Ile kosztuje projekt domu i jaki projekt domu wybrać?

Data dodania: 26.07.2022 | Anna Bartoś
Projekt domu
Facebook Messenger Twitter Mail

Jednym z pierwszych etapów rozpoczynających budowę domu jest wybór projektu. Do wyboru są gotowe projekty lub szkice tworzone na indywidualne zamówienie. Nie opieraj swojej decyzji wyłącznie na aspekcie estetycznym, ale również na możliwościach finansowych, stylu życia i warunkach narzuconych przez działkę budowlaną. Zobacz, czym różnią się poszczególne rozwiązania i jaki wybrać projekt domu. 

 

Ile kosztuje projekt domu?

Ceny projektów budowlanych różnią się w zależności od technologii budowania, metod architektonicznych oraz powierzchni budynku. O tym, jak wysoki będzie koszt zakupu, decyduje także stopień skomplikowania bryły czy miejsce realizacji usługi (projekt zamówiony w Warszawie w renomowanej pracowni architektonicznej będzie dużo droższy niż na Podkarpaciu). 

 

Gotowy projekt domu 

 

Większość oferowanych w internecie projektów to gotowe rozwiązania, które trzeba dostosować do warunków działki i własnych oczekiwań. Są to rysunki szybko i łatwo dostępne oraz znacznie tańsze niż te tworzone na indywidualne zamówienie. Ich cena wynosi średnio od 2,5 do 4 tys. zł. 

Jeśli wybierzesz gotowy projekt domu, będziesz musiał ponieść koszty jego adaptacji. Nie ma jednej stałej stawki za adaptację projektu do warunków technicznych. Przeciętnie przyjmuje się, że jest to wydatek rzędu 2,5‒3 tys. zł. Warto jednak wiedzieć, że stawka ta może być wyższa w zależności od tego, jak dużo zmian zechcesz nanieść do projektu. 

 

Indywidualny projekt domu 

 

Indywidualny projekt domu to rozwiązanie stworzone na miarę twoich potrzeb. Szkic powstaje specjalnie dla ciebie. Wspólnie z architektem możesz podejmować decyzje dotyczące wyglądu domu i wykorzystanych w nim technologii – od etapów konstrukcyjnych po kwestie wykończeniowe. 

Spersonalizowany projekt budynku jest kompletny. Nie masz obowiązku poddawać go adaptacji do obowiązujących przepisów. Dom od początku jest tworzony pod konkretną działkę, którą dysponujesz i na której chcesz go wybudować. Szkic uwzględnia również warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. 

Koszt indywidualnego projektu jest jednak znacznie wyższy od zakupu dostępnego od ręki gotowego planu. Stawki zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych i rosną wraz z wielkością domu i stopniem skomplikowania projektu.

 

Co zawiera gotowy projekt domu?

Kupując gotowy plan, w zestawie dostaniesz cztery egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opisem specyfikacji technicznej. Takie szkice najczęściej są podzielone na:

  • projekt architektoniczny – pełne opisy techniczne, rysunki ścian elewacyjnych, rzuty poszczególnych pomieszczeń, dachu i wszystkich kondygnacji, wyszczególnienie zalecanej stolarki (okna i drzwi);
  • projekt konstrukcyjny – zarysy fundamentów, rysunki stropów, ścian, słupów, nadproży, układ więźby dachowej oraz niezbędne dane dotyczące wytrzymałości budynku;
  • projekt instalacyjny – rozplanowanie instalacji elektrycznej i odgromowej, układ instalacji sanitarnej (wodno-kanalizacyjnej), gazowej i centralnego ogrzewania.

 

Niektóre biura projektowe oferują też swoim klientom pakiet dodatków, takich jak np.:

  • dziennik budowy;
  • tablica informacyjna;
  • wstępny kosztorys kalkulowany według dowolnego systemu budowy (np. gospodarczego);
  • wizualizacja zagospodarowania terenów zieleni wokół domu;
  • projekt budowy altany.

 

Wady i zalety gotowych projektów

Do najważniejszych zalet gotowych projektów należy łatwa dostępność i relatywnie niska cena. Wybór gotowego projektu to oszczędność czasu i pieniędzy. Taki rysunek kupisz od ręki, bez spotkań z architektem i omawiania skomplikowanego procesu tworzenia szkicu. Dzięki dołączonym do rysunków kosztorysom możesz zaplanować budżet i ustalić harmonogram prac budowlanych. Od razu dostępna jest wizualizacja budynku, dzięki której łatwiej wyobrazisz sobie, jak będzie wyglądać twój dom po zakończeniu budowy. 

Zakup gotowego projektu nie oznacza, że nie możesz dokonywać w nim już żadnych zmian. W porozumieniu z architektem możesz do niego wprowadzić poprawki, takie jak zmiana układu pomieszczeń, dodanie lub usunięcie okien czy zmiana kąta nachylenia dachu. 

Gotowy projekt nie jest jednak wolny od ograniczeń. Mimo dużego wyboru domów z katalogu możesz nie znaleźć wśród nich takiego, który spełni twoje oczekiwania. Co więcej, jeśli masz trudną do zagospodarowania działkę (np. wąską i długą), może się okazać, że żadnego z gotowych projektów nie uda się na niej dobrze rozplanować. Kolejną trudnością jest konieczność zaadaptowania projektu do wymagań działki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłuża czas rozpoczęcia budowy. 

 

Jaki projekt domu wybrać?

Kiedy podejmiesz decyzję o wyborze projektu gotowego lub indywidualnego, kolejnym krokiem jest wybór rodzaju budynku oraz liczby kondygnacji. Są to czynniki, o których decydują zwłaszcza twoje upodobania i możliwości działki. Jeśli chcesz kupić gotowy projekt domu parterowego, weź pod uwagę fakt, że teren przeznaczony na budowę powinien być symetryczny i najlepiej w kształcie prostokąta. Domy parterowe mają wszystkie pomieszczenia rozmieszczone na jednym poziomie, dlatego zajmują większą powierzchnię niż domy piętrowe. 

Przeglądając szkice budynków, weź pod uwagę swój styl życia oraz wszystkich obecnych i przyszłych domowników. Jeśli z czasem twoja rodzina będzie się powiększać, postaw na większy dom, np. z poddaszem do zaadaptowania. Wolne pomieszczenia w dowolnym czasie zaaranżujesz na pokoje dziecięce, a dwie kondygnacje ułatwią ci oddzielenie strefy dziennej od nocnej. Jeżeli w domu będą mieszkać seniorzy, rozważ budowę parterówki. Brak schodów i różnic w poziomach ułatwi najstarszym domownikom przechodzenie pomiędzy pokojami. 

PODZIEL SIĘ: