Na rynku można spotkać wiele rodzajów pergoli tarasowych. Sprawdź, jakie opcje są do wyboru i ile kosztuje taka inwestycja.
Taras to miejsce, gdzie chętnie spędza się czas wolny w porze wiosenno-letniej. Konstrukcja pergoli tarasowej chroni przed słońcem i deszczem, umożliwiając domownikom pobyt na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Dzięki pergoli ogród zyskuje na przytulności i tworzy miły klimat dla domowników i gości. Pergolę możesz ozdobić pnącymi roślinami i eleganckim oświetleniem, dzięki czemu uzyskasz prawdziwie magiczną atmosferę.
Jakie są korzyści z zadaszenia tarasu?
Dzięki pergoli tarasowej czas korzystania z tarasu jest znacznie wydłużony. Warunki atmosferyczne, np. deszcz, przestają być utrudnieniem w sezonie grillowym. Pergole stanowią ochronę przed prażącym słońcem, umożliwiając spożywanie posiłków lub pracę przy komputerze na świeżym powietrzu. Takie zadaszenie jest stylowym wykończeniem przestrzeni wypoczynkowej. Jest również doskonałym miejscem na przechowywanie mebli i akcesoriów ogrodowych. Co więcej, pergola pełni również funkcję ochrony posadzki tarasowej. Gdy posadzka jest zrobiona z kamienia, pergola sprawi, że będzie się ona mniej nagrzewać w letnich miesiącach. W przypadku posadzki wykonanej z drewna zadaszenie ochroni je przed promieniowaniem UV i niekorzystnym działaniem wody.
Jakie są rodzaje pergoli tarasowych?
Wyróżnia się dwa podstawowe warianty pergoli tarasowych: drewniane i metalowe. Drewno doskonale komponuje się z tradycyjnymi domami. Dobrze się prezentuje w towarzystwie drewnianych okien i elementów architektury ogrodowej. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią konserwację – drewno jest podatne na czynniki atmosferyczne, więc trzeba je odpowiednio zaimpregnować.
Pergola tarasowa aluminiowa jest lekką konstrukcją o nowoczesnym wyglądzie, którą łatwo zamontować. Można ją pomalować sposobem proszkowym na czarno lub biało. Taki rodzaj pergoli można nabyć w formie elementów do samodzielnego złożenia.
Na rynku dostępne są także pergole tarasowe tkaninowe i lamelowe. Te dwa rodzaje różnią się głównie wyglądem. Pergola tarasowa tkaninowa ma dach zbudowany ze specjalnej tkaniny. Można nią sterować ręcznie lub elektrycznie. Za zadaszenie pergoli tarasowej lamelowej służą lamele, czyli aluminiowe panele. Możesz nimi obracać i sterować w zależności od potrzeb.
Jeśli nie wiesz, na jaki rodzaj pergoli się zdecydować, to musisz wiedzieć, że pergola lamelowa różni się od tkaninowej sposobem otwierania dachu. Dach wykonany z tkaniny można niemal całkowicie zsunąć i dzięki temu odsłonić przestrzeń nad tarasem. Natomiast w przypadku pergoli lamelowej lamele można obracać i ustawić pod odpowiednim kątem. Obydwoma zadaszeniami można zarządzać za pomocą pilota.
Jaki styl pergoli tarasowej wybrać?
Najlepiej, żeby twoja pergola pasowała do wyglądu domu oraz stylu ogrodu. Dzięki temu zadaszenie będzie dawało miły efekt wizualny i wzbudzi podziw otoczenia. Jeśli twój dom otacza ogród w stylu rustykalnym, to postaw na drewnianą pergolę tarasową. Jeśli natomiast jesteś właścicielem ogrodu w stylu nowoczesnym, wybierz pergolę metalową. Jeśli podoba ci się styl śródziemnomorski, dobrym wyborem będzie pergola murowana. Należy pamiętać, że pergole metalowe i aluminiowe są trwalsze, natomiast pergolę drewnianą trzeba dobrze zaimpregnować.
Ile kosztuje pergola tarasowa?
Wiele osób marzy o własnej pergoli tarasowej, jednak może się wydawać, że to zbyt duża inwestycja. Niekoniecznie musi tak być. Do wyboru jest wiele możliwości i nie musi się to wiązać z przytłaczającym wydatkiem. Koszt najprostszej pergoli wynosi mniej niż 5000 zł. Cena rośnie w zależności od wielkości konstrukcji i zaawansowania technologicznego zastosowanych materiałów. Najbardziej zaawansowane wersje mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Cena pergoli zależy od ilości materiału, z którego została zbudowana. Im większa konstrukcja, tym wyższy koszt jej budowy. Bardzo ważny jest rodzaj zastosowanej instalacji. Wiadomo, że najtańszym materiałem są tworzywa sztuczne. Warto jednak zastanowić się nad wyborem nieco droższych materiałów, np. aluminium czy tkaniny wysokiej jakości – gwarantuje to większą trwałość i lepsze zabezpieczenie tarasu.
Koszty pergoli są wyższe, gdy konstrukcja jest wyposażona w specjalne funkcje. Są to na przykład rynny, dzięki którym unikniesz gromadzenia się wody na zadaszeniu. Pergola może być wyposażona boczne ścianki, które stanowią ochronę przed wiatrem i słońcem. Mogą one być sterowane ręcznie lub zdalnie (elektrycznie) – wybór mechanizmu również wpływa na koszt pergoli. Innym udogodnieniem jest pergola z oświetleniem LED.