Budowa dachu – instrukcja krok po kroku, cena i możliwości

Data dodania: 31.05.2021 | Anna Adamczak–Bugno
budowa dachu
Facebook Messenger Twitter Mail

Budowa dachu jednospadowego, dwuspadowego lub wielospadowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Już na etapie wykonywania projektu trzeba przemyśleć kwestie związane z planowaną izolacją i pokryciem więźby.

Koszt dachu zależy w głównej mierze od rodzaju jego konstrukcji oraz wybranego materiału pokrycia. Na wydatki wpływa także obecność dodatkowych elementów ozdobno-użytkowych w postaci okien połaciowych i lukarn.

 

Czym charakteryzuje się budowa dachu jednospadowego?

Dach jednospadowy, określany także mianem pulpitowego, do niedawna był popularny głównie w gałęziach budownictwa gospodarczego. Obecnie jest często wykorzystywany przez architektów jako konstrukcja zwieńczająca nowoczesne domy jednorodzinne. Więźby jednopołaciowe można bardzo efektywnie wykorzystać w budownictwie energooszczędnym. Dachy pulpitowe są doceniane na działkach o niewielkiej szerokości, na których konieczne jest wzniesienie budynku w niewielkiej odległości od granicy nieruchomości gruntowej. Konstrukcja dachu jednospadowego umożliwia bowiem naturalne skierowanie spływu wód opadowych na teren inwestora.

Konstrukcja więźby jednopołaciowej jest stosunkowo prosta w porównaniu z innymi rodzajami dachów. Przebieg budowy dachu jednospadowego jest jednak ściśle powiązany z przyjętym przez projektanta rozwiązaniem. Układ tego typu może mieć bowiem następującą formę:

  • więźba jednospadowa krokwiowa ‒ wariant możliwy do zastosowania, jeśli odległość pomiędzy ścianami zewnętrznymi nie przekracza 6 m. W tym przypadku krokwie przenoszące obciążenia opierają się na ścianach zewnętrznych lub na ścianie i słupie;
  • więźba jednospadowa krokwiowo-zastrzałowa ‒ dach dodatkowo wzmocniony zastrzałami (ukośnymi belkami);
  • więźba jednospadowa krokwiowo-kleszczowa ‒ system składający się z płatwi, krokwi oraz słupów podpierających (układów ścian stolcowych). Tego typu konstrukcja możliwa do zastosowania przy rozpiętości ścian do 12 m.

Rodzaj konstrukcji tworzącej dach jednospadowy wpływa bezpośrednio na zakres robót i koszt wykonania więźby. Typ układu zależy, oprócz rozpiętości, także od kąta nachylenia połaci (im większy spadek, tym sztywniejszą więźbę trzeba wykonać).

 

Na czym polega budowa dachu dwuspadowego i czterospadowego?

Najpopularniejszymi rodzajami więźb dachowych w budownictwie jednorodzinnym są układy dwuspadowe i czterospadowe. Pierwsze z nich są wykorzystywane w przypadku budynków o kształcie wydłużonego prostokąta np. na domach typu nowoczesna stodoła. Drugi typ nadaje się również do przekrywania budynków o kształcie zbliżonym do kwadratu. Więźby dwuspadowe umożliwiają bardzo efektywne zagospodarowanie poddasza, szczególnie jeśli powstają w układzie krokwiowym lub krokwiowo-jętkowym. Dachy czterospadowe tworzą sporą liczbę skosów w przestrzeni konsygnacji znajdującej się bezpośrednio pod nimi, ale są bardzo sztywne i niepodatne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Przeczytaj także: Dach jętkowy – konstrukcja, schemat, wymiary

Budowa dachu dwuspadowego i czterospadowego, a także innych rodzajów, rozpoczyna się od przygotowania konstrukcji nośnej dachu. W następnym kroku wykonuje się izolację zgodnie z określonym w projekcie wariantem (membrana i ruszt z łat i kontrłat lub sztywne deskowanie z papą). W kolejnym etapie wykonuje się finalne pokrycie. Oczywiście opisany przebieg prac jest mocno uproszczony, ponieważ w robotach trzeba uwzględnić także m.in. obrobienie przejść kominów, wykonanie obróbek blacharskich i innych elementów wyposażenia, a także instalację systemu odwodnieniowego połaci.

 

Jaki jest koszt dachu?

Cena dachu zależy między innymi od jego konstrukcji. Najtańsze w realizacji są dachy jednopołaciowe. Ma to ścisły związek z mniejszą ilością potrzebnego materiału potrzebnego do budowy oraz prostą konstrukcją do wykonania przez dekarzy. Niewielka liczba załamań w takim dachu wpływa nie tylko na koszty, ale także na przyspieszenie tempa robót. Wydatki związane z wykonaniem dachu zależą także od rodzaju deskowania (ruszt lub pełne deskowanie) oraz wybranego materiału pokrycia. W przypadku materiałów wykończeniowych za najtańsze uchodzą pokrycia bitumiczne. Z kolei najwyższe koszty generują dachówki ceramiczne, które trwałością i estetyką zdecydowanie przewyższają jednak inne materiały. Będąc na etapie wyboru pokrycia, oprócz ceny trzeba wziąć pod uwagę trwałość wykończenia. W przypadku dachówek na pewno będzie to cały projektowany okres użytkowania budynku – dachówki przez są nie tylko trwałe, ale i zachowują ten sam nienaganny wygląd przez dziesięciolecia. Szacuje się, że koszt wykonania dachu jednopołaciowego o powierzchni 100 m2 nie powinien przekroczyć kilkunastu tysięcy złotych. Więźby dwuspadowe są oczywiście droższe w wykonawstwie. W ich przypadku na ogólny poziom wydatków wpływa kwestia wykonania dodatkowych elementów o znaczeniu architektoniczno-użytkowym w postaci okien połaciowych lub lukarn. Ogólnie można przyjąć, że prosty dach dwuspadowy o powierzchni 100 m2 to koszt od 20 do 25 tysięcy zł. Dach czterospadowy, między innymi ze względu na dużą liczbę załamań, a przez to strat materiałowych oraz bardziej skomplikowany system odwodnieniowy, wiąże się z wydatkiem przekraczającym 30 tysięcy zł.

PODZIEL SIĘ: