Ubezpieczenie nieruchomości – jak to zrobić?

Data dodania: 15.11.2022 | Marta Karkowska
Mężczyzna podpisuje dokumenty ubezpieczeniowe
Facebook Messenger Twitter Mail

Własna nieruchomość to wartość, o którą warto zadbać, gdyż naprawienie szkód po nieprzewidzianych zdarzeniach może być bardzo kosztowne. Z tego powodu warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o zabezpieczeniu swoich interesów. Ubezpieczenie nieruchomości nie jest trudne i wcale nie musi dużo kosztować. 

Konieczność przeprowadzenia remontu czy utrata kosztowności na skutek włamania może zrujnować twój budżet. Aby tego uniknąć, pomyśl o ubezpieczeniu nieruchomości. 

 

Co daje ubezpieczenie nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości zabezpiecza jej właściciela przed skutkami wielu zdarzeń losowych. Do najczęściej spotykanych należy utrata nieruchomości (na przykład na skutek pożaru), powstanie zniszczeń (chociażby na skutek wichury) oraz uszkodzenie cudzego mienia (na przykład wskutek zalania). Dzięki ubezpieczeniu nie będziesz musiał wykładać pieniędzy na usunięcie szkód z własnej kieszeni. 

Ubezpieczenie nieruchomości docenia się w sytuacji, gdy dojdzie do powstania szkody. Brak zawarcia umowy w odpowiednim czasie to nerwy w kryzysowej sytuacji. Dlatego warto zawczasu zainteresować się tym tematem, zwłaszcza że zawarcie ubezpieczenia nie jest skomplikowane.

 

Jak wygodnie zawrzeć umowę ubezpieczenia? 

W celu zawarcia umowy ubezpieczenia możesz zgłosić się do agenta ubezpieczeniowego bądź wybrać odpowiadającą ci ofertę w Internecie. Oba rozwiązania mają swoje zalety. W pierwszym przypadku specjalista doradzi, jakie opcje warto wybrać. Agenci ubezpieczeniowi dbają o stałych klientów i z pewnością przypomną o przedłużeniu polisy za rok. 

Decydując się na skorzystanie z internetowej wyszukiwarki, możesz z kolei w zaciszu własnego domu samodzielnie zweryfikować, które parametry dostępnych ofert są dla ciebie najbardziej istotne. Może się okazać, że poświęcając zaledwie kilkanaście minut na cały proces, uzyskasz ofertę, która w pełni zabezpieczy twoje interesy za niewielkie pieniądze. 

 

Co może wchodzić w skład polisy ubezpieczeniowej?

Polisa ubezpieczeniowa powinna być dostosowana do twoich indywidualnych potrzeb. Do wyboru jest wiele opcji. Do najczęściej oferowanych należy ochrona samej nieruchomości oraz jej przynależności (rzeczy ruchomych niezbędnych do korzystania z nieruchomości) i części składowych np. od skutków: 

  • pożaru, 
  • gradobicia, 
  • zalania, 
  • huraganu, 
  • trzęsienia ziemi, 
  • uderzenia samochodu, 
  • lawiny,
  • eksplozji. 

 

Korzystne jest umieszczenie w umowie jak największej liczby zdarzeń, przy których będzie przysługiwać ochrona. Zwiększa to perspektywę pełnego naprawienia ewentualnej szkody niezależnie od przyczyny jej powstania.

 

Czy opłaca się rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową? 

Ubezpieczyciele bardzo często oferują dodatkowe opcje, które za dodatkową opłatą można włączyć do umowy. Należy do nich na przykład kradzież z włamaniem, zalanie, assistance czy OC w życiu prywatnym. Warto skorzystać przede wszystkim z opcji OC. 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przed szkodami, które dotyczą osób trzecich. Taka ochrona jest szczególnie ważna, ponieważ w takim przypadku kompensacja musi obejmować pełen zakres. Nie ma możliwości użycia tańszych zamienników w przypadku remontu (konieczne jest użycie oryginalnych części, wysokiej jakości farb itp.) czy podzielenia naprawy na etapy. Dobre ubezpieczenie OC pozwoli ci zabezpieczyć własne interesy majątkowe oraz zapewnić komfort swój i sąsiadów. 

W praktyce najczęściej wybierane są opcje ochrony w przypadku kradzieży. W tej sytuacji nie trzeba martwić się o straty związane z utratą mienia. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to aby podczas zawierania umowy dokładnie wyszczególnić zarówno umiejscowienie, jak i zakres zastosowanej w mieszkaniu ochrony przed włamaniem (na przykład kwestię montażu przeciwwłamaniowych drzwi i okien). 

 

Kwota ubezpieczenia

Wydaje ci się, że proces ubezpieczenia będzie skomplikowany, ponieważ nie wiesz, na jaką sumę ubezpieczyć swoją nieruchomość? Nie musisz się tym martwić. Ubezpieczyciel pomoże ci w dokonaniu wyceny. Podczas zawierania umowy zostaniesz dokładnie wypytany między innymi o rok budowy nieruchomości, jej wyposażenie oraz datę ostatniego remontu. 

Przy opcji ubezpieczenia na wypadek kradzieży będącej skutkiem włamania będziesz musiał jedynie ocenić, ile są warte kosztowności, które znajdują się w nieruchomości. Również w tym przypadku możesz liczyć na poradę ze strony ubezpieczyciela. 

 

Czy warto oszczędzać?

Dokonując wyboru odpowiedniej opcji ubezpieczenia, nie warto oszczędzać. Zwiększenie ochrony jest stosunkowo niedrogie. Ceny niektórych opcji zaczynają się już od kilkunastu złotych. W praktyce w przypadku zajścia wypadku ubezpieczeniowego niewielka dopłata może zagwarantować zwrot w wysokości wielu tysięcy złotych. 

PODZIEL SIĘ: