Izolacja natryskowa – co warto o niej wiedzieć?
Data dodania: 28.06.2022 | Anna Adamczak–BugnoIzolacje natryskowe mają formę piany poliuretanowej. Ocieplenie tego typu może być stosowane zarówno na elementach budynku, które powinny być chronione przed zawilgoceniem, jak i tych, które są narażone na działanie cząstek wilgoci.
Pianka izolacyjna natryskowa występuje w dwóch podstawowych odmianach ‒ zamkniętokomórkowej i otwartokomórkowej. Rodzaj wyrobu, który powinien zostać zastosowany w konkretnym przypadku, zależy między innymi od materiału użytego do wykonania planowanej do ocieplenia części budynku oraz warunków, w jakich będzie eksploatowany.
Izolacje natryskowe ‒ charakterystyka
Izolacje natryskowe to produkty powstające na bazie poliuretanu, które umożliwiają przeprowadzenie procesu ocieplania części budynku we wręcz ekspresowym tempie. Proces wbudowywania takiej izolacji przebiega w sposób mechaniczny z użyciem specjalistycznego agregatu.
Wykonanie izolacji natryskowej nie jest szczególnie skomplikowane, ale musi być przeprowadzone przez specjalistę. Tylko w takim przypadku można uniknąć powstania mostków termicznych, czyli newralgicznych stref ucieczki ciepła.
Izolacje natryskowe mogą być zastosowane do ocieplenia wszystkich elementów budynku, najczęściej wykorzystuje się je jednak do izolacji poddaszy. Wykorzystanie spienionych wyrobów poliuretanowych w konkretnym miejscu wymaga doboru odpowiedniego rodzaju piany poliuretanowej, która występuje w dwóch odmianach.
Pianka izolacyjna natryskowa ‒ rodzaje
Izolacja natryskowa poliuretanowa występuje w formie piany, która ma dwie podstawowe odmiany:
- pianka poliuretanowa otwartokomórkowa ‒ materiał o strukturze składającej się z otwartych komórek, które umożliwiają wymianę powietrza, dzięki czemu następuje oddawanie wilgoci przez materiały oraz przetransportowanie jej do środowiska zewnętrznego. Zapobieganie kondensacji pary wodnej chroni z kolei przed powstaniem zagrzybienia. Wyroby o strukturze otwartokomórkowej z reguły są stosowane we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych. Materiał tego typu jest wykorzystywany także do izolowania konstrukcji drewnianych;
- pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa ‒ wyrób składający się w ponad 90% z komórek o zamkniętej strukturze, dzięki czemu jest odporny na działanie wody. W zamkniętych pęcherzykach pianki poliuretanowej znajdują się cząsteczki gazu, a sam materiał ma stosunkowo dużą gęstość, przez co warstwa wykonana z takiej pianki ma nieznaczną przepuszczalność, ale stosunkowo wysokie parametry wytrzymałościowe. W związku z tym spieniony poliuretan o zamkniętej strukturze znajduje zastosowanie jako izolacja dachów płaskich lub fundamentów.
Izolacja natryskowa ‒ zalety i wady
Podstawowe zalety izolacji natryskowych z pian poliuretanowych to:
- bardzo wysokie parametry izolacyjności termicznej ‒ spieniony poliuretan zarówno w formie zamkniętokomórkowej, jak i otwartokomórkowej ma zazwyczaj lepsze parametry izolacyjności cieplnej niż wełna mineralna i styropian;
- wysoka przyczepność do podłoży ‒ ten parametr umożliwia wbudowanie pianki poliuretanowej we właściwie dowolne miejsce;
- mały ciężar ‒ izolacja natryskowa jest tak lekka, że może zostać wykorzystana nawet w miejscach, które nie mogą zostać znacznie dociążone. Pod tym względem piany poliuretanowe znacznie przewyższają wełnę mineralną i styropian, ponieważ ocieplenie natryskowe umożliwia stworzenie warstwy o bardzo wysokich parametrach izolacyjności, która jest zarówno cieńsza, jak i znacznie lżejsza od innych materiałów izolacyjnych;
- przyrost objętości ‒ fakt rozszerzania struktury pian poliuretanowych po wbudowaniu umożliwia zaizolowanie nawet trudno dostępnych miejsc;
- szybkość montażu ‒ sposób aplikacji oraz znaczny przyrost objętości sprawiają, że procedura ocieplenia danej strefy przebiega znacznie szybciej w porównaniu do izolowania z wykorzystaniem innych materiałów.
Główne wady ocieplenia z pian poliuretanowych to:
- łatwopalność ‒ pod względem odporności na ogień piana nie dorównuje niepalnej wełnie mineralnej;
- trudność kontroli ‒ pianka poliuretanowa po wbudowaniu właściwie uniemożliwia skontrolowanie grubości ocieplenia oraz zwartości struktury izolacji, co może być powodem powstania mostków termicznych z uwagi na błędy wykonawcze.
Izolacja natryskowa w puszce ‒ zastosowanie
Izolacja natryskowa w puszce to rozwiązanie, które umożliwia ocieplenie wymaganych miejsc bez konieczności wynajmowania profesjonalnej ekipy. Produkty tego typu są przeznaczone do izolowania elementów nowych lub poddawanych renowacji. Pianka z puszki nadaje się więc do zastosowania np. przy ocieplaniu ścian lub poddaszy. Wyroby tego typu są dostępne w wersji pistoletowej, która umożliwia bardziej precyzyjne nakładanie piany i zmniejszenie strat materiałowych w porównaniu do innych systemów.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku