Ile kosztuje projekt domu i jaki projekt domu wybrać?

Data dodania: 26.07.2022 | Anna Bartoś
Projekt domu
Facebook Messenger Twitter Mail

Jednym z pierwszych etapów rozpoczynających budowę domu jest wybór projektu. Do wyboru są gotowe projekty lub dokumentacja tworzona na indywidualne zamówienie. Nie opieraj swojej decyzji wyłącznie na aspekcie estetycznym, ale również na możliwościach finansowych, stylu życia i warunkach narzuconych przez działkę budowlaną. Zobacz, czym różnią się poszczególne rozwiązania i jaki projekt domu wybrać.

Gotowy projekt domu

Ceny projektów budowlanych różnią się w zależności od technologii budowania, metod architektonicznych oraz powierzchni budynku. O tym, jak wysoki będzie koszt zakupu dokumentacji, decyduje także stopień skomplikowania bryły i lokalizacja inwestycji.

Większość oferowanych w internecie projektów to gotowe rozwiązania, które trzeba dostosować do warunków działki i własnych oczekiwań. Są to opracowania szybko i łatwo dostępne oraz tańsze niż te tworzone na indywidualne zamówienie. Ich cena wynosi średnio od 3 do 5 tys. zł. 

Jeśli wybierzesz gotowy projekt domu, będziesz musiał ponieść koszty jego adaptacji. Nie ma jednej stałej stawki za adaptację projektu do warunków panujących na działce. Przeciętnie przyjmuje się, że jest to wydatek rzędu 2,5‒3 tys. zł. Warto jednak wiedzieć, że stawka ta może być wyższa w zależności od tego, jak dużo zmian zechcesz nanieść na projekt.

 

Indywidualny projekt domu

Indywidualny projekt domu to rozwiązanie stworzone na miarę twoich potrzeb. Takie opracowanie powstaje specjalnie dla ciebie. Wspólnie z architektem możesz podejmować decyzje dotyczące wyglądu domu i wykorzystanych w nim technologii – od etapów konstrukcyjnych po kwestie wykończeniowe.

Spersonalizowany projekt budynku jest kompletny. Nie masz obowiązku poddawać go adaptacji do obowiązujących warunków. Dom od początku jest tworzony pod konkretną działkę, którą dysponujesz i na której chcesz go wybudować. Dokumentacja uwzględnia również warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i parametry podłoża. 

Koszt indywidualnego projektu jest jednak znacznie wyższy od zakupu dostępnego od ręki gotowego opracowania. Stawki zazwyczaj zaczynają się od ośmiu tysięcy złotych i szybko rosną wraz z wielkością domu i stopniem skomplikowania projektu.

 

Co zawiera gotowy projekt domu?

Kupując gotową dokumentację, w zestawie dostaniesz po trzy egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego i projektu technicznego

Projekt architektoniczno-budowlany to dokumentacja składająca się z części architektonicznej w formie rysunków elewacji, rzutów fundamentów i wszystkich kondygnacji oraz przekrojów, a także części opisowej zawierającej m.in. opis technologii i zastosowanych rozwiązań, szczegóły na temat konstrukcji budynku oraz zestawienie materiałów.

Projekt techniczny dotyczy projektowanych rozwiązań konstrukcyjnych, związanych z instalacjami sanitarnymi i elektrycznymi oraz charakterystyki energetycznej. W opracowaniu tym powinny znaleźć się, w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich lub geotechniczne warunki posadowienia budynku.

Niektóre biura projektowe oferują też swoim klientom pakiet dodatków, takich jak:

· dziennik budowy,

· tablica informacyjna budowy,

· wstępny kosztorys kalkulowany według różnych systemów budowy (gospodarczego i zleconego),

· wizualizacja zagospodarowania terenów zieleni wokół domu.

 

Wady i zalety gotowych projektów

Do najważniejszych zalet gotowych projektów należy łatwa dostępność i relatywnie niska cena. Wybór gotowego opracowania to oszczędność czasu i pieniędzy. Taką dokumentację kupisz od ręki, bez spotkań z architektem i omawiania skomplikowanego procesu tworzenia poszczególnych szkiców. Dzięki dołączonym do dokumentacji zestawieniom i kosztorysom możesz zaplanować budżet i ustalić harmonogram prac budowlanych. Od razu dostępna jest wizualizacja budynku, dzięki której łatwiej wyobrazisz sobie, jak będzie wyglądać twój dom po zakończeniu budowy. 

Zakup gotowego projektu nie oznacza, że nie możesz dokonywać w nim już żadnych zmian. W porozumieniu z architektem możesz do niego wprowadzić poprawki, takie jak zmiana układu pomieszczeń, dodanie lub usunięcie okien czy zmiana kąta nachylenia dachu.

Gotowy projekt nie jest jednak wolny od ograniczeń. Mimo dużego wyboru domów z katalogu możesz nie znaleźć wśród nich takiego, który spełni twoje oczekiwania. Co więcej, jeśli masz trudną do zagospodarowania działkę (np. wąską i długą), może się okazać, że żadnego z gotowych projektów nie uda się na niej dobrze rozplanować. Kolejną trudnością jest konieczność zaadaptowania projektu do wymagań działki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłuża czas rozpoczęcia budowy.

 

Jaki projekt domu wybrać?

Na etapie podejmowania decyzji dotyczącej wyboru projektu gotowego lub indywidualnego należy przemyśleć też kwestię formy budynku oraz liczby kondygnacji. Są to czynniki, o których decydują zwłaszcza twoje upodobania i możliwości działki. Jeśli chcesz kupić gotowy projekt domu parterowego, weź pod uwagę fakt, że teren przeznaczony na budowę powinien być symetryczny i najlepiej w kształcie prostokąta. Domy jednokondygnacyjne mają wszystkie pomieszczenia rozmieszczone na jednym poziomie, dlatego zajmują większą powierzchnię niż domy piętrowe. 

Przeglądając projekty budynków, weź pod uwagę swój styl życia oraz wszystkich obecnych i przyszłych domowników. Jeśli z czasem twoja rodzina będzie się powiększać, postaw na większy dom, np. z poddaszem do zaadaptowania. Wolne pomieszczenia w dowolnym czasie zaaranżujesz na pokoje dziecięce, a dwie kondygnacje ułatwią ci oddzielenie strefy dziennej od nocnej. Jeżeli w domu będą mieszkać seniorzy, rozważ budowę parterówki. Brak schodów i różnic w poziomach ułatwi najstarszym domownikom przechodzenie pomiędzy strefami użytkowymi.

PODZIEL SIĘ: