Podbitka dachowa – wykończenie dachu od spodu

Data dodania: 19.08.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Podbitka dachowa zapewnia estetyczne wykończenie okapu dachu. Powinna nie tylko być ładna i trwała, ale też umożliwiać wentylację pokrycia dachowego. Podsufitka może być drewniana, plastikowa lub blaszana.

Podbitka dachowa zamyka przestrzeń między ścianą a okapem, osłaniając końcówki – zazwyczaj niezbyt ładnych – krokwi dachowych oraz zabezpieczając przed zagnieżdżeniem się w niej ptaków. W niektórych dachach z okapem rezygnuje się z montażu tradycyjnej podbitki, jeśli dolna część więźby dachowej zaplanowana jest w formie ozdobnej.

 

Podbitka dachowa z drewna

Podbitkę dachową wykonuje się z desek świerkowych, sosnowych lub modrzewiowych grubości około 2 cm i długości do 6 m. Zwykłe deski mają proste krawędzie. Ponieważ układa się je na styk, w takiej podbitce nie zostawia się otworów, gdyż wentylacja odbywa się w sposób naturalny – przez szpary między deskami. Jeżeli deski mają wyprofilowane krawędzie na pióro i wpust albo wręby, pozostawienie otworów wentylacyjnych jest konieczne.

Deski przeznaczone na podbitkę dachową muszą być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane, a także pomalowane lub polakierowane wodoodpornym preparatem. Podbitka z desek wymaga regularnej – mniej więcej co pięć lat – konserwacji, czyli ponownego pomalowania lub polakierowania, zwykle po uprzednim usunięciu (lub przynajmniej przetarciu) starej warstwy.

Zamiast desek podbitkę dachową można wykonać z paneli drewnopochodnych, odpornych na wysoką temperaturę i wilgoć. Produkowane są one z wiórów drzewnych i żywic oraz wykończone fabrycznie farbą akrylową. Panele drewnopochodne mają około 10 lub 14 cm szerokości; łączy się je na pióro i wpust. Po 10 latach użytkowania panele drewnopochodne wymagają odmalowania farbą akrylową, bez potrzeby usuwania starej warstwy.

 

Podbitka dachowa z PVC

Panele z PVC są najpopularniejsze, jeśli chodzi o wykańczanie dachu od spodu. Wyglądają jak deski, ale są lekkie (mają jedynie milimetr grubości) i trwałe oraz nie wymagają konserwacji, a jedynie umycia co pewien czas. Panele z PVC dostępne są w kilku kolorach, ułatwiających dopasowanie ich do wielu elewacji. Ich powierzchnia może być gładka bądź perforowana (całkowicie lub częściowo). Panele sidingowe mogą mieć formę jednej deski. W sprzedaży są też takie o kształcie dwóch lub trzech desek, szerokości około 10 cm każda.

Z PVC produkowane są też panele komorowe, które wyglądają jak boazeria lub deski łączone na obce pióro. Są jednak grubsze (mają kilka milimetrów grubości), twardsze i sztywniejsze niż panele sidingowe. Ich szerokość wynosi 10 lub 30 cm. Łączy się je na pióro i wpust. Konserwacja paneli komorowych jest taka sama jak sidingowych, czyli polega na myciu podbitki co kilka lat.

Do wykończenia okapu dachu można też użyć pełnych paneli z PVC. Wytwarzane są one jako dwuwarstwowe, gdzie wnętrze jest z lekkiego spienionego PVC, zaś wytrzymała warstwa zewnętrzna – z twardego. Pełne panele mają 5-40 cm szerokości i proste krawędzie. Pełne panele wymagają przemywania co kilka lat.

 

Podbitka dachowa z blachy

Podbitkę dachową można wykonać ze specjalnych paneli aluminiowych, powleczonych powłoką ochronną, np. poliestrową. Panele mają powierzchnią gładką lub perforowaną, 0,6-0,8 mm grubości, 10-30 cm szerokości i długość do 6 m. Podbitka z aluminium jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne. Podbitka aluminiowa praktycznie nie wymaga konserwacji.

Czasem podbitkę dachową wykonuje się z ocynkowanej blachy stalowej płaskiej lub trapezowej o wysokości tłoczenia nie większej niż 2 cm. Podbitka stalowa wymaga regularnej konserwacji, zapobiegającej powstawaniu rdzy.

 

Wykonanie podbitki dachowej

Podbitkę można zamocować bezpośrednio pod krokwiami lub prostopadle do ściany domu, układając elementy wzdłuż albo w poprzek okapu bądź ukośnie. Trzeba wiedzieć, że wykończenie okapu dachu musi umożliwiać jego przewietrzanie, dlatego w podbitce wykonuje się otwory wentylacyjne, na przykład w postaci zamocowanych specjalnych kratek, paneli lub listew z otworami. Czasem pozostawia się w niej otwory osłonięte jedynie siatką, która chroni przed zagnieżdżaniem się w dachu ptaków, gryzoni czy owadów.

Powierzchnia otworów w okapie powinna wynosić 1/400-1/600 wentylowanej powierzchni dachu. Aby przewietrzanie dachu było możliwe, otwory o takiej samej powierzchni muszą też znaleźć się w kalenicy lub grzbietach dachu.

Tradycyjne deski mocuje się gwoździami do listew drewnianych na początku i na końcu, a jeśli są długie – również pomiędzy, zachowując odstępy około metrowej długości. Panele drewnopochodne mocuje się podobnie – do listew co mniej więcej 1 m.

Aby zamontować panele z PVC, do ściany i deski okapowej najpierw również przybija się drewniane listwy, a dopiero do nich specjalne listwy wykończeniowe, między które wsuwa się panele z PVC, dodatkowo mocując je mniej więcej co pół metra. Panele komorowe układa się tak samo jak sidingowe, z tym że powinny one być gęściej mocowane, czyli co mniej więcej 30 cm, panele pełne (połączone między sobą profilami w kształcie litery H) zaś – co 15-50 cm.

Podbitkę aluminiową montuje się na zatrzask na specjalnych szynach z blachy stalowej. Estetyczny montaż zapewniają dopasowane do paneli kątowniki wykończeniowe i narożniki.

PODZIEL SIĘ: