Adaptacja projektu domu – co to jest, ile kosztuje i ile trwa?

Data dodania: 14.05.2021 | Anna Bartoś
projekt domu
Facebook Messenger Twitter Mail

Planujesz zakup gotowego projektu domu? W porównaniu ze szkicem indywidualnym jest to znacznie tańsze i łatwiej dostępne rozwiązanie, ale sam zakup to dopiero początek. Każdy projekt gotowy wymaga dostosowania do warunków działki i innych wymogów. Proces ten nazywa się adaptacją, a wykonuje ją architekt z odpowiednimi uprawnieniami. Sprawdź, ile kosztuje adaptacja projektu, na czym polega i ile trwa.

Każdy projekt domu składa się z dwóch części – projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego. 

 

Na czym polega adaptacja projektu budowlanego?

Adaptacja projektu polega na dostosowaniu typowego projektu domu do warunków miejscowych i twoich indywidualnych oczekiwań. W związku z tym po zakupie gotowego szkicu trzeba go dostosować do możliwości terenowych. W trakcie adaptacji architekt:

  • dostosowuje kształt i wielkość budynku do konkretnej działki;
  • nanosi zmiany, jakich chcesz dokonać w budynku (np. usuwa lub dodaje okna, zmienia układ pomieszczeń, doprojektowuje podpiwniczenie itp.);
  • przystosowuje projekt do kryteriów zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub do decyzji o warunkach zabudowy.

Adaptacja projektu typowego bierze pod uwagę lokalizację działki oraz jej położenie względem granic i sieci instalacji (gazowej, elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej). 

Możliwość naniesienia zmian w projekcie powinna być odnotowana w dokumentacji dołączonej do szkicu. Brak takich informacji wiąże się z koniecznością uzyskania zgody na ingerencję w projekt. W tym celu skontaktuj się z biurem architektonicznym, w którym dokonałeś zakupu. Taka czynność może się jednak wiązać dodatkowymi opłatami. 

 

Zakres pracy architekta przy adaptacji projektu

Adaptację może wykonać wyłącznie architekt, który posiada uprawnienia projektowe i aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa. Osoba, która dokonuje adaptacji, staje się projektantem budynku i ponosi pełną odpowiedzialność za jego konstrukcję. 

Do adaptacji projektu potrzebujesz czterech egzemplarzy szkiców, mapy geodezyjnej oraz warunków przyłączy i zabudowy. Architekci często podpowiadają, jak uzyskać te dokumenty, lub sami występują w roli pełnomocników. Drugie rozwiązanie jest znacznie sprawniejsze i zaoszczędzi twój czas, który musiałbyś spędzić na wizyty w kolejnych instytucjach. 

W trakcie adaptacji architekt przygotowuje dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz wykonuje projekt zagospodarowania terenu. 

 

Ile kosztuje adaptacja projektu gotowego?

Nie ma jednej, stałej stawki za zaadaptowanie budynku. Cena jest ustalana indywidualnie i zależy od architekta. Koszty adaptacji zaczynają się zwykle od 2,5 do 3 tys. zł. Na cenę wpływa m.in. liczba i zakres zmian, jakie chcesz wprowadzić do projektu, a także wielkość budynku. Dodatkowe usługi oznaczają podniesienie kosztów. Przykładowe koszty to:

  • projekt zjazdu z drogi publicznej na działkę – ok. 1 tys. zł,
  • zmiana metody wykonania stropu – ok. 2,5 tys. zł,
  • zmiana sposobu ogrzewania – ok. 1,8 tys. zł,
  • zmiana kąta nachylenia dachu – 1,5 tys. zł.

 

Koszt adaptacji budynku zależy również od prestiżu biura architektonicznego i regionu kraju. Więcej zapłacisz za usługi projektanta np. na Mazowszu niż na Lubelszczyźnie czy Podkarpaciu. Mając na uwadze różnice cenowe, warto porównać oferty różnych biur architektonicznych i wybrać tę najkorzystniejszą. Jednak nie kieruj się wyłącznie najniższą stawką. Postaw przede wszystkim na doświadczenie i zadowolenie klientów. Wybierając sprawdzonego architekta, zyskasz doradcę, który fachowo podpowie ci, jakie zmiany warto wprowadzić do budynku, aby poprawić jego funkcjonalność i wygodę użytkowania. Dobry architekt podpowie też, jakie materiały budowlane warto wykorzystać na danym etapie budowy i jak zadbać o jak najlepszą energooszczędność budynku.

 

Adaptacja projektu – ile trwa?

Podobnie jak w przypadku kosztów adaptacji projektu, trudno mówić o standardowym terminie jego wykonania. Wiele zależy od wymagań inwestora, uwarunkowań działki i obciążenia danego biura projektowego. Architekt, który będzie adaptować twój projekt, musi zgromadzić różne załączniki, opinie i uzgodnienia, co często zajmuje dużo czasu. Przeciętnie projekty są adaptowanie w ciągu 3–9 tygodni. 

Warto poszukać biura architektonicznego jeszcze przed zakupem projektu budowlanego. Dzięki temu zyskasz fachową pomoc podczas wyboru szkicu i już na wstępie dowiesz się, czy dany obiekt będzie pasować do twojej działki. Skrócisz też czas adaptacji i związane z nią koszty.

PODZIEL SIĘ: