Adaptacja projektu domu – co to jest, ile kosztuje i ile trwa?

Data dodania: 14.05.2021 | Anna Bartoś
projekt domu
Facebook Messenger Twitter Mail

Planujesz zakup gotowego projektu domu? W porównaniu z opracowaniem indywidualnym jest to znacznie tańsze i łatwiej dostępne rozwiązanie, ale samo nabycie dokumentacji to dopiero początek formalności. Każdy gotowy projekt wymaga dostosowania do warunków działki i innych wymogów. Proces ten nazywa się adaptacją, a wykonuje ją architekt i projektanci branżowi z odpowiednimi uprawnieniami. Sprawdź, ile kosztuje adaptacja projektu, na czym polega i ile trwa.

Na czym polega adaptacja projektu budowlanego?

Adaptacja projektu polega na dostosowaniu typowego projektu domu do warunków miejscowych i twoich indywidualnych oczekiwań. Po zakupie gotowego opracowania trzeba go dostosować m.in. do warunków terenowych, stref klimatycznych wpływających na obciążenia od wiatru i śniegu oraz lokalizacji względem kierunków świata. W trakcie adaptacji architekt m.in.:

· dostosowuje opracowanie do wymagań lokalnego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy;

· określa obszar oddziaływania obiektu;

· sporządza projektowaną charakterystykę energetyczną;

· uzyskuje wymagane prawem opinie i uzgodnienia;

· opracowuje informację dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;

· wykonuje projekt zagospodarowania działki lub terenu;

· nanosi zmiany, jakich chcesz dokonać w budynku (np. usuwa lub dodaje okna).

Adaptacja projektu typowego bierze pod uwagę lokalizację i ukształtowanie działki oraz jej położenie względem granic i sieci instalacji (gazowej, elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej). 

Możliwość naniesienia zmian w projekcie powinna być odnotowana w dokumentacji dołączonej do opracowania. Brak takich informacji wiąże się z koniecznością uzyskania zgody na ingerencję w projekt. W tym celu skontaktuj się z biurem architektonicznym, w którym dokonałeś zakupu. Taka procedura zazwyczaj nie wiąże się dodatkowymi opłatami.

 

Zakres pracy architekta przy adaptacji projektu

Adaptację może wykonać wyłącznie architekt oraz projktanci branżowi, którzy posiadają uprawnienia projektowe i aktualne zaświadczenie o przynależności do izby zawodowej. Osoba, która dokonuje adaptacji, staje się projektantem budynku i ponosi za niego pełną odpowiedzialność.

Do adaptacji projektu potrzebujesz przede wszystkim trzech egzemplarzy oryginalnego opracowania projektowego, mapy geodezyjnej, warunków przyłączy oraz wypisu i wyrysu z MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy. Architekci często podpowiadają, jak uzyskać te dokumenty, lub sami występują w roli pełnomocników. Drugie rozwiązanie jest znacznie sprawniejsze i zaoszczędzi twój czas, który musiałbyś spędzić na wizyty w kolejnych instytucjach.

W trakcie adaptacji architekt przygotowuje całą dokumentację potrzebną do zgłoszenia robót lub uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Ile kosztuje adaptacja projektu gotowego?

Nie ma jednej stałej stawki za zaadaptowanie budynku. Cena jest ustalana indywidualnie i zależy od architekta. Koszty adaptacji mieszczą się zwykle w przedziale od 3 do 4 tys. zł. Na cenę wpływa m.in. liczba i zakres zmian, jakie chcesz wprowadzić do projektu, a także wielkość budynku.

Koszt adaptacji budynku zależy również od prestiżu biura architektonicznego i regionu kraju. Więcej zapłacisz za usługi projektanta np. na Mazowszu niż na Lubelszczyźnie czy Podkarpaciu. Mając na uwadze różnice cenowe, warto porównać oferty różnych biur architektonicznych i wybrać tę najkorzystniejszą. Jednak nie kieruj się wyłącznie najniższą stawką. Postaw przede wszystkim na doświadczenie i zadowolenie klientów. Wybierając sprawdzonego architekta, zyskasz doradcę, który fachowo podpowie ci, jakie zmiany warto wprowadzić do budynku, aby poprawić jego funkcjonalność i wygodę użytkowania. Dobry architekt podpowie też, jakie materiały budowlane warto wykorzystać na danym etapie budowy i jak zadbać o jak najlepszą energooszczędność budynku.

 

Adaptacja projektu – ile trwa?

Podobnie jak w przypadku kosztów adaptacji projektu, trudno mówić o standardowym terminie jego wykonania. Wiele zależy od wymagań inwestora, uwarunkowań działki i obciążenia danego biura projektowego. Architekt, który będzie adaptować twój projekt, musi zgromadzić różne załączniki, opinie i uzgodnienia, co często zajmuje dużo czasu. Przeciętnie projekty są adaptowanie w ciągu 3–9 tygodni. 

Warto poszukać biura architektonicznego jeszcze przed zakupem projektu budowlanego. Dzięki temu zyskasz fachową pomoc podczas wyboru konkretnego wariantu i już na wstępie dowiesz się, czy dany obiekt będzie pasować do twojej działki. Skrócisz też czas adaptacji i związane z nią koszty.

PODZIEL SIĘ: