Wylewka anhydrytowa, ze względu na swoje parametry bezwładności cieplnej, jest podkładem szczególnie chętnie stosowanym na ogrzewaniu podłogowym. Mieszanka tego typu z reguły nie jest zalecana do łazienek ze względu na duży poziom wilgotności panujący w takich pomieszczeniach.
Wylewka anhydrytowa może mieć różną grubość, która zależy między innymi od tego, czy masa ma służyć jedynie wyrównaniu istniejącego podkładu, czy tworzyć samodzielną warstwę podkładowo-dociskową.
Czym charakteryzuje się wylewka anhydrytowa?
Wylewka anhydrytowa jest masą, która służy przygotowaniu podkładu pod wykończeniowe warstwy podłogi. Mieszanka tego typu zawiera w swoim składzie spoiwo na bazie odmiany gipsu – anhydrytu. Wylewka tego typu, w odróżnieniu od standardowych podkładów cementowych, charakteryzuje się płynną konsystencją, co znacznie ułatwia pracę nad jej wykonaniem. Masa na bazie gipsu posiada także właściwości samopoziomujące, co również ma wpływ na przyspieszenie i uefektywnienie prac.
Wylewka anhydrytowa posiada podwyższone parametry przenikalności cieplnej, przez co jest najczęściej stosowana na ogrzewaniu podłogowym, zwiększa bowiem jego efektywność. Proces utwardzania podkładu gipsowego nie wiąże się ze znacznym skurczem, co sprawia, że istnieje możliwość wylania znacznej powierzchni wylewki anhydrytowej bez konieczności stosowania dylatacji międzypolowych (wymagane są tylko szczeliny dylatacyjne obwodowe). Posadzki anhydrytowe wykazują także znaczną wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie.
Na etapie związanym z wykonywaniem posadzek wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie wylewka anhydrytowa czy cementowa. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od konkretnego przypadku. W sytuacji gdy podkład ma zostać ułożony na ogrzewaniu podłogowym, lepszym rozwiązaniem będzie wylewka anhydrytowa. Jeśli inwestorowi zależy na szybkim rozpoczęciu kolejnych etapów robót, wskazana jest wylewka cementowa, która charakteryzuje się szybkim przyrostem wytrzymałości i nie wymaga wykonywania dodatkowych robót po wstępnym utwardzeniu.
Wylewka anhydrytowa – grubość
Grubość, jaką powinna mieć wylewka samopoziomująca anhydrytowa, zależy od tego, czy utwardzona mieszanka ma służyć jako warstwa wyrównująca istniejący podkład, czy ma być samodzielnym podkładem. W pierwszym przypadku grubość wylewki samopoziomującej niwelującej istniejące nierówności może wynosić od 1 do 10 mm. Jeśli natomiast wylewka anhydrytowa ma stanowić samodzielną posadzkę pod wykończeniowe warstwy podłogi, jej grubość może wynosić nawet 100 mm.
Wylewka anhydrytowa – cena
Cena za metr kwadratowy wylewki anhydrytowej jest zależna przede wszystkim od grubości warstwy, którą ma tworzyć. Jeśli masa ma służyć jedynie wyrównaniu istniejącego podkładu podłogowego, a więc będzie układana cienkowarstwowo, jej koszt może wynieść od 30 do 50 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni. W sytuacji gdy wylewka na bazie gipsu ma tworzyć samodzielny podkład i wymaga ułożenia grubowarstwowego, jej cena wyniesie powyżej 50 zł za metr kwadratowy.
Wylewka anhydrytowa – wady i zalety
Do najważniejszych zalet wylewek anhydrytowych należy zaliczyć:
- łatwość wbudowywania związaną z płynnością mieszanki oraz możliwość osiągnięcia idealnie równej powierzchni bez dużego nakładu pracy;
- możliwość stosowania na znacznych powierzchniach bez konieczności podziału na mniejsze obszary poprzez zastosowanie szczelin dylatacyjnych;
- zwiększenie sprawności ogrzewania podłogowego, co wpływa na możliwość zaoszczędzenia kosztów związanych ze zużyciem energii oraz poprawia komfort w pomieszczeniach;
- znaczną szybkość wykonania kompletnego podkładu, ponieważ wylewka nie wymaga stosowania zbrojenia;
- oszczędność materiału związaną z możliwością wykonania cieńszej warstwy niż w przypadku podkładów cementowych;
- wysoką wytrzymałość i elastyczność pomimo braku zbrojenia;
- odporność na działanie ognia;
- mniejszy ciężar w odniesieniu do wylewek cementowych, co jest istotne w przypadku przegród poziomych, które nie mogą zostać znacznie dociążone.
Wylewka anhydrytowa posiada następujące wady:
- po utwardzeniu wymaga wykonania dodatkowych robót związanych ze szlifowaniem mleczka anhydrytowego, które chroni mieszankę podczas twardnienia;
- jest narażona na działanie wilgoci. Z reguły nie poleca się jej stosowania w pomieszczeniach mokrych (stąd wylewka anhydrytowa w łazienkach to nie najlepszy pomysł), chyba że zostanie zaprojektowana i wykonana wydajna izolacja przeciwwilgociowa, która umożliwi jej zabezpieczenie;
- nie może być stosowana na zewnątrz obiektów budowlanych;
- jest mniej odporna na ścieranie niż podkłady cementowe;
- jest droższa niż wylewki cementowe.