CV dobrej ekipy budowlanej – jak wybrać dobrą ekipę budowlaną?

Data dodania: 26.07.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Piękny nowy dom to marzenie większości rodzin. Aby udało się je zrealizować, przede wszystkim należy podejść do tego z rozsądkiem – szukać optymalnego projektu, wybrać sprawdzoną technologię oraz – co ważne – zatrudnić fachową ekipę.

W wypadku wyboru ekipy budowlanej możemy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań:

  1. Zatrudnienie tzw. generalnego wykonawcy,czyli jednej firmy, która zajmie się wszystkim rzeczami na budowie – od zatrudnienia odpowiednich specjalistów, przez dostarczenie sprzętu aż po zakup materiałów. Wystarczy nam jedna umowa z wykonawcą, co jest wygodnym (lecz również kosztownym) rozwiązaniem dla osób ceniących sobie spokój.
  2. Sami możemy wybierać i zatrudniać kolejne ekipy budowlanepotrzebne w pracach na budowie. W tym wypadku to my odpowiadamy za harmonogram budowy, wybór i dostarczenie materiałów oraz negocjacje stawek z podwykonawcami.

Bez względu na to, który system wybierzemy, musimy znaleźć i zatrudnić sprawdzoną ekipę budowlaną. Aby to zrobić bez stresu, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

 

Czas na poszukiwanie ekipy budowlanej

Aby budowa domu nie była koszmarem, warto poświęcić nieco czasu na wybór właściwych wykonawców. Wbrew pozorom nie jest ich mało na rynku, natomiast im lepsza ekipa, tym więcej ma pracy i tym trudniej pozyskać ją na budowę. Dlatego poszukiwania wykonawców należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej jesienią czy zimą, jeśli planujesz rozpocząć budowę wiosną lub nawet wcześniej.

 

Referencje ekipy budowlanej

Zacznij od poszukiwania wykonawców sprawdzonych i polecanych przez rodzinę, znajomych czy sąsiadów. Dodatkowo ekipy z doświadczeniem mogą poszczycić się pisemnymi referencjami. Warto spotkać się z właścicielem czy majstrem z firmy wykonawczej osobiście i zapytać o ostatnie realizacje, a jeśli to możliwe – porozmawiać z klientami, którzy budowali dom korzystając z usług danego wykonawcy lub zobaczyć na żywo wykonywaną budowę.

Z pomocą przychodzą nam również najnowsze technologie – sprawdź, czy firma posiada pozytywne opinie na forach internetowych. Jednym ze źródeł mogą być strony producentów – wielu z nich umieszcza listę sprawdzonych (i często certyfikowanych) wykonawców.

 

Fachowość i doświadczenie ekipy budowlanej

Bardzo ważnym czynnikiem jest doświadczenie ekipy, w szczególności w kontekście materiałów budowlanych, z którymi ma pracować. Im firma dłużej funkcjonuje na rynku, tym lepiej. Bogate portfolio domów jednorodzinnych wybudowanych w tym czasie – w szczególności w technologii, na którą się zdecydowaliśmy – to duża zaleta.

Dobre ekipy budowlane nie unikają ciągłego dokształcania się i są na bieżąco z nowymi technologiami. Mogą się pochwalić aktualnymi dyplomami czy certyfikatami potwierdzającymi odbycie szkoleń przez pracowników. Warto zwrócić uwagę na to, czy osoby, które z firmy wykonawczej przeszły szkolenia, są nadal zatrudnione. Pamiętajmy, że umiejętności zdobywają ludzie, nie firmy jako takie. Tylko te ekipy, które są zainteresowane szybkim, jednorazowym zyskiem, nie są zainteresowane poszerzaniem swoich umiejętności i szkoleniem często rotujących pracowników. Takich ekip najlepiej unikać.

 

Formalności przy zatrudnianiu ekipy budowlanej

Warto zwrócić uwagę, czy firma działa w pełni legalnie. Przyda się skontrolowanie, czy posiada adres, numer telefonu, adres e-mail, numer REGON oraz (opcjonalnie) stronę internetową. Dobry wykonawca będzie skłonny podpisać umowę. Należy zrezygnować ze współpracy z firmami, które chcą pracować na czarno i unikają sformalizowania działań.

Umowa powinna być spisana możliwe szczegółowo, uwzględniać poszczególne etapy prac i ich zakres, jasno określać przedziały czasowe i terminy zakończenia poszczególnych etapów oraz je wyceniać. Należy też jasno zaznaczyć początek, a szczególnie termin zakończenia prac budowlanych i zastrzec konsekwencje niedotrzymania terminów czy np. zniszczenia materiałów wskutek ich niefachowego zamontowania.

 

Koszty ekipy budowlanej

Dobre ekipy nigdy nie są najtańsze. Są również w stanie przygotować dość szczegółowy kosztorys prac, dzieląc ją na etapy i uzasadniając koszty. Rozmawiając o kosztach robocizny, należy pamiętać o tym, że są na rynku systemy budowlane, które przyspieszają budowę i skracają jej czas nawet o połowę, a także narzędzia, które znacznie te prace ułatwiają. Czas budowy i pieniądze, które wydamy na ten cel, zależeć powinny też od technologii, w jakiej budujemy.

Najdroższa w wykonaniu np. ścian będzie technologia trójwarstwowa z elewacją klinkierową – jest ona najbardziej pracochłonna i wymaga od wykonawcy szczególnej dokładności, następnie ściana dwuwarstwowa – aby ją wykonać najpierw murarz muruje ściany, a potem na te same ściany musi położyć warstwę izolacji termicznej.

Najszybsza i najprostsza w wykonaniu jest ściana jednowarstwowa – cegły na takie ściany są odpowiednio grube – wystarczy wymurować ścianę, otynkować i gotowe. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę – nie pozwala na ukrycie fuszerek pod warstwą izolacji. Gołym okiem widać, czy robota jest wykonana fachowo. Na koniec – warto rozliczać się z kolejnych etapów budowy po ich zakończeniu i odbiorze.

Jeżeli uważasz, że nadal będziesz potrzebował pomocy, dobrym pomysłem będzie zatrudnienie inspektora nadzoru, który może zjawiać się na placu budowy w kluczowych momentach, sprawdzać prawidłowość realizacji prac i kontrolować, czy wszystko zgadza się z projektem.

Przestrzegając tych kilku zasad na pewno znajdziesz dobrą ekipę, która zagwarantuje bezstresowy proces budowy i dobrze wybudowany dom. 

PODZIEL SIĘ: