.

Zanim zaczniesz montaż, palety musisz odpowiednio przygotować, czyli wszystkim oczyścić z zanieczyszczeń, usunąć drzazgi i uzupełnić ubytki, jeśli istnieją. Koniecznie zabezpiecz je przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, do czego możesz wykorzystać specjalne preparaty do drewna: bejce, lakierobejce, woski czy inne substancje ochronne. Jeśli zależy ci na naturalnym wyglądzie drewna, wybierz impregnat bezbarwny albo delikatnie podkreślający słoje, co doda mu charakteru. Jeśli chcesz, aby przykuwały wzrok, możesz pomalować je na wyrazisty kolor lub we wzory. Jednak wciąż najbardziej popularnym kolorem jest biały. Białe meble z palet ożywią miejsce, w którym je postawisz, rozjaśnią przestrzeń na małych balkonach lub zacieniony obszar w ogrodzie.

 

Przemyślany projekt i akcesoria to podstawa sukcesu

Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć meble z palet na taras, do ogrodu lub sypialni, czy też marzą ci się meble kuchenne z palet, to każdy z tych projektów musisz dokładnie przemyśleć. Z jednej palety możesz wykonać stylowy taboret, niewielki stolik czy fragment baru do zawieszenia na poręczy balkonu lub tarasu. Wszystko musisz jednak dokładnie wymierzyć, użyć odpowiednich śrub, gwoździ, kołków i kleju do drewna, aby poszczególne elementy były bezpieczne podczas codziennego użytkowania.

Same palety dają nieco surowy efekt, dlatego niezwykle ważne są dodatki, jakie do nich dobierzesz. Przede wszystkim zwróć uwagę na poduszki na meble z palet. Są one niezbędne, jeśli chcesz cieszyć się wygodną kanapą, zestawem mebli ogrodowych czy krzesłem. Kącik do czytania ulubionych książek i picia aromatycznej kawy nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli nie będziesz mógł wygodnie na nim siedzieć. Dlatego poduszki to główny artykuł, którego nie może tu zabraknąć. Mogą być pojedyncze lub z kilku części, wiązane lub przytwierdzone na rzepy.

Ciekawym dodatkiem jest też światło, które pięknie podkreśli styl tego typu mebli zarówno wewnątrz domu, jak i w ogrodzie. Lampki zawieszone wokół kanap czy listwa LED przytwierdzona do łóżka z palet w sypialni podkreślą przytulność miejsca i uczynią dany mebel nie tylko stylowym, ale też nieco bardziej praktycznym. Wystarczy, jeśli dobierzesz odpowiednio ciepłe lub chłodne światło, a także jego moc do swoich potrzeb i preferencji.

PODZIEL SIĘ: